Bratysława - Doradzamy co zwiedzić, jak dojechać, gdzie znaleźć nocleg
Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Bratysława, stolica Słowacji oferuje turystom spacery po zabytkowych dzielnicach Starego Miasta, wizytę na Zamku Bratysławskim, spacer wzdłuż Dunaju pozwalający zobaczyć bulwary miasta z ciekawszej perspektywy, a intensywny dzień zwiedzania można zakończyć w jednej z wielu ekskluzywnych restauracji. Jak zatem dojechać do jednej z piękniejszych stolic Europy oraz gdzie można zatrzymać się tam w trakcie pobytu? To i jeszcze więcej w dzisiejszym artykule.

Stolica Słowacji – kiedy jest sezon? Kiedy najlepiej jechać do Bratysławy?

Klimat panujący w Bratysławie, stolicy bliskiego Polsce kraju jest jednym z bardziej umiarkowanych w Europie Wschodniej. W styczniu średnia temperatura wynosi + 2 °С, w lipcu + 20 °С. Niestety, podobnie jak w całym wschodnim rejonie Europy, także i tutaj liczba słonecznych dni nie należy do wysokich. Niebo prawie zawsze jest lekko lub średnio zachmurzone.

Reklama

Główny sezon turystyczny o najwyższym natężeniu to okres od kwietnia do września. W tej porze roku spacery są najwygodniejsze, w restauracjach jest dużo sezonowych warzyw i owoców, ale ceny noclegów są prawie trzykrotnie wyższe.

Niski pod względem aktywności turystycznej sezon trwa od października do marca. Wtedy do Bratysławy nie zagląda praktycznie żaden turysta (wyjątkiem jest okres świąteczny). W okresie jesienno-zimowym często z gór wieje porywisty wiatr, jest dużo deszczu, a wilgotność powietrza należy do stosunkowo wysokich.

Bratysława latem

Reklama

Lato to „złoty” okres zwiedzania Bratysławy. W pogodne dni powietrze zwykle nagrzewa się maksymalnie do +25 °С. Od Dunaju płynie zawsze przyjemna bryza, więc nawet w szczytowe upały ciężko duszności. Rzesze turystów, błyskające w słońcu Stare Miasto i radośni ludzie to znak lata w stolicy Słowacji. Jedna wada – koszt pokoi hotelowych jest o około jedną trzecią wyższy niż w zimie.

Bratysława jesienią

Bratysława ma dość typową wschodnioeuropejską jesień. We wrześniu i październiku kolory są niezwykłe, racząc turystów czerwonymi, żółtymi i pomarańczowymi barwami. Miasto ma wiele wzgórz i odpowiednio platform widokowych. Widok z nich na panoramę miasta jest wprost oszałamiający.

Bratysława wiosną

Wiosna w Bratysławie jest niezwykle różnorodna. Raz pada deszcz, potem słońce, ponownie deszcz. Marzec znany jest z temperatur nie wyższych niż + 6 °С. Maj przypomina z kolei lato z temperaturami powyżej + 18 °С.

Bratysława zimą

Zima w Bratysławie jest nieprzewidywalna. W jednej chwili przyjemna ciepła pogoda może zmienić się w wilgotną, ponurą burzę śnieżną. Przeciętnie temperatura cały czas oscyluje wokół zera.

Bratysława zimą

Bratysława – jak dojechać do stolicy Słowacji?

Samochodem

Do Bratysławy dostać się można różnorodnymi środkami transportu. Najlepsza droga bezpośrednio z Polski nie powinna zająć nawet całego dnia. Dostając się na główne szlaki komunikacyjne, musimy dostać się do Katowic, z których kierujemy się na południe w kierunku Ostravy, następnie na zachód w kierunku Brna, a następnie na południowy wschód autostradą w kierunku Bratysławy.

