Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Szczawnica to urokliwe miasteczko uzdrowiskowe, położone w województwie małopolskim w powiecie nowotarskim. Leży ono nad potokiem Grajcarkiem, który jest prawym dopływem Dunajca oraz na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich. Miasteczko jest podzielone na dwie dzielnice: Szczawnicę Dolną oraz Wyżnią.

Szczawnica – atrakcje

W Szczawnicy znajdziemy wiele atrakcji, które są godne uwagi każdego turysty. Do najpopularniejszych miejsc w Szczawnicy zalicza się Plac Dietla, który przez wiele osób uważany jest za najpiękniejszy zakątek tego miasta. Pośrodku placu znajdziemy niewielką fontannę oraz rzeźbę Kobiety z dzbanem. Turyści zgadzają się, że Plac Dietla warto odwiedzić dwa razy – w ciągu dnia i po zmierzchu, kiedy miejsce jest pięknie oświetlony. Wokół placu są stoją budynki, których styl można określić jako mieszankę alpejskich motywów i miejscowego folkloru. Po prawej stronie placu znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych w „Domu nad Zdrojami”. Kolejną atrakcją w Szczawnicy jest Górny Park, polecany szczególnie wszystkim wielbicielom spacerów. Znajdziemy tutaj liczne rzeźby i mnóstwo lokalnego uroku. Inną znaną atrakcją jest Sanatorium „Świerki”. Są to dwie zabytkowe wille położone w Parku Górnym. Za budynkami znajdziemy figurę Najświętszej Marii Panny, która została ufundowana w 1891 roku. Innym budynkiem godnym uwagi jest Kaplica zdrojowa. Jest ona wykonana w stylu neogotyckim i znajduje się na skraju Parku Górnego. W Parku Dolnym znajdziemy natomiast takie atrakcje jak Altana Muzyczna czy Altana Widokowa. 

Szczawnica – szlaki

W Szczawnicy znajdziemy wiele szlaków, które pozwolą nam na podziwianie tutejszego piękna. Szlaki są wymagające, ale dzięki nim będziemy mogli zachwycać się urokiem gór w pełnej okazałości. Pierwszym z najczęściej polecanych szlaków jest Szlak na Trzy Korony i Sokolicę. Są to najwyższe szczyty Pienińskiego Parku Narodowego. Wielu turystów uważa, że jest to punkt obowiązkowy każdego pobytu w Szczawnicy. Jest to malownicza trasa, na której można podziwiać m.in. Beskid Sądecki. Kolejną propozycją jest Szlak niebieski na Przehybę. Pozwoli on nam odkryć dużo lokalnego piękna, jednak trasa ta jest bardzo wymagająca. Osobom, które poszukują spokoju i wolą nieco mniej oblegane trasy na pewno spodoba się Szlak na Bryjarkę, Bereśnik i Dzwonkówkę. Szlak nie jest zbyt wymagający. Prowadzi głównie przez las i tak samo jak pozostałe trasy pozwoli nam podziwiać piękno gór.

Reklama

Wodospad w Szczawnicy

W Szczawnicy znajdziemy piękny wodospad Zaskalnik, który dzisiaj jest nieco zapomnianą atrakcją turystyczną. Znajduje się na Sopotnickim Potoku i ma ok. 5 metrów wysokości. Jest położony w Sewerynówce, bardzo spokojnej i cichej dzielnicy Szczawnicy. Znajduje się między szczytami Bereśnik i Wysoka na wysokości ok. 550 m. Niedaleko wodospadu przebiegają trzy szlaki turystyczne – niebieski szlak pieszy Szczawnica – Przehyba, czarny szlak rowerowy Szczawnica – Sopotnicki Potok – Jastrzębi Potok oraz szlak konny Jaworki – Dzwonkówka – Krościenko nad Dunajcem. Powyżej wodospadu znajdziemy dużą, jasną łąkę, która jest idealnym miejscem na np. piknik. W pobliżu Zaskalnika jest także restauracja, leśniczówka i tereny rekreacyjne. Do wodospadu możemy dotrzeć na różne sposoby – spacerem, samochodem lub ciuchcią.

Szczawnica – promenada

Wielbiciele wypoczynku na świeżym powietrzu na pewno pokochają promenadę w Szczawnicy, która została utworzona dla wygody turystów, mieszkańców miasta, kuracjuszy sanatorium i wszystkim osób spacerujących. Deptak jest jednym z najdłuższych w Polsce i osiąga długość ok. 1800 m. Rozpoczyna się tuż przy dolnej stacji kolejki na Palenicę i rozciąga się wzdłuż potoku. Promenada składa się z ciągu jezdnego, pieszego i rowerowego. Zostały one utworzone tak, aby były bezpieczne dla każdego. Promenada w Szczawnicy jest także miejscem niezwykle estetycznym i funkcjonalnym. Znajdziemy tutaj ławki, kosze na śmieci, ozdobne rośliny i oświetlenie. Promenada jest miejscem, który zapewnia bezpieczny i wygodny spacer, podczas którego możemy podziwiać piękno Szczawnicy. Jest to idealny zakątek dla osób uprawiających nordic walking, do jazdy rowerem czy zwykłego spaceru. Co ciekawe, miejsce to znalazło się wśród laureatów konkursu Inwestycje Komunalne 2012, który był organizowany podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Spływ Dunajcem – gdzie zostawić samochód?

Spływ Dunajcem jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Szczawnicy. Co roku przyciąga mnóstwo turystów. Nie ma się co dziwić – jest to jedna z nielicznych możliwości, aby doświadczyć spływu na tradycyjnych tratwach. Spływ trwa trzy godziny. Rozpoczyna się od przysiółka Kąty, położone w Sromowicach Wyżynnych i kończy się w Szczawnicy, ale na specjalne życzenie spływ można przedłużyć o pół godziny do Krościenka. Jeśli zastanawiasz się gdzie zostawić samochód do wyboru masz kilka opcji. Pierwszą z nich jest zostawienie auta na parkingu w Szczawnicy i pojechanie busem do początku spływu, czyli do Sromowiec. Drugą propozycją jest pozostawienie samochodu w Sromowicach, a po skończonym spływie przyjechanie busem ze Szczawnicy. 

Reklama

Noclegi w Szczawnicy

W Szczawnicy znajdziemy liczne noclegi, które łatwo można dostosować do swoich upodobań i budżetu. Szczególnie polecana jest willa Pieniński Mak, która odznacza się wieloma pochlebnymi opiniami. Popularnością cieszą się także Góralskie Domki oraz Domki u Adasia. Blisko centrum miasta znajdziemy Willę Vita, która również jest polecana przez wielu turystów. Jeśli szukamy noclegu w nieco niższej cenie warto zwrócić uwagę na Schronisko PTTK Orlica, Domek nad Grajcarkiem Amelia lub Szczawnicką Hacjendę. 

Możesz również wyszukać i zarezerwować klikając w ten link. A poniżej mapka z ofertami 😉

Zamawiając nocleg z tego linku wspierasz rozwój naszego portalu! Dziękujemy

Booking.com
Reklama
Booking.com