Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Istria to nie tylko jedna z najpopularniejszych destynacji w Chorwacji, ale przede wszystkim imponujący obszar położony nad Adriatykiem. Region ten odwiedzającym ma do zaoferowania naprawdę wiele – zróżnicowane aktywności i bogatą listę ciekawych miejsc do odkrycia. Dla fanów plażowania dedykowane są wspaniałe plaże, dla osób spragnionych pieszych wędrówek – fascynujące pagórkowate krajobrazy, z kolei dla prawdziwych romantyków górskie wioski i morskie pejzaże. 

Jakich ciekawych atrakcji w Istrii możecie doświadczyć?

Z pewnością na uwagę zasługują słynne nadmorskie miasta, takie jak Pula, Porec i Rovinj, które co roku przyciągają ogrom turystów z całego świata. Bezapelacyjnie wielkim uznaniem wśród odwiedzających cieszy się regionalna kuchnia, fantastyczne wina, najlepsze oliwy z oliwek i trufle. Jakie są jednak najbardziej niesamowite miejsca i co warto zobaczyć w Istrii? W tym przewodniku znajdziecie odpowiedź na to nurtujące was pytanie!

Reklama

Rovinj

Rovinj to niepowtarzalne średniowieczne miasteczko, założone przez Rzymian, wypełnione wspaniałymi atrakcjami. Odwiedzając to miasto nie możesz przegapić XVIII-wiecznej barokowej Katedry św. Eufemii (Katedrala Sveta Eufemija), znajdującej się w najwyższym punkcie miasta. Na głównym placu (Trg Marsala Tita) znajduje się stary ratusz i łuk Balbiego, który otwiera się na port przepełniony restauracjami i kawiarniami. Barokowy łuk został zbudowany w drugiej połowie XVII wieku i jest godny uwagi ze względu na jego misterne zdobienia. Nad łukiem znajduje się herb rodziny Balbi oraz płaskorzeźba Lwa św. Marka, symbolu Wenecji. Łuk Balbiego stoi przy wejściu do starej dzielnicy weneckiej, zachwycającego obszaru z uroczymi piazzami i stromymi uliczkami oraz mieszanką stylów architektonicznych, wśród których można znaleźć wpływy gotyku, renesansu, baroku i neoklasycyzmu. Polecamy również bardzo gorąco pieszą wycieczkę z przewodnikiem po Rovinji, aby zobaczyć średniowieczne stare miasto.

Istria noclegi w Rovinj, Rabac, Poreč i Puli

Reklama

Wybrane wg najwyższej oceny gości obiekty noclegowe na półwyspie Istria.

Read more

Pula

Prawdopodobnie jednym z najpiękniejszych miejsc, którego nie można przeoczyć podczas wizyty w Istrii  jest imponujące miasto portowe Pula, położone w południowej części półwyspu. Największą atrakcją tego miasta jest niezwykle urokliwa starówka wypełniona niezliczonymi atrakcjami historycznymi. Na szczególną uwagę zasługuje amfiteatr w Puli, który został zbudowany przez cesarza Wespazjana mniej więcej w tym samym czasie co Koloseum w Rzymie i uważany jest nawet za jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Istrii. Spacerując po urokliwych kamiennych uliczkach, można rozkoszować się prawdziwą chorwacką atmosferą, jeść w małych, miłych restauracjach lub wypić kieliszek wina na jednym z pięknych, urokliwych placów miejskich. Na szczególną uwagę zasługuje starożytne Forum Romanum, obszar tylko dla pieszych, które nadal funkcjonuje jako jedno z centralnych miejsc spotkań w mieście. Najlepiej zachowaną częścią forum jest Świątynia Romy i Augusta (Augustov Hram) na północnej stronie placu z wieloma rzymskimi rzeźbami.

Okolice Puli są  absolutnie warte zobaczenia i oferują niezliczone możliwości wycieczek, a także interesujących aktywności. Plaże w Puli są również naprawdę piękne – znajdują się one wokół miasta portowego i należą nawet do najpiękniejszych w całym regionie wypoczynkowym; to kolejny powód, dla którego Pula stała się jednym z najbardziej popularnych kurortów na Istrii.

Rabac

​​Aby spędzić trochę czasu na plaży, wybierz się do małego miasteczka Rabac, które chociaż kiedyś było małą wioską rybacką nad Zatoką Kvarner, w ostatnich latach rozwinęło się w popularne miasto wypoczynkowe, znane ze swoich żwirowych plaż i błękitnego morza. Plaża Girandella jest jedną z najlepszych plaż w tym miejscu, ponieważ czystość okalającej ją wody jest oszałamiająca. Warto wspomnieć, że jest to również doskonałe miejsce dla osób poszukujących opcji do aktywnego spędzenia czasu, chcących pływać i nurkować. Na miejscu możecie również zarezerwować wycieczki łodzią do okolicznej zatoki. 

W samym miasteczku znajdziecie więcej turystycznej atmosfery wakacyjnej niż historycznej, a długa promenada z pewnością każdego zachęci do spacerów. Wzdłuż promenady kursuje kolejka elektryczna, która łączy różne kurorty z centrum miasta. Jest tu również wiele kawiarni, sklepów i restauracji w tej spokojnej, wakacyjnej miejscowości.

