Kategoria: Wycieczki

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu i gród na górze Birów

W dzisiejszym artykule zapraszam was na wycieczkę do miejscowości Podzamcze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Podzamcze położone jest około 20 km na północ od Olkusza i 5 km na wschód Zawiercia. w miejscowości tej znajdziemy między innymi znany w całym kraju zamek Ogrodzieniec jak również zrekonstruowane słowiański gród na górze Birów. 

Ostrawa – industrialna stolica czeskiego Śląska

Ostrawa – industrialna stolica czeskiego Śląska

Planując zwiedzanie kraju naszych południowych sąsiadów, trudno pominąć miejsce takie jak Ostrawa. To urokliwe miasto położone niedaleko polsko-czeskiej granicy, od wielu lat przyciąga rzesze turystów, zapewniając im naprawdę sporo rozrywki. Ostrawa jest niezwykłym miejscem – jest to miasto o typowo industrialnym charakterze, z wieloma zabytkami z przełomu XIX i XX wieku oraz bogatą i ciekawą ofertą kulturalną.

Bratysława - Doradzamy co zwiedzić, jak dojechać, gdzie znaleźć nocleg

Bratysława – Doradzamy co zwiedzić, jak dojechać, gdzie znaleźć nocleg

Bratysława, stolica Słowacji oferuje turystom spacery po zabytkowych dzielnicach Starego Miasta, wizytę na Zamku Bratysławskim, spacer wzdłuż Dunaju pozwalający zobaczyć bulwary miasta z ciekawszej perspektywy, a intensywny dzień zwiedzania można zakończyć w jednej z wielu ekskluzywnych restauracji. Jak zatem dojechać do jednej z piękniejszych stolic Europy oraz gdzie można zatrzymać się tam w trakcie pobytu? To i jeszcze więcej w dzisiejszym artykule.

Co warto zobaczyć w Szczyrku?

Szczyrk jest niewielkim, ale godnym uwagi i malowniczym miasteczkiem na południu Polski w województwie śląskim. Jest to miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, dlatego co roku przyciąga mnóstwo turystów.

Istria – najlepsze atrakcje turystyczne regionu

Istria to nie tylko jedna z najpopularniejszych destynacji w Chorwacji, ale przede wszystkim imponujący obszar położony nad Adriatykiem. Region ten odwiedzającym ma do zaoferowania naprawdę wiele – zróżnicowane aktywności i bogatą listę ciekawych miejsc do odkrycia. Dla fanów plażowania dedykowane są wspaniałe plaże, dla osób spragnionych pieszych wędrówek – fascynujące pagórkowate krajobrazy, z kolei dla

Park Marjan – wyjątkowy punkt widokowy w Splicie

Miejskie wzgórza to punkty obowiązkowe na listach wskazujących co bezwzględnie muszę odwiedzić, gdy jestem w większej miejscowości o bogatej historii. Zanim trafiłam do Splitu przygotowałam dokument uwzględniający ważniejsze atrakcje – oczywiście wśród wielu zabytków nie zabrakło Parku Marjan.

Pałac Dioklecjana w Splicie

Pałac Dioklecjana w Splicie

Osoby, które jeszcze do tej pory nie miały okazji wybrać się do Splitu – jak wyobrażacie sobie historyczny pałac cesarza obecny w tym mieście? Czy pierwszy obraz jaki przychodzi wam na myśl to potężny zamek, w którym pełno historycznych eksponatów? Jeśli tak to musimy prędko rozwiać wasze podejrzenia.

Najpiękniejsze jeziora w Polsce

Polska urzeka krajobrazem, mamy w naszym kraju praktycznie każdy typ terenu. Jednak dzisiaj skupmy się na jeziorach, które zachwycają urozmaiconą linią brzegową i malowniczymi krajobrazami. Jeziora w Polsce od lat pozwalają uciec od zgiełku typowego dla nadmorskich miejscowości turystycznych, zaznać na własnej skórzę piękna przyrody a doskonałe warunki do aktywnego spędzania czasu sprawiają że to

Opole, czyli miasto, które powinien odwiedzić każdy Polak

Opole jest największym miastem i stolicą województwa opolskiego. Pod względem ilości mieszkańców w 2020 roku było ono dopiero na dwudziestym siódmym miejscu pod względem ludności. Nie zmienia to faktu, że jest to miejscowość, która jest wyjątkowo atrakcyjna pod względem turystycznym i należy do tych, które każdy Polak powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Szczawnica – co warto zobaczyć?

Szczawnica to urokliwe miasteczko uzdrowiskowe, położone w województwie małopolskim w powiecie nowotarskim. Leży ono nad potokiem Grajcarkiem, który jest prawym dopływem Dunajca oraz na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich. Miasteczko jest podzielone na dwie dzielnice: Szczawnicę Dolną oraz Wyżnią.

Miejsca nieodkryte – Wielka Nieszawka, woj. kujawsko-pomorskie

Wielka Nieszawka była częścią terytorium, które książę Konrad Mazowiecki podarował Zakonowi Krzyżackiemu w 1230 roku. Jeszcze w tym samym stuleciu zbudowali oni we wsi zamek, jeden z najstarszych na tym obszarze. Do XXI wieku przetrwały jedynie niewielkie ruiny. Wielka Nieszawka nie rozwinęła się tak bardzo jak inne miejscowości pod władaniem Zakonu. Dopiero XVI wiek wzbogacony

Czeskie atrakcje: Klatovy

To miasto jest często określane jako brama Szumawy, a jego zabytki przyciągają coraz większą liczbę turystów planujących wycieczki właśnie w rejonie Szumawy. W efekcie Klatovy staje się miastem, z którym coraz częściej kojarzone są Czechy Zachodnie. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Miejsca nieodkryte - Przeworsk, woj. podkarpackie

Miejsca nieodkryte – Przeworsk, woj. podkarpackie

Na ziemi, gdzie obecnie znajduje się miasto Przeworsk, odkryto ślady dawnej kultury, którą datuje się na I wiek p.n.e – V wiek n.e. Znaleziono między innymi pozostałości naczyń ceramicznych czy inne dzieła prastarego rzemiosła. Całość tych pamiątek oraz sposób życia poprzednich osadników nazwano kulturą przeworską. Wiele wieków później, to miejsce zaczęło tętnić życiem, rozwój Przeworska