Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Split to największe miasto na Chorwackim wybrzeżu Adriatyku, dzięki swojemu położeniu od wieków stanowi centralny punkt Dalmacji. Split jest nie tylko popularną destynacją turystyczną, jest również drugim co do wielkości miastem Chorwacji, a także głównym portem komunikacyjnym i handlowym. Z tego tekstu dowiesz się jak dostać się do Splitu i jakie atrakcje można w nim zobaczyć.

Jak dostać się do Splitu?

Samochodem

Do Splitu najłatwiej dotrzeć Chorwacką autostradą A1, zwaną także autostradą Adriatycką, wiedzie ona z północy na południe Chorwacji. Jadąc z Polski przez Słowację i Węgry na autostradę A1 wjeżdzamy w okolicy Zagrzebia. Jadąc z północy Polski wygodniej jest przejechać przez Czechy, Austrię i Słowenię. Autostrady są płatne – opłaty można uiścić na bramkach, jak również skorzystać z odpowiednika systemu VIATOOL.

Dokładny opis przejazdu, kalkulator opłat i najważniejsze, a przede wszystkim aktualne informacje o poruszaniu się w Chorwacji można znaleźć na stronie crolove.pl

Samolotem

Do Splitu można dotrzeć również samolotem, loty bezpośrednie z Polski do Splitu (SPU) znajdziemy z lotnisk w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie i Warszawie. Osobiście do wyszukiwania lotów polecam wyszukiwarkę Skyscanner, pamiętaj jednak żeby sprawdzić też inne wyszukiwarki i strony linii lotniczych, dzięki czemu masz możliwość dopasowania oferty pod siebie 😉 Poniżej link do wyszukiwarki lotów do Splitu: https://www.skyscanner.pl/transport/loty/pl/spu/

Autokarem

Jeśli nie chcesz jechać samochodem lub nie lubisz latać inną opcją, by dostać się do Splitu jest autokar. Przejazdy do Splitu oferuje firma Flixbus.

Reklama

Split – atrakcje i miejsca które trzeba zobaczyć

Riva – Promenada w Splicie

Jak na szanujące się miasto portowe przystało, w Splicie znajdziemy nadmorski deptak, który stanowi również centrum życia towarzyskiego miasta. Przy promenadzie znajdują się restauracje i bary. Znajdziecie tu również biura turystyczne oferujące wycieczki jednodniowe miedzy innymi na wyspę Hvar czy do błękitnej jaskini.

Pałac cesarza Dioklecjana

Wpiany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Pałac Dioklecjana w Splicie był naprawdę monumantalną budowlą. Nawet teraz, po blisko 2000 lat robi ogromne wrażenie swoim rozmachem. Blisko 40 tysięcy metrów kwadratowych zabytkowych budynków, otoczonych murami pokazuje rozmach starożytnego budownictwa.

Pałac Dioklecjana w Splicie

Osoby, które jeszcze do tej pory nie miały okazji wybrać się do Splitu – jak wyobrażacie sobie historyczny pałac cesarza obecny w tym mieście? Czy pierwszy obraz jaki przychodzi wam na myśl to potężny zamek, w którym pełno historycznych eksponatów? Jeśli tak to musimy prędko rozwiać wasze podejrzenia.

Read more

Katedra św. Duje w Splicie

Dawne mauzoleum cesarza Dioklecjana zostało przebudowane w VIII wieku na katedrę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzwonnica katedry góruje nad miastem i stanowi świetny punkt widokowy.

Wzgórze Marjan – park i punkt widokowy

Wejście na platformę położoną na szczycie wzgórza Marjan, gdzie chorwacka flaga powiewa nad lasem, jest najbardziej popularnym celem turystów. Widoki ze wzgórza są niesamowite, obejmują wyspy, góry i całe miasto. Platforma wraz z dużym białym krzyżem jest najwyższym punktem na wzgórzu Marjan.

Park Marjan – wyjątkowy punkt widokowy w Splicie

Miejskie wzgórza to punkty obowiązkowe na listach wskazujących co bezwzględnie muszę odwiedzić, gdy jestem w większej miejscowości o bogatej historii. Zanim trafiłam do Splitu przygotowałam dokument uwzględniający ważniejsze atrakcje – oczywiście wśród wielu zabytków nie zabrakło Parku Marjan.

Read more

Muzeum Gry o Tron

Pozycja obowiązkowa dla fanów serialu. Muzeum czynne jest codziennie od godziny 9 do 23.

Twierdza Klis

Twierdza Klis położona jest kilka kilometrów od miasta. W starożytności strzegła drogi z wybrzeża w głąb kontynentu. Położona w strategicznym punkcie pomiędzy masywami Kozjak i Mosor stanowiła jedną z najważniejszych twierdz na terenie dzisiejszej Chorwacji. Twierdza pojawiła się w serialu „Gra o Tron” w roli miasta Meereen.

Twierdza Klis – ochrona i klucz Dalmacji

Twierdza Klis położona nad Splitem to atrakcja ciesząca się ogromnym zainteresowaniem i rekordową liczbą zwiedzających. Jeśli kiedykolwiek mieliście okazję odwiedzić Split, z pewnością dostrzegliście jej historyczną zabudowę położoną na wzgórzach wznoszących się nad miastem, jeśli nie to koniecznie musicie nadrobić swoje zaległości!

Read more

Informacje praktyczne

Noclegi

Split oferuje bogatą bazę noclegową. W ścisłym centrum, w pobliżu pałacu Dioklecjana znajdują się zarówno hotele, apartamenty i hostele. W innym artykule przedstawiamy liste najlepiej ocenianych miejsc noclegowych w Splicie.

Noclegi Split – najlepiej oceniane noclegi przy plaży i atrakcjach Splitu

Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne – jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony. Noclegi Split – na co zwrócić uwagę Planujesz wakacje w Splicie i zastanawiasz się, jakie zakwaterowanie wybrać? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przewodnik turystyczny z listą najlepszych ośrodków wypoczynkowych dopasowanych do każdego

Read more

Restauracje

W Splicie nie brakuje świetnych restauracji! Znajdziesz tu zarówno tradycyjną kuchnię Chorwacką, jak i restauracje oferujące kuchnie włoską czy popularne dania miedzynarodowe. W innym artykule przedstawiamy listę polecanych restauracji w Splicie.

Przewodnik po najlepszych restauracjach w Splicie. Gdzie zjeść odwiedzając Split?

Chcielibyście wiedzieć, gdzie możecie smacznie zjeść w Splicie? Jako prawdziwi fani dobrego smaku już spieszymy z odpowiedzią! 

Read more

Parking

W Splicie mamy do dyspozycji wiele parkingów, zarówno płatnych, jak i darmowych. W mieście można swobodnie parkować w specjalnie wyznaczonych miejscach podlegających pod strefy. Cena postoju to zazwyczaj około 5-10Kun za godzinę. Dużym ułatwieniem dla zmotoryzowanych jest aplikacja SplitParking, która pokazuje nie tylko cenę postoju, ale też ilość wolnych miejsc parkingowych. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem Android i iOS.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejsca w Splicie działa całkiem nieźle. W mieście są dwa dworce autobusowe, dworzec miedzynarodowy przy ulicy Obala Kneza Domagoja 12 i dworzec lokalny na ulicy Lička. Autobusem można bez wiekszego problemu dostać się do znanych atrakcji położonych na obrzeżach Splitu np. twierdzy Klis, wzgórza Marjan, a także do okolicznych miejscowości takich jak Trogir, Omis czy Makarska. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie https://www.promet-split.hr/en/

Reklama
Booking.com