Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Zamek w Niedzicy a właściwie zamek Dunajec, to malownicza średniowieczna warownia, która pozwala nam zanurzyć się w historii Pienin i Spiszu, a także zobaczyć jak wyglądało życie na granicy Polsko-Węgierskiej kilkaset lat temu. Na zamku mieści się muzeum, a ekspozycję umieszczono w zaadaptowanych salach zamku górnego i średniego.  

Zamek w niedzicy – godziny otwarcia, cennik i bilety ( stan 2021 )

Muzeum na zamku w Niedzicy czynne jest codziennie. W sezonie niskim tj. do 30 czerwca w godzinach od 9:00 do 17:00. Ostatnie wejście jest możliwe o godzinie 16.20. Kasa zamkowa czynna jest do godziny ostatniego wejścia.

W sezonie wysokim czyli od 1 lipca do 31 sierpnia od godziny 9:00 do godziny 19:00. Ostatnie wejście jest możliwe o 18.20

Reklama

Cena biletów wstępu na Zamek i do Wozowni to 19 zł bilet normalny i 14 zł bilet ulgowy. Z biletu ulgowego mogą skorzystać zarówno emeryci i renciści jak i dzieci i młodzież ucząca się do maksymalnie 25 roku życia. Bilet ulgowy przysługuje również opiekunom grup zorganizowanych.

Zamek w Niedzicy – zwiedzanie

Zwiedzanie zamku w Niedzicy odbywa się w chwili obecnej tylko indywidualnie, jest to spowodowane obostrzeniami sanitarnymi w związku z COVID-19. W muzeum zamkowym może przebywać 1 osoba na 15m2. Warto wziąć to pod uwagę planując wycieczkę na zamek, ponieważ obostrzenia razem z popularnością zamku mogą sprawić że kolejka oczekujących na wejście będzie dość długa. 

Na trasie zwiedzania znajdziemy kilka cel zamkowych zaaranżowanych w stylach epok w których zamek był w użyciu. Możemy zobaczyć tu między innymi ekspozycję narzędzi tortur, zamkową kaplicę, salę rycerską czy komnaty z ekspozycją mebli i ubiorów z XVII w. Na zamku znajduje się również kolekcja monet z różnych epok i herbów rodzin w których władaniu znajdował się zamek.

Reklama

Po lewej stronie idąc od kasy zamkowej do bramy prowadzącej do muzeum możemy zobaczyć budynek wozowni. Zobaczymy w niej wiele ciekawych przykładów pojazdów którymi poruszali się w różnych epokach mieszkańcy okolicznych terenów.

Zwiedzanie wnętrza zamku trwa około 30-40minut.

Położenie zamku

Zamek w Niedzicy położony jest na wzgórzu po południowej stronie zalewu Czorsztyńskiego w Miejscowości Niedzica-Zamek. Obecnie zamek znajduje się kilka metrów nad poziomem wód zalewu, jednak przed powstaniem zalewu górował nad doliną rzeki Dunajec. Miejscowość Niedzica-Zamek znajduje się w gminie Łapszne Niżne, powiat nowotarski, województwo małopolskie. 

Zamek w Niedzicy – historia

Zamek w Niedzicy pojawia się w oficjalnych dokumentach już w roku 1325, gdzie widnieje jako własność Jana I Rykolfa z rodu Berzewiczych. Na początku swojego istnienia zamek służył jako strażnica na granicy Polsko-Węgierskiej i stanowił węgierską odpowiedź na polski Zamek Wronin w Czorsztynie. Od roku 1326 król węgierski Karol Robert dokonywał konfiskaty dóbr rodu Berzerwiczych na spiszu i oddał dobra i zamek we władanie Wilhelmowi Drugethowi. To właśnie on zbudował najprawdopodobniej murowaną warownię w skład której wchodziła wieża mieszkalna otoczona murem. Obecnie obiekty te wchodzą w skład zamku górnego. W roku 1347 zamek wrócił w ręce rodu Berzewiczych, to oni odpowiedzialni są za budowę zamkowej kaplicy, sali rycerskiej i studni. W kolejnych latach zamek był rozbudowywany aby sprostać zmieniającym się wymaganiom sztuki wojennej. Więcej o historii zamku możecie przeczytać tutaj

Zamek pozostał własnością węgrów aż do końca I Wojny Światowej kiedy to po zmianach granic spowodowanych traktatem Wersalskim zamek znalazł się w granicach państwa Polskiego. Pomimo zmian granic zamkiem w dalszym ciągu opiekowała się węgierska rodzina Salamonów. Hrabina Ilona Bethlen Salamon była właścicielką zamku i przyjaciółką polaków, w czasie II Wojny światowej uratowała ona grupę zwiadowców AK, umożliwiając im przedostanie się do Lewoczy, a także przekazała żywność na pomoc polskim jeńcom w Niemczech. 

Zamek został znacjonalizowany w 1945 roku, a od 1949 roku opiekę nad zamkiem przejęło Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Dojazd na zamek w Niedzicy

Adres zamku w niedzicy to: Zamkowa 2, 34-441 Niedzica-Zamek. 

Najwygodniej na zamek dostać się własnym samochodem w okolicach zamku jest kilka parkingów a ceny postoju nie są ogromne. Jednak dla niezmotoryzowanych przebywających w pieninach istnieją opcje dostania się za zamek lokalnymi busami. 

Niedzica-zamek znajduje się na trasie busów z Nowego Targu do Sromowców NIżnych.

Z lokalnych miejscowości turystycznych np. Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Sromowce Niżne można dostać się na zamek busem lub korzystając z oferty biur turystycznych czy PTTK. 

Ciekawym wariantem może być dojazd komunikacją na Przełęcz Osice. Z przełęczy można dojść przez Halę Majerz do Czorsztyna a spod zamku Wronin przez zalew Czorsztyński można przepłynąć statkiem na zamek w Niedzicy. Jest to ciekawa propozycja dla osób chcących zwiedzić oba zamki jednego dnia jak również przy okazji zobaczyć trochę ciekawych widoków.

Noclegi w Niedzicy

W okolicy Zamku znajduje się wiele ciekawych miejsc noclegowych, dlatego każdy bez problemu wybierze coś dla siebie. Na poniższej mapce można zobaczyć noclegi w okolicy zamku oferowane przez serwis booking.com. Rezerwując nocleg z naszych linków nic nie dopłacasz a przy okazji wspierasz rozwój portalu.

Booking.com

Zamek w Niedzicy – zdjęcia ( stan 2019 )

Reklama
Booking.com