Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.
Osoby, które jeszcze do tej pory nie miały okazji wybrać się do Splitu – jak wyobrażacie sobie historyczny pałac cesarza obecny w tym mieście? Czy pierwszy obraz jaki przychodzi wam na myśl to potężny zamek, w którym pełno historycznych eksponatów? Jeśli tak to musimy prędko rozwiać wasze podejrzenia. Pałac Dioklecjana w Splicie to imponujący kompleks starożytnych obiektów rzymskich. Opis ten jest przedstawieniem faktów, na które w rzeczywistości składa się masa elementów sprawiających, że Split i jego atrakcje stają się przepełnione wspaniałymi emocjami, które z pewnością zapadną Wam w pamięć. Pałac Dioklecjana zajmuje w mieście pozycję strategiczną, bezpośrednio nad brzegiem morza i tym samym stanowi centrum, wokół którego plączą się labiryntowe uliczki pełne ludzi uciekających przed żarem lejącym się z nieba, restauracji serwujących wspaniałe owoce morza i gustownych sklepów. Będąc po raz pierwszy w samym sercu Splitu bardzo łatwo stracić pałac z oczu. Zanim jednak udacie się na promenadę, przystańcie na moment. Spoglądając w górę i wokół siebie dostrzeżecie historyczne łuki i kolumny murów pałacu doskonale wkomponowane we współczesną przestrzeń miasta. Imponujące obiekty, a także bliskość morza, tłumaczą decyzję Dioklecjana, który zbudował swoje apartamenty po stronie południowej pałacu – widok z okien rozpościerał się na wody Adriatyku.
Historia murów i bram pałacu
Struktura pałacu z biegiem lat była intensywnie rozbudowywana, a zmiany działały tylko na korzyść tego fascynującego miejsca. Obiekt łączył w sobie różne funkcje, gdyż był nie tylko rezydencją cesarską, ale także fortecą wojskową i ufortyfikowanym miastem. Budowę pałacu zainicjował Dioklecjan – pierwszy cesarz rzymski. Kompleks miał zostać ukończony po dziesięciu latach, do roku 305, czyli do czasu emerytury Dioklecjana. Pałac zbudowany został z lśniącego białego kamienia przywiezionego z pobliskiej wyspy Brač. Władca jednak nie szczędził środków na stworzenie tej dostojnej budowli, co widoczne było w masowym sprowadzaniu włoskiego i greckiego marmuru, a także elementów wykończeniowych z Egiptu.
W punkcie centralnym każdego muru znajduje się potężna brama, której nazwa wywodzi się od metalu, z którego powstały zdobiące ją dekoracje: od strony północnej jest to Złota Brama, którą po raz pierwszy w 305 roku wkroczył Dioklecjan, południowa Brązowa, wschodnia Srebrna i zachodnia Żelazna. Niepozorna Brązowa Brama otwierała się dawniej bezpośrednio z morza do pałacowych piwnic, umożliwiając wyładunek towarów bezpośrednio ze statków i ich składowanie w tym miejscu. Obecnie to dawne wejście dedykowane handlarzom jest teraz główną drogą do pałacu od strony Rivy, czyli tłocznej promenady, a także miejscem, w którym sprzedaje się tradycyjne pamiątki. Pomiędzy bramą wschodnią, a zachodnią biegnie prosta droga (Krešimirova, zwana też Decumanus), która oddzielała od południa rezydencję cesarską z jej salami i świątyniami od strony północnej, zamieszkiwanej niegdyś przez żołnierzy i służbę.
Podziemia pałacu Dioklecjana
Podczas gdy centralna część pałacowej zabudowy jest obecnie najczęściej uczęszczaną aleją wypełnioną straganami, wstęp do komnat jest biletowany. Choć w dużej mierze są one puste, obecne tam sarkofagi, kolumny, pomieszczenia piwniczne i imponujące korytarze wywierają silne wrażenie ponadczasowości, które jest warte ceny wstępu. Dla fanów „Gry o Tron”, powinno być to wyjątkowe miejsce, w końcu to tutaj Daenerys Targaryen będąc w serialowym Meereen trzymała swoją gromadkę smoków.
Katedra w Splicie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świątynia Jowisza
Ośmiokątna katedra św. Dominiona w Splicie jest jedną z najlepiej zachowanych starożytnych rzymskich budowli stojących do dziś. Pierwotnie budowla powstała jako mauzoleum dla Dioklecjana, który został tu pochowany w 311 roku n.e.
Chociaż w VIII w. obiekt został przebudowany na katedrę, jego zewnętrzna część jest nadal otoczona oryginalną kolumnadą. Dodatkiem, który powstał w późniejszym czasie jest wysoka romańska dzwonnica zbudowana między XIII-XVI wiekiem i zrekonstruowana w 1908 roku. Warto także zaznaczyć, że u podnóża dzwonnicy znajdują dwa romańskie lwy oraz egipski sfinks wzniesione z czarnego granitu.
Świątynia Jowisza choć obecnie pełni funkcję baptysterium, pierwotnie była starożytną rzymską świątynią poświęconą królowi bogów. Obiekt wciąż ma oryginalne sklepienia kolebkowe i ozdobny fryz, a miejsce, w którym kiedyś stał Jowisz, zajmuje obecnie brązowy posąg św. Jana Chrzciciela autorstwa Ivana Meštrovića. Chrzcielnica znajdująca się w świątyni wykonana jest z XIII-wiecznych rzeźbionych kamieni pochodzących z dachu katedry.
Cena za bilet wstępu do katedry uzależniona jest od wybranej opcji:
- bilet czerwony – 45 kun/ 6€ – wejście do kościoła,krypt, skarbca i na dzwonnicę
- bilet niebieski – 25 kun/3,50€ – wejście do kościoła, krypt i babtysterium
- bilety pojedyncze
- 10 kun – wejście do babtysterium,
- 10 kun – wejście do krypt,
- 25 kun – wejście na wieżę
Życie w murach pałacu Dioklecjana
W roku 1979 pałac i cała starówka Splitu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Pomimo tego wyróżnienia należy pamiętać, że w granicach pałacu znajduje się 220 budynków, zamieszkiwanych przez około 3000 osób wiodących normalne życie. Wąskie uliczki skrywają przejścia i dziedzińce – niektóre opuszczone i przerażające, inne tętniące muzyką z barów i kawiarni – podczas gdy mieszkańcy wieszają pranie nad głową, dzieci kopią piłkę o starożytne mury, a ludzie siedzą w oknach i obserwują to, co dzieje się poniżej.