Ostrawa – industrialna stolica czeskiego Śląska
Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Planując zwiedzanie kraju naszych południowych sąsiadów, trudno pominąć miejsce takie jak Ostrawa. To urokliwe miasto położone niedaleko polsko-czeskiej granicy, od wielu lat przyciąga rzesze turystów, zapewniając im naprawdę sporo rozrywki. Ostrawa jest niezwykłym miejscem – jest to miasto o typowo industrialnym charakterze, z wieloma zabytkami z przełomu XIX i XX wieku oraz bogatą i ciekawą ofertą kulturalną.

Ostrawa – podstawowe informacje

Ostrawa Czechy to miasto położone nieopodal granicy polsko-czeskiej. Jest to trzecie miasto Czechach pod względem wielkości. Ostrawa jest stolicą czeskiego Śląska, uznawana jest za bardzo ważny ośrodek gospodarczy, przemysłowy, komunikacyjny i kulturowy. Ostawę zamieszkuje obecnie około 300 tysięcy osób, a jej powierzchnia wynosi 214 km². Miasto podzielone jest na 23 dzielnice. Przez Ostrawę przebiega autostrada D1, co czyni miasto ważnym ośrodkiem komunikacyjnym. Miasto zostało zbudowane na górzystym terenie, co dodatkowo czyni je atrakcyjnym pod względem turystycznym. 

Reklama

Ostrawa przez większość osób kojarzona jest z miastem typowo przemysłowym. To właśnie tutaj funkcjonuje wiele przedsiębiorstw związanych z przemysłem ciężkim. Przy Ostrawie znajdują się zasobne kopalnie węgla kamiennego, dzięki którym zaczęło szybko się rozwijać. Ostrawa jest idealnym miejsce zarówno do życia, jak i do zwiedzania. Bogactwo atrakcji, bliskość od granicy i stosunkowo tanie koszty zwiedzania czynią to miejsce rajem dla polskiego turysty.

Historia Ostrawy

Pierwsze wzmianki o mieście Ostrawa pochodzą z XIII wieku. Nazwa miasta z kolei pochodzi od przepływającej przez nie rzekę – Ostrawicę. Dokumenty wspominające o pierwszej osadzie na terenie dzisiejszej Ostrawy pochodzą z roku 1229. Niestety nie jest wiadome, kiedy Ostrawa uzyskała prawa miejskie, jako że nie zachowały się żadne dokumenty z tamtego okresu. Niemniej jednak historycy uważają, że miało to miejsce pomiędzy 1268 a 1278 rokiem. Ostrawa miastem podzielonym przez rzekę na dwie części. Dokumenty z XIV i XV wieku potwierdzają, że w tamtym okresie doszło do pewnego rodzaju podziału miasta na dwie części, które znajdowały się wówczas pod dwoma różnymi jurysdykcjami.

Na przestrzeni wieków, miasto Ostrawa wielokrotnie było nawiedzane przez różnego rodzaju katastrofy. Ostrawa wielokrotnie upadała po to, bo po pewnym czasie znowu odżyć. Dokumenty z 1556 roku opisują wielki pożar miasta, w którym zniszczone zostały wszystkie budynku wokół rynku. Kilkadziesiąt lat później miasto nawiedziła kolejna katastrofa – wielka epidemia, która pozbawiła życia niemal połowę mieszkańców Ostrawy. W późniejszym okresie Ostrawa była przez wiele lat okupowana przez Szwedów i Duńczyków, w ramach działań wojny trzydziestoletniej. W tamtym czasie miasto podupadło i odrodziło się dopiero w XIX wieku, po odkryciu wielkich złóż węgla kamiennego. Od tamtego momentu miasto zaczęło prężnie rozwijać przemysł górniczy, metalurgiczny, a także rzemieślniczy. 

Reklama

Jak dotrzeć do Ostrawy?

Ostrawa położona jest na dystansie około 10 km od polsko-czeskiej granicy. Jeśli planujemy odwiedzić to niezwykle ciekawe miasto, musimy zacząć od zorientowania się w kwestii dojazdu. Republika Czeska to kraj członkowski Unii Europejskiej, który znajduje się z strefie Schengen. Oznacza to, że granicę polsko-czeską przekroczymy bez żadnej kontroli. Nie musimy także wyrabiać paszportu. Sam dowód osobisty wystarczy, aby potwierdzić swoją tożsamość na terenie Republiki Czeskiej. Do Ostrawy można dotrzeć na kilka sposobów. 