Poreč

Porec to prawdziwa atrakcja i jedno z najbardziej urzekających miejsc na Istrii. To idealne miejsce dla romantyków, poszukujących wizualnych doznań, które oferuje zachwycająca starówka, położona na niewielkim półwyspie i otoczona malowniczą nadmorską promenadą. Centrum miasta skrywa wiele imponujących atrakcji, z których część pochodzi jeszcze z czasów rzymskich, a większość z nich znajduje się na zabytkowych placach. Jedną z głównych atrakcji tego nadmorskiego miasteczka jest przepiękna Bazylika Eufrazjusza, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto należy mieć na uwadze, że kurort jest prawdziwym rajem dla plażowiczów. Niedaleko od starego miasta znajdują się fantastyczne plaże w Porecu, idealne na wakacje nad morzem!

Motovun

Położony wysoko na wzgórzu w dolinie rzeki Mirna, Motovun jest malowniczym, starym, otoczonym murem miastem, którego początki sięgają XIV wieku, kiedy to Wenecjanie zbudowali dwa zestawy grubych murów, aby je ufortyfikować. Motovun jest obecnie znane z organizacji popularnego festiwalu filmowego odbywającego się każdego lata oraz z artystycznej atmosfery i bajkowego wyglądu.
W centrum miasta znajdziecie mieszankę gotyckich i romańskich budynków, w których znajdują się pracownie artystów, butiki, restauracje i kawiarnie. Motovun leży u podnóża Lasu Motovun, który jest domem dla słynnych trufli z Istrii.

Wodospad Zarečki Krov

Wodospad Zarečki Krov położony niedaleko małego miasteczka Pazin jest określany mianem jednego z najpiękniejszych w tym regionie. Ten ponad 10-metrowy wodospad zanurza się w głębinach o imponująco  turkusowych kolorach, które wraz z otaczającymi go lasami i spektakularną formacją skalną tworzą absolutnie magiczną atmosferę. Tutejsi mieszkańcy cenią to przepiękne miejsce – często wybierają się tu na pikniki, pływają w okalających wodach i skaczą do nich z okazałych klifów.

Park Narodowy Brijuni

Na park Narodowy Brijuni składają się dwie większe wyspy i ich dwanaście mniejszych odpowiedników, które niegdyś były letnią rezydencją marszałka Tito, prezydenta Jugosławii. Co ciekawe obszar ten obfituje w wiele gatunków zwierząt i roślin pochodzących z różnych części świata. Dziś jedynymi wyspami otwartymi dla zwiedzających są dwie główne wyspy Veli Brijun i Mali Brijun, choć dostęp do nich jest nadal ograniczony. Głównymi atrakcjami Parku Narodowego Brijuni są pozostałości bizantyjskiej fortecy z II wieku, rzymska willa, kościół św. Germana, park safari oraz interesująca wystawa poświęcona marszałkowi. Na teren wysp można dostać się przede wszystkim z miasta Fazana, gdzie zlokalizowane jest biuro Parku Narodowego Brijuni i skąd odpływają promy do parku.

Park Przyrody Kamenjak

Wizyta w Parku Przyrody Kamenjak to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji Istrii. Ten przepiękny rezerwat przyrody położony jest na obrzeżach kurortu Premantura. Na obszar składa się 30 kilometrów nierównego wybrzeża, gdzie można znaleźć prawdopodobnie najbardziej spektakularne klify w całym regionie Istrii, niezliczone szlaki turystyczne i trasy rowerowe prowadzące przez park. Po drodze można zwiedzić małą ścieżkę przyrodniczą z dinozaurami i odpocząć w uroczej kawiarni. Warto także wspomnieć o licznie występujących ukrytych zatoczkach i plażach, które należą do najpiękniejszych na Istrii.

Jaskinia Baredine

Kolejną ciekawą atrakcją i jednocześnie popularnym celem jednodniowych wycieczek na Istrii jest jaskinia Baredine, będąca jedną z najbardziej imponujących w Chorwacji. Podczas wycieczki z przewodnikiem w grocie można zwiedzić pięć sal z niesamowitymi formacjami skalnymi, a także można tu odkryć rzadkie gatunki zwierząt. Od 1995 roku jaskinia ta jest dostępna dla zwiedzających i można ją zwiedzać od kwietnia do października.
To prawdziwa atrakcja dla młodszych i starszych!

Novigrad

Novigrad to bardzo urokliwe miasteczko, a to co szczególnie w nim fascynuje to piękna starówka i senny port Mandrac z malowniczą nadbrzeżną promenadą. Niezliczone kamienice w pastelowych odcieniach i kolorowe parasole zdobiące uliczki Novigradu są znaną atrakcją Istrii. Spacer po mieście ujawnia wiele miejsc szczególnie wartych zobaczenia – przede wszystkim dobrze zachowane średniowieczne mury miejskie i imponujący kościół św. Pelagiusza. Nie można również zapomnieć o zachwycających plażach Novigradu, które ciągną się wzdłuż wybrzeża i tworzą idealne tło dla niezapomnianych wakacji.

Czy wy również posiadacie swoje ulubione miejsca i atrakcje Istrii? Jeśli tak to podzielcie się nimi w komentarzach! 🙂

Reklama
Booking.com