Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Świnoujście to malownicze miasto ulokowane nad pięknym wybrzeżem Morza Bałtyckiego przy granicy z Niemcami. Ciekawostką jest to, że jako jedyne w Polsce leży aż na 44 wyspach. Tymczasem zamieszkałe są… zaledwie 3 z nich. Mowa o wyspach: Wolin, Uznam oraz Karsibór.

Pomiędzy poszczególnymi wyspami można na co dzień poruszać się promami, które przejęły funkcję komunikacji miejskiej. Warto jednak wspomnieć, że już niedługo będzie można także korzystać z tunelu pod Świną, którego budowa ruszyła w marcu bieżącego roku. Będzie to więc spore ułatwienie dla kierowców lokalnych i przyjezdnych, a transport zajmie o wiele mniej czasu niż obecnie. Miejscowość może poszczycić się także statusem uzdrowiska, dlatego jest bardzo chętnie odwiedzana. Dzięki łagodnemu klimatowi, jak również cieplejszym wodom i zapewnionym połączeniom międzynarodowym przyjeżdżają tu turyści i kuracjusze z wielu stron świata. Świnoujście słynie z całego szeregu ciekawych atrakcji. Ciężko byłoby wymienić i opisać pokrótce każdą z nich, dlatego też poniżej zaprezentowane zostaną jedynie te najważniejsze.

Reklama

ŚWINOUJŚCIE ATRAKCJE

  • Latarnia morska w Świnoujściu – powstała w XIX wieku. Jako najwyższa latarnia morska w Polsce jest bardzo rozpoznawalna. Mierzy ona prawie 65 metrów i mieści się na prawym brzegu rzeki Świny. Wzniesiono ją przy pomocy żółtej cegły, co czyni ją niebywale charakterystyczną budowlą. Pierwotnie wieża miała kształt ośmiokąta, lecz poprzez niekorzystne warunki atmosferyczne, a także obecność soli morskiej niezbędna była jej renowacja. Na początku XX wieku z powodu niedoboru cegieł, podjęto decyzję o przekształceniu jej przekroju na okrągły. Z latarnią graniczą pomieszczenia gospodarcze przeznaczone dla personelu oraz aparatów radiolatarni. Wraz z końcem ubiegłego wieku wykończono prace remontowe, a w 2000 roku otwarto wieżę dla turystów. Bilety normalne są w cenie 9 złotych, natomiast ulgowe kosztują 5 złotych. Obowiązują następujące godziny otwarcia: 1.03. – 30.05. i 1.09. – 31.10. od 10:00 do 18:00, 1.07. – 31.08. od 10:00 do 20:00 oraz 1.11. – 28/29.02. od 10:00 do 16:00.
  • Transgraniczna Promenada Świnoujście – Heringsdorf – jest to szlak dla pieszych oraz ścieżka rowerowa pomiędzy tymi dwiema miejscowościami. Deptak zawiera ławki oraz szyldy, na których opisana jest historia, rośliny i zwierzęta tego obszaru. Wzdłuż trasy przebiega granica pomiędzy Polską, a Niemcami. Jest tam również przykuwająca uwagę płyta o rozmiarach około 425 m2, na której postawiono stalową bramę nawiązującą do harmonizacji obu regionów. Promenada została udostępniona do zwiedzania w 2011 roku. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, którzy lubią sobie robić tam zdjęcia.
  • Stawa Młyny – czyli znak nawigacyjny w kształcie wiatraka postawiony na stałe (bez użycia kotwicy). Pierwszy wariant wybudowano już w 1877 roku. Ułatwił on wejście do portu różnym statkom. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, aż w końcu przybrał kształt białego, 10 metrowego walca z dachem i skrzydłami wiatraka.
  • Podziemne miasto – składa się z pięciu wielkich bunkrów, które łączy aż kilometr korytarzy. Było niejawnym podziemnym centrum dowodzenia. Dla zwiedzających zostało otwarte stosunkowo niedawno, czyli w 2014 roku. Znajduje się pomiędzy stacją kolejową „Świnoujście-Przytór”, a plażą. Turyści mogą tam wejść jedynie pod asystą przewodnika.

PLAŻA ŚWINOUJŚCIE

Plaża w Świnoujściu słynie z tego, że jest najszersza ze wszystkich polskich wybrzeży. W niektórych miejscach osiąga aż 200 metrów! Co więcej, jest ona bardzo długa, gdyż ma około 4 km. Taka wielkość zdecydowanie robi wrażenie. Plaża jest bardzo chętnie odwiedzana nie tylko przez rodziny. Każdy lubi spędzać tam czas. Jest umiejscowiona 2 km od centrum, więc codzienny spacer nie stanowi żadnego problemu. Ma ona 12 wejść. Znajdują się tam 3 falochrony. Na plaży istnieje także możliwość wypożyczenia leżaka. Można również wejść do wody albo opalać się na złocistym piasku w promieniach słońca. Zejście do wody jest wyjątkowo łagodne, a plaża dobrze strzeżona. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy. Turyści mogą także skorzystać z toalet oraz przebieralni. Dodatkowo w okresie letnim jest multum atrakcji dla dzieci.

KWATERY ŚWINOUJŚCIE

Świnoujście to jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów wypoczynkowych. Miasto zapewnia szeroki zakres imponujących miejsc noclegowych: wszelkiego rodzaju apartamenty, domy letniskowe, hostele, hotele, mieszkania, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, pokoje gościnne, pola namiotowe czy wille. Wybór jest więc naprawdę duży i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Kwater najlepiej jest szukać w Internecie, gdyż to właśnie tam znajduje się obecnie najwięcej propozycji. Każda z ofert posiada różne udogodnienia dla przyjezdnych. W zależności od wybranego miejsca noclegowego można tam znaleźć: darmowe Wi-Fi, wypożyczalnie leżaków, baseny, restauracje, place zabaw i inne.

Booking.com

Źródła: swinoujscie.info.pl, polskaniezwykla.pl, tunel-swinoujscie.pl, mojeurlopy.pl, rankingplaz.pl, meteor-turystyka.pl, nadmorze.pl

Reklama

Reklama
Booking.com