Samolotem

W obecnej sytuacji na lotnisko Bratysława-Ivanka kursują samoloty z większości większych lotnisk w Polsce. Niestety, loty są bardzo nieregularne, przez co rezerwacja miejsc powinna zostać poprzedzona nawet o dwa miesiące wstecz. Do Dworca Głównego z lotniska można dojechać autobusem nr 61, podróżując w nocy z kolei autobusem nr 61N. Bilety sprzedawane są w automatach.

Pociągiem

Jedna z najkorzystniejszych tras wiedzie przez Czechy, rozpoczynając podróż z Warszawy, przemierzymy takie miasta, jak Katowice, Ostrawę, Brzecław i Bratysławę.

Bratysława – gdzie jest najlepsze miejsce do noclegu?

Bratysława to małe miasto, jednakże wciąż jest stolicą mającą wiele dzielnic. Bratysława podzielona jest na 5 dzielnic i 17 obszarów miejskich. Gdzie zatem można znaleźć najciekawsze noclegi w obszarze słowackiej stolicy?

  • Stare Miasto – Historyczne centrum Bratysławy. Obszar zawsze przedstawiany na pocztówkach ze stolicy. To tutaj ulokowane są wszystkie znamienite kościoły, muzea, restauracje, sklepy, place i domy. Co więcej, to w Starym Mieście znaleźć można 80% wszystkich hoteli. Od południa Stare Miasto ogranicza Dunaj, od zachodu główna autostrada. Wybierając nocleg w starym mieście (który kosztuje od 30 EUR za noc wzwyż) można oszczędzić na transporcie, a także przebywać w  bliskim otoczeniu najpopularniejszych atrakcji turystycznych stolicy Słowacji;
  • Nowe miasto – Duży obszar znajdujący się na północ od Starego Miasta. Hotele znajdują się tylko na południu, na pograniczu ze ścisłym centrum. W dzielnicy znajdują się bardziej nowoczesne hotele, gdzie za te same pieniądze co w centrum – możliwe jest uzyskanie dobrze wyremontowanego, wręcz nowego pokoju;
  • Rużinow – Bardzo ładny i duży teren przylegający od strony wschodniej do Starego Miasta. Jednocześnie także najstarsza i najdroższa część miasta. Większość hoteli znajduje się wystarczająco blisko Starego Miasta (15-30 minut spacerem). To również w tym rejonie znajduje się międzynarodowe lotnisko, na które przylatują samoloty z Polski;
  • Petržalka – Znajdujący się na południe od Dunaju region Bratysławy. Dzielnica mieszkalna, w której nie znajdzie się wiele ciekawych punktów orientacyjnych. Hotele położone są nad rzeką, oferując wspaniały widok na zabytkowe centrum.

Przykładowe hotele w stolicy Słowacji – Jaki nocleg w Bratysławie?

  • NH Bratislava Gate One – Ciekawy, czterogwiazdkowy hotel w Bratysławie położony jest obok parku handlowego Avion. Doskonały wybór dla tych, którzy przylatują na Słowację samolotem, ponieważ hotel znajduje się dwa kilometry od lotniska stolicy Słowacji. Dysponuje on SPA i krytym basenem. Dojazd do centrum Bratysławy komunikacją miejską zajmie 20 minut, a taksówką jeszcze mniej;
  • Hotel LOFT Bratislava – Czterogwiazdkowy hotel znajdujący się w ścisłym centrum miasta. Kilka minut spacerem od Starego Miasta. Z pokoi hotelowych z kolei roztacza się widok na ogród Pałacu Prezydenckiego. Każdy pokój wyposażony jest w bezpłatny minibar, który jest codziennie uzupełniany;
  • Hotel Apollo Bratislava – Równie ciekawy hotel, znajdujący się obok głównego węzła komunikacyjnego autobusów w Bratysławie. Niedaleko znajduje się promenada nad Dunajem i Stare Miasto oddalone o niecałe 15 minut powolnym spacerem. Jeśli z Polski dostaliśmy się do Słowacji samochodem – hotel oferuje znakomity parking.
Booking.com

Bratysława – atrakcje do zwiedzenia

Bratysława, której atrakcje zadziwiają wyjątkowym stylem oraz historycznym i kulturowym smakiem, do 1919 roku znana była jako Pressburg. Do tej pory przez ponad tysiąc lat była częścią Węgier w różnych formach. Od XVI wieku w tutejszym zamku przechowywane są królewskie insygnia węgierskie. W katedrze miejskiej koronowano jedenastu węgierskich królów i królowych.