Osoby, które wybierają się w podróż do stolicy czeskiego Śląska własnym samochodem muszą liczyć się z tym, że jest to prężnie działające i aktywne miasto. Nie unikniemy zatem korków przy wjeździe do Ostrawy. Innym sposobem, dużo bardziej wygodnym jest więc podróż pociągiem. Wystarczy wsiąść do pociągu relacja Katowice–Ostrava-Svinov. Jeszcze większym udogodnieniem jest to, że nie musimy się przesiadać na stacji przy granicy. Katowice i Ostrawa mają bowiem bezpośrednie połączenie kolejowe. W niewielkiej odległości od centrum Ostrawy znajduje się międzynarodowy port lotniczy im. Leoša Janáčka. Do Ostrawy można dolecieć bezpośrednio z Paryża, Londynu, Dusseldorfu oraz z Pragi. 

Czeska Ostrawa – miasto przemysłowe

Wiele osób wybierających się w odwiedziny do naszych południowych sąsiadów zastanawia się Ostrawa co zobaczyć w tym niezwykłym mieście? Otóż, stolica czeskiego Śląska nie bez powodu nazywana jest miastem industrialnym. Silne powiązanie Ostrawy z przemysłem ciężkim jest widoczne na każdym kroku. Dlaczego więc Ostrawa miałaby być dobrym miejscem do zwiedzania? Dlatego, że poza fabrykami i zabudowaniami typowo przemysłowymi, mieści się tu naprawdę pokaźna liczba zabytków. Co więcej miasto otoczone jest pięknymi górami, co czyni je atrakcyjnym nie tylko dla miłośników urbanistyki, ale także i dla tych, którzy lubią wyjechać z miasta i pospacerować po górskich szlakach.

Ostrawa jest miastem, które prężnie rozwijało się za sprawą naturalnych złóż, na których zostało założone. Jest idealnym przykładem na to, że przemysłowe miasto wcale nie musi przypominać jednego wielkiego betonowego klocka, a może, a nawet powinno rozwijać się architektonicznie i przemysłowo. Ci, którzy interesują się przemysłowym charakterem tego miasta, powinni odwiedzić Ostrava Muzeum Techniki

Co zobaczyć w Ostrawie?

Kiedy wybieramy się w podróż do czeskiej stolicy przemysłu, pierwsza z wyszukiwanych przez nas fraz z pewnością brzmi: ostrava atrakcje. Przed wyjazdem warto zorientować się, które miejsca są dla nas interesujące i stworzyć logiczny plan zwiedzania. Ostrawa jest pełna ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Możemy wśród nich wyróżnić:

  • Zamek Śląśkoostrawski – cenny zabytek z okresu panowania Piastów. Bardzo ważny obiekt kulturalny, w którym odbywa się wiele ciekawych imprez tematycznych. Na terenie zamku mieści się także Muzeum Czarownic, w którym można obejrzeć średniowieczne narzędzia tortur. Jest to jednak rozrywka dla osób o mocnych nerwach.
  • Muzeum Zabawek w Ostrawie to świetne miejsce dla zwiedzających z małymi dziećmi. W muzeum można obejrzeć eksponaty zebrane w aż 60 różnych krajach. Najstarsze zabawki pochodzą jeszcze z XIX wieku.
  • ZOO w Ostrawie to ogromny i pięknie zorganizowany obszar, który jest domem dla ponad 400 różnych gatunków zwierząt. Miłośnicy dzikiej przyrody będą zachwyceni tym obiektem. 
  • Browar Ostravar – piwo uznawane jest w Czechach za napój narodowy. Piją go wszyscy i każdych okolicznościach. Niech nikogo nie zdziwi widok mieszkańca Ostrawy, który do porannego śniadania zamawia kufel lokalnego piwa. Warto jednak podkreślić, że częste picie piwa przez Czechów nie oznacza, że są oni wiecznie podchmieleni. Kultura picia piwa u naszych południowych sąsiadów jest naprawdę wysoka. Warto ją poznać odwiedzając tradycyjny, lokalny browar. 
  • Kopalnia Michał – jako że Ostrawa jest miastem przemysłu, warto zagłębić się w jego historię. Zwiedzając Kopalnię Michał możemy przez moment poczuć się jak dawni górnicy, przejść się autentyczną trasą, którą codziennie pokonywali do sztolni, obejrzeć dane szatnie, łaźnie, a nawet przychodnię lekarską. Na terenie Kopalni Michał znajduje się największe w Czechach muzeum górnicze – prawdziwy raj dla miłośników archeologii, geologii i górnictwa. 

