Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Kazimierz Dolny to niezwykle klimatyczne miasto w województwie lubelskim. W średniowieczu stanowił ważny punkt na szlaku handlowym, a dziś jest przede wszystkim miejscem bardzo popularnym wśród turystów. Znajdą w nim coś dla siebie zarówno miłośnicy historii, renesansowej architektury, jak i pięknych widoków. Planując wyjazd w te okolice, dobrze jest wcześniej zorientować się, co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym oraz poznać jego krótką historię, by na miejscu bardziej świadomie spojrzeć na odwiedzane miejsca.

Historia Kazimierza Dolnego

Historia miasta sięga aż do XI wieku, kiedy to na jego terenie istniała osada Wietrzna Góra. W 1181 roku Kazimierz Sprawiedliwy ofiarował ją w ręce sióstr norbertanek, które na znak wdzięczności nadały jej nazwę Kazimierz. Osada uzyskała prawa miejskie w pierwszej połowie XIV wieku z rąk Kazimierza Wielkiego.

Kazimierz Dolny znajdował się wówczas na szlaku handlowym łączącym Ruś ze Śląskiem i Pomorzem. Z czasem rosło także znaczenie żeglugi na Wiśle. W XVI oraz w pierwszej połowie XVII wieku miasto znajdowało się w szczytowym momencie rozwoju. Stanowiło najważniejszy w kraju ośrodek prowadzący handel zbożem. Okres powolnego upadku zapoczątkował atak Szwedów. Powrót do świetności rozpoczął się końcem XIX wieku. Kazimierz zyskiwał coraz większą popularność jako miejscowość wypoczynkowa, a wraz z nadejściem XX wieku stał się ośrodkiem przyciągającym licznych artystów.

Reklama

Zabytki Kazimierza Dolnego

Warte odwiedzenia miejsca Kazimierza Dolnego nazywanego „perłą polskiego renesansu” są niezwykle zróżnicowane. Pozwalają zarówno na bliższe obcowanie z historią lub architekturą, jak i przyrodą. Są doskonałą okazją do relaksu połączonego z poszerzeniem wiedzy oraz do chwili zadumy.

Zabytki historyczne

Nad miastem górują pozostałości średniowiecznego zespołu zamkowego. Kierując się na wschód od starego miasta, można dotrzeć do wieży oraz ruin zamku.

Cylindryczna wapienna wieża nazywana jest basztą Łokietka. Szacuje się, że mogła zostać ufundowana przez niego między rokiem 1286 a latami 30. XIV wieku. Jej celem była obrona szlaku handlowego oraz przeprawy przez Wisłę. Pełniła także funkcję latarni rzecznej, wskazującej na położenie portu. Z tarasu widokowego położonego na szczycie dwudziestometrowej baszty można podziwiać okoliczne widoki – ruiny zamku, kościół farny, rynek oraz leśne pejzaże czy Wisłę.

Reklama

Nieco niżej znajdują się ruiny zamku wybudowanego w połowie XIV przez Kazimierza Wielkiego. Twierdza miała pełnić zarówno funkcje obronne, jak i mieszkalne. W czasie swojego istnienia wielokrotnie była przebudowywana. W XVII wieku zabudowania zostały zniszczone podczas Potopu Szweckiego. W czasie remontu dodano późnobarokowe ozdoby, które nie dotrwały do dziś. Choć obecnie można zobaczyć tylko ruiny, kompleks pozostaje jedną z ważniejszych atrakcji ziemi lubelskiej.

Zabytki religijne

Baszta Łokietka to nie jedyny punkt, z którego możemy podziwiać panoramę okolicy. W tym celu warto odwiedzić także Górę Trzech Krzyży, z której rozciąga się widok na rynek i stare miasto. Wzniesienie dawniej nazywane było Górą Krzyżową, co sugeruje znaczenie religijne tego miejsca. Stojące obecnie na wzniesieniu krzyże są świadectwem ocalenia mieszkańców w czasie epidemii cholery w XVIII wieku.