Położenie miasta nad Dunajem, w miejscu przecięcia ważnych szlaków handlowych Europy, pomogło mu stać się w tym czasie metropolią handlową i ważną pod względem politycznym. Głębokie warstwy historii widoczne na każdym kroku w mieście są otwarte na podróżnych, dlatego wybierając się do Bratysławy – stolicy Słowacji z Polski trzeba przygotować się na zobaczenie wielu pałaców, zamków, kościołów i gigantycznych konstrukcji z czasów sowieckich.

Bratysława atrakcje – Slavin – wojskowy kompleks pamięci

Slavin to kompleks pamięci poświęcony wyzwoleniu Bratysławy z rąk nazistowskich Niemiec. Na terenie kompleksu znajduje się piękna 50-metrowa stela, na której szczycie ujrzeć można znajdujący się tam pomnik żołnierza. Pod stelą znajduje się sala pogrzebowa, do której można wejść przez ciężkie drzwi z brązu. Przed obeliskiem znajduje się sześć masowych mogił, w których pochowanych jest 6845 żołnierzy radzieckich. Wejście do wojskowego kompleksu pamięci Slavin jest bezpłatne.

Wewnątrz Sali znajduje się marmurowa tablica pamiątkowa, a na jej obwodzie płaskorzeźby z miastami słowackimi i datami ich wyzwolenia. Oprócz centralnego pomnika Slavin ma zadbane zaułki, mały cmentarz żołnierzy radzieckich i pomniki z brązu.

Pomnik znajduje się na wzgórzu, dzięki czemu postać żołnierza jest dobrze widoczna z wielu miejscw mieście, a z samego pomnika otwiera się doskonały widok na stolicę. Przy dobrej pogodzie widoczne są nawet turbiny farm wiatrowych zlokalizowanych między Bratysławą a Wiedniem.

Bratysława atrakcje – Slavin – wojskowy kompleks pamięci
Slavin – wojskowy kompleks pamięci

Atrakcje w Bratysławie – Niebieski kościółek św. Elżbiety

Ten niezwykły niebieski kościółek w stylu Art. Nouveau znajduje się na wschód od starego miasta przy ulicy Bezruchova. Świątynia została zbudowana w drugiej dekadzie XX w. Początkowo kościół św. Elżbiety nie stanowił ważnego punktu na mapie Bratysławy, ale w końcu stał się jednym z symboli Słowacji. Głównym architektem projektu był Eden Lechner, często nazywany węgierskim Gaudim. Jest także jednym z pierwszych bojowników o niepodległość Węgier.

Fasada kościoła, przypominająca nieco budowle Disneylandu, jest mieszanką stylów: romańskiego, barokowego i orientalnego, przejawiającą się sztukaterią, malowaną w biało-błękitnej tonacji i pokrytą niebieskimi płytkami ceramicznymi.

Zaskakująco przyjemny dla oka niebieski kościółek ma w swoim wnętrzu ławeczki pomalowane na niebiesko i ozdobione złotymi wzorami. Nad ołtarzem znajduje się obraz olejny przedstawiający św. Elżbietę rozdającą jałmużnę. Niebieski kościółek znajduje się ok. 15 minut od ścisłego historycznego centrum Bratysławy.

Atrakcje w Bratysławie – Niebieski kościółek św. Elżbiety
Niebieski kościółek św. Elżbiety

Stolica Słowacji i jej atrakcje – Zamek Bratysławski

Zapaleni turyści i zakochani we własnym kraju Słowacy pierwszy przystanek na mapie Bratysławy doradzają właśnie w Zamku Bratysławskim. Przez tysiąclecia budowano w tym miejscu fortyfikacje obronne. Jako niezniszczalna twierdza i punkt obserwacyjny zamek nie miał sobie równych, ponieważ znajdował się między Alpami a Karpatami, chroniąc starożytne brody na Dunaju.