Zamek Śląskoostrawski

Ostrawski zamek – to kolejna rzecz, która interesuje turystów. Mowa oczywiście o słynnym Zamku Śląskoostrawskim. Zanim przystąpimy do zwiedzania tego niezwykłego obiektu, warto nieco bliżej poznać jego historię. Niewiele brakowało, aby Zamek Śląskoostrawski przestał istnieć. Trudno w to uwierzyć widząc, jak obiekt obecnie tętni życiem. Jeszcze 20 lat jedyną pozostałością zamku, była jedna z jego wież. W dawnej przeszłości zamek ten wyznaczał granicę pomiędzy Śląskiem a Morawami. Jednak po przyłączeniu Śląska do Czech, zamek ten przestał pełnić rolę strażnicy i został przez ówczesnych właścicieli przebudowany na piękny pałac.

Na przestrzeli lat pałac ten wielokrotnie rabowano. Najpierw przez żołnierzy armii napoleońskiej, następnie przez Duńczyków i Szwedów. Zamek Śląskoostrawski gościł wiele słynnych osób, takich jak choćby przedstawiciele rodu Habsburgów. Odkrycie złóż węgla kamiennego i jego eksploatacja w okolicach zamku przyczyniła się do tego, że budynek zapadł się na głębokość 16 metrów. Od tamtego momentu niszczał i popadał w zapomnienie. Prace renowacyjne na terenie zamku przeprowadzono stosunkowo niedawno. Dzisiaj jest to miejsce, w którym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, koncertów, pokazów, wystaw i jarmarków. 

Michal Klajban, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Muzea i teatry w Ostrawie

Miłośnicy kultury znajdą w Ostrawie wiele atrakcji dla siebie. Zwiedzając trzecie miasto Czech, możemy wziąć udział w spektaklu organizowanym w Narodowym Teatrze Śląsko-Morawskim. Oprócz sztuki teatralnej, działa tam także balet, opera, operetka oraz scena dramatyczna. Narodowy Teatr w Ostrawie mieści się w dwóch budynkach. Dzieli się on na Teatr Jiříego Myrona i Teatr Antonína Dvořáka. Teatr Jiříego Myrona uważany jest za jedną z największych i najważniejszych scen teatralnych w całym kraju. Z kolei mieszczący się z zabytkowym budynku z XX wieku Teatr Antonína Dvořáka prezentuje występy operowe, baletowe oraz dramatyczne.

Miłośnicy muzyki klasycznej powinni odwiedzić Filharmonię im. Leoša Janáčka, gdzie organizowanych jest około 50 koncertów symfonicznych rocznie. Czeska orkiestra z Filharmonii im. Leoša Janáčka cieszy się światową sławą wśród koneserów klasycznego brzmienia. Inną ciekawą propozycją jest Galeria Sztuk Plastycznych, w której można obejrzeć bogatą kolekcję eksponatów pochodzących z różnych epok oraz różnych państw, a także wystawę sztuki regionalnej, grafiki oraz rysunku.

Ostrawa dla miłośników zwierząt

Ostrawski ogród zoologiczny jest chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów z wielu stron świata. Cieszy się on naprawdę dużą popularnością. Wszystko za sprawą jego prężnego ogrodu, co czyni go jednym z najatrakcyjniejszych i najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych w kraju. Położony na terenie 100 hektarów ogród zoologiczny, jest drugim pod względem powierzchni ZOO w całych Czechach. Jest to dom dla ponad 4 tysięcy zwierząt aż 400 różnych gatunków. W ostrawskim ZOO zobaczymy słonie, lwy, tygrysy, szympansy, żyrafy i wiele wiele innych. 

Pewien obszar ostrawskiego ogrodu zoologicznego to tak zwane Safari, na którym możemy poczuć się jak na prawdziwym afrykańskim Safari. Dużą atrakcją tego miejsca są regularnie organizowane pokazy karmienia zwierząt oraz nocne zwiedzanie ogrodu. Ile to kosztuje? Jeśli chcemy zwiedzić ostrawskie zoo z pewnością zainteresuje nas fraza ZOO Ostrava cennik. Według najnowszych informacji, normalny bilet wstępu dla osoby dorosłej wynosi 130 koron w sezonie letnik i 80 koron z sezonie zimowym, co w przeliczeniu na polskie złote daje kolejno kwoty: 20 i 12 złotych. Ceny biletów dla dzieci w wieku od 3 do 15 lat to 90 koron w sezonie letnim i 50 w sezonie zimowym. Takie same kwoty obowiązują studentów do 26 roku życia oraz emerytów. Wstęp dla dzieci do lat 3 jest bezpłatny.

Co zjeść w Ostrawie?

