Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Szczyrk jest niewielkim, ale godnym uwagi i malowniczym miasteczkiem na południu Polski w województwie śląskim. Jest to miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, dlatego co roku przyciąga mnóstwo turystów. Szczyrk leży niedaleko od Bielsko-Białej i należy do Euroregionu Beskidy. Po I wojnie światowej w Szczyrku zaszły duże zmiany i miasto znacznie się rozwinęło pod kątem branży turystycznej. Miasto jest szczególnie uwielbiane przez narciarzy ze względu na wiele stacji narciarskich. Szczyrk przyciąga także wielbicieli wędrówek górskich i amatorów piękna tutejszej przyrody.

Szczyrk – atrakcje i zabytki

W Szczyrku znajdują się liczne atrakcje, które zostały docenione przez wielu turystów z całego świata. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest deptak nad Żylicą. Rozpoczyna się on przy urzędu miasta i ciągnie się aż do Buczkowic. Deptak jest jednym z miejsc, który pozwala na rozkoszowanie się pięknem miasteczka. Jest bardzo dobrze oświetlony, dlatego nawet w późnych godzinach można przyjść na spacer. Jest to również odpowiednie miejsce dla osób uprawiających jogging czy nordic walking. Wzdłuż deptaku znajdziemy szereg karczm czy knajp. W Szczyrku znajdziemy także Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Jest to jeden z obiektów, który służy olimpijczykom do przygotowywania się przed zawodami, ale dzięki specjalnemu przystosowaniu mogą z niego korzystać także turyści. Jest on związany głównie z zimowymi dyscyplinami sportowymi. Osobom, które lubią aktywnie spędzać swój wolny czas na pewno spodoba się Jaskinia Malinowska. Jest ona położona na wysokości 1080 m n.p.m. Zejście do jaskini jest trudne i wymagające, dlatego polecana jest ona bardziej zaawansowanym turystom. Znaną atrakcją w Szczyrku jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Sanktuarium jest położone w północnej części miasta i jest miejscem wielu pielgrzymek. Wielbicielom sztuki z pewnością przypadnie do gustu Beskidzka Galeria Sztuki, która współpracuje z licznymi artystami, którzy chętnie wystawiają tutaj swoje obrazy, rzeźby, ceramikę czy biżuterię. W galerii organizowane są także koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania z autorami i imprezy związane z folklorem.

Reklama

Wyciągi w Szczyrku

Szczyrk to prawdziwy raj dla wszystkich fanów jazdy na nartach. Liczne wyciągi i stacje pozwolą każdemu wielbicielowi narciarstwa na rozwijanie swojej pasji. W Szczyrku znajdziemy dwa duże ośrodki narciarskie – Skrzyczne oraz Czyrna i Solisko. Oferują one najdłuższe trasy w regionie. Znajdziemy tutaj różne trasy – zielone, niebieskie, czerwone, a nawet czarne. Do najbardziej znanych wyciągów w Szczyrku należą: Beskidek, Biały Krzyż czy Kaimówka. Są one urozmaicone pod kątem stopnia trudności, a dzięki zróżnicowanym cennikom łatwo je dostosować do swojego budżetu. W pobliżu wyciągów znajdują się liczne noclegi, więc osoby, które chcą spędzić urlop głównie jeżdżąc na nartach na pewno nie będą zawiedzione. Znajdziemy tutaj także różnego rodzaju karczmy czy knajpy.

Szczyrk – rynek

Popularnym miejscem w Szczyrku jest tutejszy rynek, którego patronem jest święty Jakub. Wiele osób nazywa to miejsce nowym centrum. Kiedyś w tym miejscu stał dworzec autobusowy. Kilka lat temu zakątek ten został odnowiony dzięki unijnemu wsparciu. Miejsce zostało wzbogacone o fontannę, ławki i drewniane mostki. W sąsiedztwie znajdziemy mnóstwo zieleni. Rynek jest uwielbiany nie tylko przez turystów, ale także przez mieszkańców, którzy chętnie spędzają tutaj swój wolny czas.

Szczyrk latem

Chociaż Szczyrk kojarzony jest głównie z nartami i zimą, latem również nie da się tutaj nudzić. Jest to idealna pora na wędrówkę szlakami turystycznymi. W Szczyrku znajdziemy ich sześć, m.in. Szczyrk Górka – Chata na Groniu – Bystra czy Szczyrk Solisko – Malinów. Stopnie trudności są urozmaicone, więc łatwo znaleźć taki, który będzie dostosowany do naszych umiejętności czy upodobań. Latem wielu odwiedzających decyduje się na spędzenie czasu w pływalni COS w Szczyrku, która jest także odpowiednio przystosowana dla dzieci. Szczyrk jest także wspaniałym miejscem dla wielbicieli jazdy na rowerze i jazdy konnej. 

Reklama

Szczyrk – góry

Najwyższym szczytem w Szczyrku, a zarazem najwyżej położonym punktem Beskidu Śląskiego są Skrzyczne. Jest to cel każdego turysty, przybywającego do miasta. Wędrówka na szczyt pozwoli nam cieszyć się pięknym widokiem. Znajdziemy tutaj także inne, nieco niższe szczyty takie jak Klimczok, Magura, Kotarz, Hyrca czy Malinów. Są one chętnie zdobywane przez osoby w każdym wieku. Przez wiele osób niektóre z tych tras uważane są za dość wymagające, ale rozciągające się ze szczytów widoki wynagrodzą nam wszelki trud.

Noclegi w Szczyrku

W Szczyrku możemy liczyć na wiele noclegów. Łatwo jest znaleźć taki, który będzie współgrał z naszym budżetem i preferencjami. Znajdziemy tutaj m.in. pensjonaty czy pokoje gościnne o różnym standardzie. Wiele z nich znajduje się w bardzo dogodnej lokalizacji. Popularnością cieszy się pensjonat Willa Pod Aniołem, który odznacza się licznymi, pozytywnymi opiniami. Osobom ceniącym spokój na pewno przypadnie do gustu Willa pod Magurą, która znajduje się dość daleko od centrum. Turyści, szukający noclegu w nieco niższej cenie powinni zwrócić uwagę na Willę Śnieżynka.

Booking.com
Reklama
Booking.com