Na terenie Kazimierza Dolnego można znaleźć trzy kościoły. Najważniejszym z nich jest kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Pierwotny budynek na tym miejscu wzniesiono około 1352 roku. Odbudowany po pożarze kościół w XVII wieku rozbudowywano w stylu renesansowym. Znajdują się w nim najstarsze zachowane w Polsce organy. Wykonane zostały prawdopodobnie około 1625 roku. Pamiątką po dawnych czasach jest także chrzcielnica z 1587 roku.

Kazimierz Dolny przez wieki był miastem, w którym obok siebie funkcjonowała społeczność chrześcijańska oraz żydowska. Pierwsza murowana synagoga powstała w XVII wieku. Kolejny budynek wzniesiony na jej miejscu w XVIII wieku został zniszczony w czasie II wojny światowej. Odbudowany po wojnie, dziś łączy w sobie funkcję hotelu oraz galerii z wystawami o tematyce żydowskiej. Zaś kilometr od rynku znajduje się cmentarz żydowski założony w 1851 roku. Niemcy znajdujące się na nim macewy wykorzystali do wyłożenia drogi do swojej siedziby, a sam cmentarz wykorzystywali jako miejsce egzekucji. W 1984 roku wykorzystując zniszczone fragmenty nagrobków, wybudowano rozdartą szczeliną ścianę nazywaną kazimierską „ścianą płaczu”. Pomnik został wykonany według projektu Tadeusza Augustynka.

Zabytki architektoniczne oraz kulturalne

Kazimierz Dolny słynie z renesansowego budownictwa. Osoby zainteresowane architekturą będą zachwycone kamienicami otaczającymi rynek. Najbardziej wyróżniają się Kamienice Przybyłowskie pod św. Mikołajem oraz św. Krzysztofem. W XVII wieku wznieśli je Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie. Wybudowane w stylu późnorenesansowym nawiązują do stylu włoskiego oraz niderlandzkiego. Obie mają niezwykłe, bogate zdobione fasady. Uznawane są za najcenniejsze świeckie zabytki w kraju. Na rynku warto zwrócić uwagę także na Kamienicę Gdańską odbudowaną po wojennych zniszczeniach oraz stojącą przy ulicy Senatorskiej kamienicę Celejewską.

Wielbiciele kultury, odwiedzając Kazimierz Dolny, powinni także zajrzeć do willi pod Wiewiórką, czyli domu Kuncewiczów odwiedzanego niegdyś przez elitę artystów. Dziś działa w nim muzeum literackie, a jego wystrój urządzono tak, by jak najwierniej odzwierciedlał wnętrza zamieszkiwane przez literackie małżeństwo.

Kazimierz Dolny ciekawy również dla dzieci

Znajdujące się w Kazimierzu Dolnym atrakcje zaciekawią również najmłodszych turystów odwiedzających miasto z rodzicami. Dużą dawkę adrenaliny zapewni park linowy, w którym wytyczone zostały zarówno trasy dla dzieci, jak i młodzieży i dorosłych, natomiast rozrywkę w przypadku niepogody zagwarantuje Muzeum Klocków LEGO, które powstało jedynie w oparciu o prywatną kolekcję Anny Śniechórskiej-Janik oraz Błażeja Janika. Wśród wielu ciekawych ekspozycji można zobaczyć makietę Kazimierza zbudowaną ze 100 tysięcy klocków.

Doskonałą atrakcją na rodzinne spacery po okolicy Kazimierza Dolnego są wąwozy lessowe, z których słynie miasto. Otaczają one całe miasteczko. Można wymienić wąwóz Plebanka, Granicznik czy Norowy Dół. Najsłynniejszym i prawdopodobnie najpiękniejszym jest jednak wąwóz nazywany Korzeniowym Dołem. Ma około 500 m długości, a jego ściany osiągają nawet około 4 m wysokości. Wystają z nich potężne korzenie drzew tworzące bajkową scenerię.

Reklama
Booking.com