Kolejna interesująca kwestia to, rzecz jasna, Ostrava restauracje. Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o kuchni czeskiej, są oczywiście knedle, tradycyjne podawane z sosem i mięsem. Będąc w Ostrawie warto przynajmniej raz posmakować typowo czeskiego posiłku. Co jeszcze można zjeść w Czechach? Nasi południowi sąsiedzi lubią różnego rodzaju mięsa w formie gulaszu lub pieczeni. Do najpopularniejszego typu mięsa należy wieprzowina, która jest podawana z knedlami lub ziemniakami i duszoną kapustą. W ramach deseru w Ostrawie jada się…knedliki. Z tą różnicą, że podawane są one ze słodką polewą owocową lub czekoladową. 

Oczywiście osoby, które nie spożywają mięsa nie będą skazane w Republice Czeskiej na głodówkę. Jarosze mogą zdecydować się na inne, niezwykle popularne danie kuchni czeskiej, czyli smażony ser. Większość restauracji oferuje do wyboru ser żółty oraz ser pleśniowy. Dodatkiem do smażonego sera zwykle są pieczone ziemniaczki, a czasem także pieczarki. Czesi lubią jeść przekąski i formie małych otwartych kanapek, na których można znaleźć ostrą szarpaną wołowinę, lokalny twaróg lub pastę warzywną. Takie kanapki znane są w Czechach pod nazwą chlebíčky. Inną słynną czeską przekąską są utopence. Utopence to nic innego jak marynowane kiełbaski w zalewie octowej z dodatkiem cebulki. Jest to to idealna przekąska do piwa.

Będąc przy temacie piwa – osoby pełnoletnie obowiązkowo powinny spróbować piwa z lokalnych browarów. Czesi to naród piwoszy. Piją piwo przy każdej okazji, a także i bez okazji, o dowolnej porze dnia i nocy. Niemniej jednak kultura picia piwa w Czechach jest bardzo wysoka i nie polega na piciu na umór. Lokalny ostrawski browar to Ostrovar. Będąc w Ostrawie warto wypić przynajmniej jeden kufel tego szlachetnego trunku. 

Gdzie przenocować w Ostrawie?

Wybieramy się do Ostrawy na kilka dni. Oczywiste jest zatem, że pierwszą rzeczą, której będziemy szukać to nocleg. Ostrawa jest trzecim co do wielkości miastem Republiki Czeskiej. Co więcej jest to miasto wyjątkowo chętnie odwiedzane przez turystów. A zatem znalezienie noclegu w Ostrawie nie powinno sprawić problemu. Jak i gdzie szukać noclegu w Ostrawie? Oczywiście w Internecie. Oprócz obiektów typowo hotelarskich, znajdziemy małe rodzinne pensjonaty. Wiele osób, które dysponuje wolnym pokojem w swoim mieszkaniu, oferuje jego krótkoterminowy wynajem. 

Szukając noclegu w Ostrawie warto odwiedzić najpopularniejsze strony internetowe, przez które możemy zabookować nocleg, lub możemy go znaleźć w nieco bardziej bezpośredni sposób. Jak? Oczywiście za pomocą social mediów. Osoby, które oferują krótkoterminowy wynajem mieszkania lub pokoju, często ogłaszają się na specjalnych grupach w jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych. Jeśli lubimy ekstremalne zwiedzanie i połączenie turystyki miejskiej z turystyką górską, możemy rozejrzeć się za polami namiotowymi i miejscami do biwakowania, które będą usytuowane nieopodal centrum miasta. 

Booking.com

Ostrawa – klimat i pogoda

Ostrawa to miasto położone na terenie górzystym. Wielu turystów, którzy tu przybywają, są zainteresowani nie tylko atrakcjami miejskimi, ale także tymi bardziej outdoorowymi. Klimat Ostrawy nie różni się znacząco od tego, jaki znamy z wielu polskich miast. Niemniej jednak ukształtowanie terenu sprawia, że jeśli chcemy zwiedzić to miasto w naprawdę komfortowy sposób, powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować. Dla osób, które lubią długie wędrówki, zarówno te po mieście, jak i te poza urbanistycznymi szlakami, kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego obuwia. 

Zwiedzając Ostrawę można bez trudu zauważyć, że zdecydowana większość jej mieszkańców preferuje luźny, sportowy styl. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem górzysty charakter tego miasta wymaga od jego mieszkańców specjalnego ubioru. Warto o to zadbać mając na uwadze swój własny komfort. Podczas sezonu grzewczego, poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy czeskiego Śląska może przekraczać dopuszczalne normy, dlatego wybierając się na zwiedzanie w okresie jesienno-zimowym, warto zaopatrzyć się w specjalną maskę antysmogową. 

Reklama
Booking.com