Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Miejskie wzgórza to punkty obowiązkowe na listach wskazujących co bezwzględnie muszę odwiedzić, gdy jestem w większej miejscowości o bogatej historii. Zanim trafiłam do Splitu przygotowałam dokument uwzględniający ważniejsze atrakcje – oczywiście wśród wielu zabytków nie zabrakło Parku Marjan.

Ten rezerwat przyrody, wznoszący się na 178 m nad zachodnimi obrzeżami Splitu zajmuje ogromny obszar, oferujący malownicze widoki i mnóstwo atrakcji. W parku znajduje się wiele szlaków, prowadzących przez pachnące lasy sosnowe do malowniczych punktów widokowych, imponujących plaż, XVI-wiecznego cmentarza żydowskiego, średniowiecznych kaplic i jaskiń zamieszkiwanych niegdyś przez chrześcijańskich pustelników. Bezapelacyjnym centrum tejże atrakcji jest wzgórze Marjan, z którego roztacza się wspaniały widok na Split i Adriatyk. 

Reklama


Aby spędzić popołudnie z dala od miejskiego zgiełku, warto wybrać się na długi spacer po parku i zejść na plażę Kašjuni, aby ochłodzić się przed złapaniem autobusu powrotnego do apartamentu.

Warto mieć na uwadzę, że istnieje wiele szlaków, które przecinają wzgórze Marjan. Jeśli planujesz spędzić więcej czasu w tym parku, nie ma potrzeby, abyś spieszył się na szczyt – wędruj wyjątkowymi dróżkami położonymi na terenie rezerwatu i ciesz się spacerem po prawdopodobnie najbardziej urokliwym miejscu w Splicie!

Wzgórze Marjan

Wejście na platformę położoną na szczycie wzgórza Marjan, gdzie chorwacka flaga powiewa nad lasem, jest najbardziej popularnym celem turystów. Widoki ze wzgórza są niesamowite, obejmują wyspy, góry i całe miasto. Platforma wraz z dużym białym krzyżem jest najwyższym punktem na wzgórzu Marjan.

Reklama

Wejście na wzgórze Marjan

Do platformy widokowej na wzgórzu Marjan prowadzą dwie drogi. Najkrótsza (chociaż nie najłatwiejsza) droga prowadzi przez strome schody znajdujące się za kaplicą św. Mikołaja (najstarszy kościół na wzgórzu – pierwszy, którego napotkamy idąc od strony kawiarni/wejścia do punktu widokowego).

Wędrując schodami w górę, skręć w lewo na ścieżkę, która prowadzi do zoo Marjan –  idź tą drogą prosto do stromych schodów prowadzących już na sam szczyt.

Leśna ścieżka na wzgórze Marjan

Istnieje jednak mniej bezpośrednia droga – zamiast po schodach, należy iść prosto główną ścieżką przez park, obok kaplicy św. Mikołaja aż do skrzyżowania i parkingu. Na głównym skrzyżowaniu skręć w prawo na Marjanski Put (w tym samym kierunku znajduje się plaża Marjan Bene). Bezpośrednio po prawej stronie znajduje się pięć kamiennych stopni, które poprowadzą Cię na polną ścieżkę. Po drodze miniesz pośrednie punkty widokowe i w końcu dojdziesz do platformy na szczycie wzgórza.

Przy nieformalnym wejściu do Parku Marjan, na szczycie dzielnicy Varos, znajduje się kawiarnia na świeżym powietrzu i mały punkt widokowy. Z platformy roztacza się przepiękny widok na miasto, który również warto zobaczyć. Wznosząca się dzwonnica katedry w Splicie wyróżnia się wśród pomarańczowych dachów, które otaczają głęboką zatokę. Skaliste góry, które stoją za miastem, stanowią doskonałe tło. Ten punkt widokowy bezapelacyjnie zapewnia najlepsze widoki na miasto – nawet jeśli nie jesteś zainteresowany wędrówkami po Splicie, podejmij wysiłek, aby wspiąć się na ten punkt widokowy!

Park Marjan – przydatne informacje

Szczegóły dotyczące biletów wstępu do Parku Marjan
Wstęp dla pojazdów mechanicznych 50,00 kn
Wypożyczenie roweru: 15 kn za godzinę

Jak dojechać do Parku Marjan?
Autobusem: Wsiądź do autobusu nr 12 z Rivy i wysiądź na ostatnim przystanku, bezpośrednio przy plaży Bene. Pieszo: Do parku możesz się dostać również z miasta, wchodząc po schodach na Vidilicę z dzielnicy Varoš na zachód od Rivy.

Marzysz o tym, aby po aktywnym spacerze wylegiwać się na plaży? Zobacz nasze zestawienie siedmiu najlepszych plaż w Splicie i odwiedź chociaż jedną z nich!

Reklama
Booking.com