Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.
W dzisiejszym artykule zapraszam was na wycieczkę do miejscowości Podzamcze w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Podzamcze położone jest około 20 km na północ od Olkusza i 5 km na wschód Zawiercia. W miejscowości tej znajdziemy między innymi znany w całym kraju zamek Ogrodzieniec, jak również zrekonstruowany słowiański gród na górze Birów.
Spis treści
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
Zamek Ogrodzieniec położony jest na górze Janowskiego (515,5 m n.p.m), zwaną też Górą Zamkową, najwyższym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to największy i zdecydowanie najbardziej znany zamek w Jurze, jest również najczęściej odwiedzanym zamkiem na szlaku Orlich Gniazd. Po kilkuset latach świetności, kiedy był rezydencją najznamienitszych Polskich rodów magnackich, został zniszczony przez Szwedów w XVII wieku. Jednak nawet dziś jego ruiny pokazują kunszt dawnych budowniczych i stanowią dowód na potęgę ówczesnych władców.
Atrakcje na zamku Ogrodzieniec
Na zamku, oprócz malowniczych ruin, znajdziemy kilka atrakcji, które urozmaicają nam zwiedzanie. Należą do nich między innymi wieża widokowa, sala muzealna z makietą zamku, niezbędna w każdej średniowiecznej twierdzy sala tortów i wystawa broni i zbroi rycerskich.
Jednak największą atrakcją, dla wszystkich miłośników zwiedzania zamków, są zdecydowanie pokazy i turnieje rycerskie organizowane na dużym dziedzińcu. Informacje o najbliższych wydarzeniach, godzinach otwarcia, jak i cenach biletów można sprawdzić na oficjalnej stronie zamku Ogrodzieniec – https://www.zamek-ogrodzieniec.pl/.
Skalne miasto Podzamcza
W najbliższej okolicy zamku zaczyna się ścieżka przyrodnicza “Przez skalne miasto Podzamcza”. Trasa nie jest wymagająca, jest za to pełna zachwycających widoków. Oprócz panoramy na zamek Ogrodzieniec możemy podziwiać na niej fantazyjne formacje skalne, z jakich słynie Jura. Na niektóre z ostańców można wejść o własnych siłach, inne wymagają umiejętności i odpowiedniego sprzętu, czyniąc ze skalnego miasta raj dla wspinaczy.
Park Linowy w Podzamczu
Położony u stóp zamku park linowy jest idealną atrakcją dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Posiada kilka tras dostosowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych.
Park Miniatur w Podzamczu
Park miniatur pozwala nam zobaczyć 16 jurajskich twierdz odtworzonych z wielką starannością. Zamki stworzono w skali 1:25, dzięki czemu możemy porównać ich rozmiary. Każdy zamek został zbudowany z zachowaniem naturalnego otoczenia. Oprócz miniatur jurajskich twierdz możemy zobaczyć klasztor na Jasnej Górze czy średniowieczne maszyny oblężnicze.
Historia zamku Ogrodzieniec w Podzamczu
Cechą charakterystyczną warowni w Podzamczu, było doskonałe wkomponowanie w okoliczny teren, z trzech stron otaczały zamek wysokie skały wapienne, a obwód zamykał kamienny mur. Zamek Ogrodzieniec został ufundowany przez Bolesława Krzywoustego na początku XII wieku. Drewniano-ziemne zabudowania ówczesnego grodu zostały przypuszczalnie zniszczone podczas najazdu Tatarskiego w 1241 roku.
Kamienny zamek, w stylu gotyckim, którego ruiny możemy podziwiać obecnie, został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego na początku XIV wieku. Kazimierz Wielki przekazał następnie zamek w dzierżawę marszałkowi Królestwa Polskiego Przedborowi z Brzezina.
Kolejnym właścicielem zamku został z nadania króla Władysława Jagiełły Cześnik, krakowski Włodek z Chrabimowic. Otrzymał on zamek w nagrodę za udział w negocjacjach poprzedzających podpisanie Unii polsko-litewskiej. Zamek pozostał w rodzinie Włodków przez blisko 100 lat. Kolejnymi właścicielami zamku była rodzina Salomonowiczów z Krakowa. Następnie zamek przechodził w ręce rodzin Rzeszowskic, Pileckich by w 1522 roku wrócić w ręce rodziny Włodków.
W 1523 roku zamek przejęła rodzina Bonerów – byli oni jedną z najbogatszych rodzin w Polsce za czasów Jagiellonów. Byli znani jako kupcy, bankierzy królewscy i właściciele ziemscy. Dzięki ich inwestycji zamek został rozbudowany i unowocześniony. Między innymi wybudowali oni baszty Bramną i Kredencerską, i wybudowali czterokondygnacyjne skrzydło od strony północnej. Po śmierci ostatniego męskiego potomka rodu Bonerów zamek przeszedł w ręce rodziny Firlejów i pozostał w ich rękach aż do zniszczenia zamku w czasie potopu szwedzkiego.
W 1669 roku zamek został odbudowany przez Stanisława Waszyckiego. Wtedy też powstał mur obwodowy, most zwodzony, jak również wozownia i stajnia.
W 1702 roku zamek ponownie został najechany przez Szwedów i od tego czasu coraz bardziej popadał w ruinę, aż do 1810 roku, kiedy to zamek opuścili ostatni mieszkańcy.
Po drugiej wojnie światowej zamek został znacjonalizowany, a Państwo Polskie podjęło się prac konserwatorskich, w celu zabezpieczenia ruin i udostępnienia zamku zwiedzającym.
Więcej o historii zamku możecie przeczytać na stronie zamkipolskie.
Gród na Górze Birów
Jeśli podczas zwiedzania zamku Ogrodzieniec spojrzymy na północ, rzuci nam się w oczy Gród na Górze Birów. Gród został udostępniony w 2008 roku, a pomysł na budowę takiej atrakcji powstał w efekcie prac archeologicznych na górze Birów. Odkryto tu ślady osadnictwa z czasów neolitu. W VIII wieku istniała tu osada słowiańska, a także cmentarz kurhanowy. Gród ufortyfikowano w XIII wieku i stanowił najprawdopodobniej strażnicę wojskową na granicy z czeskim Śląskiem.
Obecnie możemy tu zobaczyć zrekonstruowane budowle stylizowane na czasy średniowieczne, pokazy walk i rzemiosła.
Noclegi w okolicy zamku
Okolice Ogrodzieńca są zdecydowanie warte zobaczenia i jak w każdej ciekawej okolicy, nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem noclegu. Można do tego celu przejrzeć grupy w social mediach, zarezerwować nocleg na portalu bookingowym, czy nawet jechać w ciemno i szukać w okolicy.
Rezerwując nocleg z powyższego linku, pomagasz nam rozwijać portal, za co dziękujemy :).