Rozkwit zamku Bratysławskiego nastąpił w XVI wieku, kiedy był siedzibą królów węgierskich przez ponad 200 lat, służąc jako składnika regaliów królewskich Węgier. Teraz zamek, zniszczony podczas ostatniej wojny i odbudowany tuż po niej, to nie tylko punkt orientacyjny, który koniecznie trzeba zobaczyć, ale budowla, która jest czymś znacznie większym niż tylko obiektem architektonicznym.

Z tarasu widać Dunaj i ziemie po drugiej stronie rzeki należące do Austrii i Węgier. Wewnątrz zamku znajdują się sale wystawowe Muzeum Narodowego Słowacji, którego eksponaty opowiadają o historii Słowacji od wczesnego średniowiecza po dzisiaj.

Stolica Słowacji i jej atrakcje – Zamek Bratysławski
Zamek Bratysławski

Bratysława atrakcje – Zamek Devín

Nie przegap okazji zobaczenia tego arcyciekawego zamku położonego około 10 km na zachód od centralnej części miasta. Zamek Devín to pozostałości budowli, która wznosi się na 212-metrowym stromym klifie w miejscu połączenia dwóch rzek: Morawy i Dunaju.

W swoich złotych czasach ta potężna cytadela strzegła szlaków handlowych wzdłuż Dunaju i odgałęzień starożytnego Szlaku Bursztynowego (który przebiegał także przez Polskę). Jest to jedna z trzech najstarszych słowackich twierdz, której pierwsza budowa pochodzi z V wieku p.n.e.

Historię cytadeli można poznać dzięki tablicom informacyjnym i ekspozycjom znajdującym się w lochach górnej część twierdzy. Cytadela została zniszczona w wyniku ataku wojsk Napoleona w 1809 roku. Od tego czasu twierdza jest ruiną zdobiącą tutejszy krajobraz.

 Zamek Devín
Zamek Devín

Bratysława – atrakcje w centrum

Historyczne centrum Bratysławy rozbudza swoją unikatową w skali Europy atmosferą, zachęcając do spacerów malowniczymi, spokojnymi uliczkami, które prowadzą do luksusowych i nierzadko bogatych w historię placy. Stare miasto jest dość zwarte, tak jak przystało na europejskie starówki. Dlatego też możliwie zgubienie się może być łatwo uniknięte.

Znajduje się tu wiele obiektów godnych podziwu: od eleganckich fontann, barokowych pałacyków po oryginalne miniaturowe pomniki i tablice pamiątkowe opowiadające historię zmarłych postaci historycznych. Wiele obiektów ma duże znaczenie historyczne. Na przykład budynek biblioteki uniwersyteckiej, w której mieścił się rząd reformatorski na Węgrzech. W XIX wieku ogłosił on proklamację autonomii w ramach Królestwa Węgierskiego. Stare miasto urokliwie zaprasza również mnóstwem ulicznych kawiarenek, sklepów rzemieślniczych i lodziarni, do których aż chce się przyjść.

Stolica Słowacji – Katedra św. Marcina

Gotycka świątynia, wzniesiona w Bratysławie w XV wieku, naprzeciwko murów miejskich, znajduje się w zachodniej części Starego Miasta. Była to druga najważniejsza budowla w całej stolicy. Katedra św. Marcina, która otrzymała status miejsca koronacji Królestwa Węgierskiego, ukryta jest w cieniu Zamku Bratysławskiego, dzięki czemu jest łatwo dostępna podczas wycieczek po mieście.

Do 1830 r. w świątyni ukoronowanych zostało jedenastu królów i królowych, a także ich ośmioro małżonków. Na potwierdzenie statusu katedry jako miejsca koronacji na dachu jej wieży zamontowano złoconą kopię korony św. Szczepana. Wewnątrz budynku nawa składa się z trzech rzędów, rozdzielonych masywnymi gotyckimi kolumnami. Przejścia prowadzą do grupy posągów św. Marcina, przedstawiając go jako węgierskiego huzara.

