Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Polska urzeka krajobrazem, mamy w naszym kraju praktycznie każdy typ terenu. Jednak dzisiaj skupmy się na jeziorach, które zachwycają urozmaiconą linią brzegową i malowniczymi krajobrazami. Jeziora w Polsce od lat pozwalają uciec od zgiełku typowego dla nadmorskich miejscowości turystycznych, zaznać na własnej skórzę piękna przyrody a doskonałe warunki do aktywnego spędzania czasu sprawiają że to właśnie jeziora powinny znaleźć się na szczycie listy Polskich atrakcji turystycznych. 

Jezioro Śniardwy

Śniardwy to największe jezioro w Polsce. Powierzchnia jeziora wynosi 113.8 kilometrów kwadratowych a maksymalna głębokość sięga 23.4 metra. Cały akwen znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Położone jest w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Pisy, pomiędzy Mikołajkami a Orzyszem. 

Nad jeziorem położone są miejscowości takie jak Popielno, Niedźwiedzi Róg, Nowe Guty, Zdęgowo czy Łuknajno. Większość miejscowości turystycznych nad brzegami jeziora posiada swoje przystanie, przez samo jezioro przebiega również szlak żeglowny. Jednak amatorzy żeglarstwa muszą pamiętać że pomimo maksymalnej głębokości powyżej 20 metrów, duża część jeziora jest bardzo płytka a dodatkowo dno usiane jest głazami narzutowymi które miejscami sięgają tuż pod powierzchnię wody. Dlatego pływając po jeziorze należy zachować szczególną ostrożność

Reklama

Jezioro Niegocin

Niegocin to kolejne jezioro położone w Krainie Wielkich Jezior na Pojezierzu Giżyckim. Jego powierzchnia to 26 kilometrów kwadratowych, a zróżnicowana linia brzegowa rozciąga się na przestrzeni 35km. Przez Niegocin biegnie szlak żeglowny z Giżycka do Mikołajek oraz dalej do Pisza. 

Niegocin to bardzo popularne jezioro, liczne miejscowości turystyczne i bogata baza noclegowa stanowią niewątpliwe atuty tego miejsca. Pośród miejscowości przy jeziorze Niegocin możemy wymienić Giżycko, Wilkasy,Ryczewo, Grajwo czy Strzelce.

Jezioro Hańcza

Hańcza to najgłębsze jezioro w Polsce, jego głębokość to aż 108,5 metra! Powierzchnia jeziora to 3,04 kilometra kwadratowego. Należy również do najczystszych jezior w naszym kraju, widoczność wynosi nawet do 6 metrów. Z tego powodu Hańcza jest bardzo popularna wśród miłośników nurkowania.

Reklama

Jezioro Hańcza znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Żyją w nim między innymi sieja, sielawa głowacz pręgopłetwy jak również kilka gatunków skorupiaków.

Booking.com

Jezioro Łebsko

Położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego jezioro Łebsko oddzielone jest od Bałtyku piaszczystą mierzeją, na której możemy zobaczyć ruchome wydmy. 

Łebsko jest płytkim jeziorem, dzięki temu jest idealne do nauki windsurfingu. 

Będąc w okolicy można wybrać się na rejs po jeziorze, można dopłynąć do Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce, oraz do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.   

Jezioro Solińskie

Powstanie zapory w Solinie doprowadziło do powstania tego jeziora. Nazywane czasem “bieszczadzkim morzem” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w okolicach Bieszczad. W zaporze znajduje się hydroelektrownia którą można zwiedzać. 

Na brzegach jeziora znajdziemy kilka miejscowości turystycznych, między innymi Solina, Myczkowce czy Polańczyk, z bogatą bazą noclegową i dużą liczbą atrakcji. Rejsy statkiem, kajakiem, żaglówką czy rowerkiem wodnym to tylko niektóre z rzeczy jakimi możemy się zająć będąc nad Soliną.

Jezioro Ukiel

Jezioro to położone jest na Pojezierzu Olsztyńskim, w północno-zachodniej części Olsztyna. Ze względu na swoje położenie blisko miasta, jak również dobrze utrzymaną plażę miejską, latem jezioro Ukiel staje się centrum rekreacji dla mieszkańców i turystów. Wzdłóż całej liniii brzegowej jeziora znajduje się również sporo dzikich plaż.

Jezioro Drawsko

Położone na pojezierzu Drawskim jezioro Drawsko jest drugim po Hańczy najgłębszym jeziorem w Polsce i jednym z najczystszych w zachodniopomorskim. Na jeziorze znajduje się 12 wysp, z czego największa z nich to Bielawa, dla turystów którzy na nią dotrą przygotowana została ścieżka przyrodnicza.

Jezioro Czyste ( jezioro Jasne )

Swoją nazwę jezioro to zawdzięcza niebywale przejrzystej wodzie, światło dociera w nim nawet na 15 metrów! Z tego powodu Jezioro Jasne jest wyjątkowym i wartym odwiedzenia miejsce na mapie Warmii i Mazur. Jezioro znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.

Jezioro Jeziorak

Odwiedzając jezioro Jasne mamy niedaleko do jeziora Jeziorak. Położone również na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Jezioro jest połączone kanałami z jeziorem Drwęckim.

Jezioro Piaseczno

Ten akwen należy do najczystszych w Polsce, posiada pierwszą klasę czystości wody a przejrzystość sięga 5  metrów. Położone jest na pojezierzu Łęczycko-Włodawskim. Jezioro Piaseczno posiada też swoją tajemnice z II Wojny Światowej, na dnie jeziora zatopiony jest niemiecki samolot Junkers.

Jezioro Czorsztyńskie

Kolejne sztuczne jezioro powstałe na skutek budowy zapory w Niedzicy i zalania kilku miejscowości. Położone jest pomiędzy Pieninami Właściwymi i Spiskimi. Wokół jeziora powstał szlak rowerowy Velo Czorsztyn. Po jeziorze można również pływać, szczególnie polecam wycieczkę statkiem pomiędzy dwoma zamkami znajdującymi się w okolicy. Zamek w Czorsztynie i Zamek Dunajec w Niedzicy to obowiązkowy punkt dla każdego kto odwiedza Pieniny.

Reklama
Booking.com