Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

1. Słowo ”Christmas” oznacza nic innego, jak „Mass of Christ”, czyli msza Chrystusa, odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia.

2. Pierwszą choinkę przywiózł do Wielkiej Brytanii książę Albert – mąż królowej Wiktorii – w 1841. Najsłynniejsza choinka w Londynie? To ta, pojawiająca się rok w rok (od 1947) na Trafalgar Square. Jest ona darem on stolicy Norwegii – Oslo – w zamian za pomoc udzieloną podczas II wojny światowej.

3. W Wielkiej Brytanii nie ma zwyczaju obchodzenia Wigilii. Jedynie dzieci zostawiają na wieczór poczęstunek dla św. Mikołaja, aby na następny dzień odnaleźć w świątecznych skarpetach prezenty. Także ten dzień nie jest świętem, ale raczej ostatnim etapem przygotowania do następnego dnia.

4. Zastanawialiście się kiedyś, kiedy powstały pierwsze, produkowane hurtowo kartki świąteczne? Nigdzie indziej niż w Londynie. Wykonał ją John Calcott Horsley, artysta, na zamówienie Sira Henry’ego Cole, który po prostu zmęczył się wypisywaniem tradycyjnych listów z życzeniami.

5. Pierwszego dnia świąt królowa wygłasza tradycyjne, świąteczne przemówienie, trwające około 8 minut. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w 1932 roku przez króla Jerzego V.

6. Jedna z najpopularniejszych angielskich kolęd to „Joy to the World”. Po raz pierwszy została ona opublikowana w 1719 roku. Została ona nawet przetłumaczona na język polski jako „Raduj się świecie”.

7. Drugi dzień świąt jest nazywany „Boxing Day”. Nazwa pochodzi od zwyczaju podarowywania służbie lub biednym prezentów w pudełkach, lub, jak inni twierdzą, od pudełek (lockbox), które znajdowały się w kościele i można było do nich wrzucać datki, które następnie były rozdawane biedniejszym parafianom. Obecnie ten dzień jest początkiem wielkich, poświątecznych wyprzedaży – także w Polsce.

8. W Wielkiej Brytanii nie obchodzi się Wigilii tak jak u nas. Najważniejszym punktem świąt jest obiad podawany wczesnym popołudniem w pierwszy dzień świąt. Najsłynniejsze słodkie danie Bożego Narodzenia? Oczywiście Mince Pies, czyli nic innego, jak ciasteczka z nadzieniem (owocowym, z dodatkiem cynamonu i gałki muszkatołowej). Kiedyś były nadziewane były też mięsem.

9. Święty Mikołaj, oprócz swojsko brzmiącej nazwy „Santa Claus” jest także często nazywany Father Christmas – czyli ojciec świąt. Kate ostatnio użyła takiej nazwy w rozmowie z dziewczynką w hospicjum.

Reklama
Booking.com