 Katedra św. Marcina
Katedra św. Marcina

Atrakcje w centrum Bratysławy – Stary ratusz

Na głównym placu Bratysławy znajduje się Ratusz Staromiejski i inne obiekty godne uwagi turystów. Kompleks architektoniczny uzyskał swoje wykończone cechy w XIII wieku, kiedy dwór, zbudowany w stylu romańskim i należący do burmistrza, stał się własnością miasta. Stopniowo zakupywano także sąsiednie budynki i dobudowano je do zespołu.

Obecnie jest to kompleks czterech budynków i pałaców o różnych stylach, które skrywają wiele tajemnic i niespodzianek, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Układ najpiękniejszej części dziedzińca w stylu romańskim pochodzi z 1581 roku. Został on ozdobiony systemem łuków i emporą.

Wieża główna, zbudowana w stylu toskańskiego gotyku została zbudowana znacznie wcześniej – w XIII wieku. Mieści się w niej oddział Muzeum Miejskiego, w którym prezentowane są eksponaty opowiadające o czasach feudalnych w Bratysławie.

centrum Bratysławy – Stary ratusz
centrum Bratysławy – Stary ratusz

Centrum Bratysławy – Brama Michajłowska

Stolica Słowacji poszczycić się może wieloma historycznymi obiektami. Jednym z nich jest Brama Michajłowska, fragment pozostały po czterech oryginalnych średniowiecznych bramach, które chroniły wschodniego wejścia do miasta. Budowa 51-metrowej bramy, górującej nad splotem ulic Starego Miasta, sięga początków XIV wieku. Swój nowoczesny wygląd w stylu barokowym uzyskała ona po przebudowie z 1759 roku.

Następnie na bramie zamontowana została kopuła, a na końcu iglicy umieszczono posąg św. Michała walczącego ze smokiem. W wieży mieści się jeden z oddziałów Muzeum Miasta Bratysławy, którego eksponaty opowiadają o dawnych fortyfikacjach i średniowiecznej broni. Wchodząc na szóste piętro wieży, odnaleźć można urokliwy taras widokowy, z którego możliwe jest baczne obserwowanie panoramy Starego Miasta.

Bratysława atrakcje – Most SNP 

Położony nad Dunajem most jest śladem czasów sowieckich. Most SNP (Słowackiego Powstania Narodowego) jest jednym z najdłuższych na świecie mostów z zawieszeniem linowym z tylko jedną podporą. Na szczycie pylonu znajduje się konstrukcja przypominająca i nazywana potocznie „UFO”.

Ten przypominający dysk budynek, znajduje się 80 metrów nad rzeką, mieści restaurację, do której można dojechać windą we wschodnim filarze pylonu. Z tarasu widokowego na szczycie można ujrzeć Dunaj, Zamek Bratysławski i Stare Miasto Bratysławy w całej okazałości.

Bratysława atrakcje – Most SNP 
Bratysława atrakcje – Most SNP 

Atrakcje w Bratysławie – Pałac prezydencki

Oficjalna rezydencja Prezydenta Słowacji to okazały pałac wybudowany w stylu rokoko w 1760 roku. Znajduje się na Placu Hviezdoslava na północ od Starego Miasta. Pałać zbudowany został na polecenie hrabiego Antona Grashalkovicha, przewodniczącego Węgierskiej Izby Królewskiej.

Na terenie pałacu odnaleźć można posąg cesarzowej na koniu, wysadzane drzewami aleje i trawniki. Drzewa w jednym z rzędów zasadzili odwiedzający pałac mężowie stanu. Jednym z nich jest były król Hiszpanii Jan Karol I Burbon.

Atrakcje w Bratysławie – Pałac prezydencki
Atrakcje w Bratysławie – Pałac prezydencki
Reklama
Booking.com