Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Opole jest największym miastem i stolicą województwa opolskiego. Pod względem ilości mieszkańców w 2020 roku było ono dopiero na dwudziestym siódmym miejscu pod względem ludności. Nie zmienia to faktu, że jest to miejscowość, która jest wyjątkowo atrakcyjna pod względem turystycznym i należy do tych, które każdy Polak powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Zresztą klimat siedziby władz województwa opolskiego sprawi, że po pierwszej podróży do tego miejsca, będziemy mieć ochotę na kolejne. Atrakcje Opola będą głównym tematem tego artykułu, który można potraktować jako pewnego rodzaju miniprzewodnik po jednym z najstarszych miast w Polsce.

Rynek w Opolu, czyli centralne miejsce dla turystów

Rynek stanowi to miejsce w większości polskich miast, które wymaga odwiedzenia ze względu na ciekawą atmosferę oraz turystyczny klimat. Nie inaczej jest w przypadku Opola. W stolicy województwa opolskiego zachowany został średniowieczny kształt, co nadaje wszystkiemu dużą ilość charakteru. Co prawda, jeśli analizujemy Opole, rynek tego miasta został częściowo uszkodzony podczas II Wojny Światowej, ale dziś wygląda on bardzo atrakcyjnie i roztacza wokół siebie aurę historii. Jednocześnie w niewielkim promieniu od niego można znaleźć szeroką ofertę gastronomiczną. Wokół rynku znajduje się wiele restauracji i każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Wieża Piastowska jako jeden z najważniejszych symboli Opola

Jeśli w ramach danego artykułu opisuje się Opole, Wieża Piastowska stanowi ten budynek, o którym koniecznie trzeba wspomnieć. Stanowi ona pewnego rodzaju symbol tego miasta i należy do najstarszych zabytków polskiej architektury obronnej. Wieża Piastowska w Opolu została zbudowana około 1300 roku, więc jest nierozerwalnie związana z historią samego miasta. Z turystycznego punktu widzenia na pewno ciekawa jest możliwość skorzystania z tarasu widokowego oraz możliwość skorzystania z usługi przewodnika. Pierwsze pozwoli nacieszyć oko widokami oraz lepiej zrozumieć układ przestrzenny Opola. Drugie nadaje całości kontekstu historycznego.

Reklama

Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu, czyli konieczny punkt podróży po Opolszczyźnie

Opolskie zabytki to szeroki temat, który daje duże możliwości wyboru. Z elementów, które muszą znaleźć się w planie wycieczki, z pewnością należy wymienić Amfiteatr Tysiąclecia. To również jeden z symboli tego miasta. Miejsce odznacza się długą tradycją związaną z muzyką, ponieważ to właśnie w nim odbywa się (od 1963 roku) Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Najlepiej połączyć odwiedziny tego miejsca z zapoznaniem się z ofertą Muzeum Polskiej Piosenki. Jest to placówka, która słynie z klimatu, który został uzyskany dzięki dbałości o szczegóły. Zadbano zarówno o kontekst historyczny, jak i o muzykę nowoczesną, co pozwala nabrać szerokiej perspektywy.

Opolskie ZOO – jeden z najciekawszych ogrodów zoologicznych w Polsce

Ogród zoologiczny stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Opolu. Odwiedzając stolicę województwa opolskiego, można na kilka chwil wybrać się w egzotyczną podróż i chyba to właśnie tak popularyzuje to miejsce. Ogród zoologiczny jest tą atrakcją, która podoba się wszystkim. Dorośli nie będą się w nim nudzić, natomiast dla dzieci stanowi ono obowiązkowy punkt wycieczki. Niektórzy uważają, że jest to najładniejsze ZOO w Polsce, w którym można zobaczyć tak ciekawe okazy jak kangury, pantery śnieżne czy pandy małe, które często pełnią rolę ulubieńców widowni. Na miejscu możemy skorzystać z oferty gastronomicznej oraz dokonać zakupu pamiątek. Rozrywka jest gwarantowana, a ZOO należy do tych atrakcji Opola, które trzeba zwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Muzeum Wsi Opolskiej, czyli nadanie podróży dodatkowych walorów edukacyjnych

Muzeum Wsi Opolskiej pozwoli na chwilę cofnąć się do minionych czasów i poczuć zarówno sielskość, jak i surowość tego okresu ludzkości. Wszystko oczywiście w kontekście Opola oraz jego okolic. Wybierając to muzeum, możemy zobaczyć drewnianą zabudowę, w której skład wchodzą m.in. chaty, stodoły, wiatraki czy młyn. Skansen wyposażony jest w dużą ilość przedmiotów, które pozwolą lepiej zrozumieć ducha epoki tamtych czasów. Instytucja powstała w 1961 roku, a niektóre budynki już od dawna cieszą się renomą kultowych (m.in. młyn wodny). Głównym temat wystaw jest życie ludzi na terenach Opola od XVIII do XX wieku. W placówce organizowane są lekcje, dzięki którym można nauczyć się niektórych elementów rzemiosła.

Reklama

Muzeum Śląska Opolskiego, czyli jeszcze szerszy kontekst historyczny

Pozostając w temacie muzeum, warto również polecić to, które dotyczy samego Śląska Opolskiego. Zebrane zbiory dostarczą rozrywki zarówno dorosłym, jak i tym młodszym. Nierozerwalnie będzie to połączone z poszerzaniem swojej wiedzy o tych terenach. Miejsce pozwoli na chwilę zadumy i pozostawi mnóstwo wrażeń. Wystawy stałe obejmują zbiory z tematyki takiej jak m.in. pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny, galerię malarstwa opolskiego z XIX i XX wieku czy zbiory dotyczące etnografii tego terenu.

Podsumowanie

Opole stanowi bardzo atrakcyjne miasto, które z pewnością trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Na pewno zostawi ono po sobie niezapomniane chwile. Czy w artykule przedstawiono wszystkie atrakcje Opola? Oczywiście nie. Jest to zaledwie czubek góry lodowej. Warto wspomnieć choćby o katedrze Podwyższania św. Krzyża, galerii sztuki współczesnej, synagodze, moście Groszowym czy zamku Górnym. Miasto ma więc do zaoferowania znacznie więcej, niż zostało przedstawione w poprzednich akapitach.

Booking.com
Reklama
Booking.com