Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.
Twierdza Klis położona nad Splitem to atrakcja ciesząca się ogromnym zainteresowaniem i rekordową liczbą zwiedzających. Jeśli kiedykolwiek mieliście okazję odwiedzić Split, z pewnością dostrzegliście jej historyczną zabudowę położoną na wzgórzach wznoszących się nad miastem. Ta niesamowita średniowieczna forteca, a bardziej to co z niej pozostało, nosi szlachetną nazwę od miejscowości Klis, w której się znajduje.
Spis treści
Krótka historia Twierdzy Klis
Na wstępie należy podkreślić, że twierdza Klis ma bardzo burzliwą historię – z resztą jak sama Chorwacja. Budowla pierwotnie zbudowana przez Ilirów w II wieku p.n.e, została zajęta przez Rzymian, by następnie stać się twierdzą średniowiecznego chorwackiego księcia Trpimira. Budowla przybrała swój ostateczny kształt w czasie wojen osmańskich, kiedy to grasujący Turcy mieli oko na okoliczne tereny.

Co znajduje się w Twierdzy Klis?
Imponująca twierdza Klis rozciągająca się wzdłuż wapiennego klifu, osiąga w najwyższym punkcie wysokość około 400 metrów. Jej długi i wąski kształt jest wynikiem ciągłych ekspansji w ciągu tysiącleci. Wewnątrz obiektu zwiedzający mogą wspiąć się na fortyfikacje i zwiedzić muzeum.
Aby dostać się do wewnętrznej części twierdzy, należy na początku przejść przez trzy bramy. Kasa biletowa znajduje się w głównej bramie w dolnej części kompleksu, zbudowanej przez Austriaków w latach dwudziestych XIX wieku. Stamtąd ścieżka prowadzi do drugiej bramy, która w średniowieczu była głównym wejściem. Ostatnia brama, również z podobnego okresu to ta zawdzięczająca swój obecny wygląd weneckiej rekonstrukcji z 1763 roku, znajdująca się za kamiennymi schodami.

W wewnętrznej części twierdzy (a właściwie już w samej XVII-wiecznej zbrojowni zbudowanej przez Wenecjan) znajduje się seria edukacyjnych paneli, szczegółowo opisujących długą i skomplikowaną historię obiektu. W pomieszczeniach znajduje się również kolekcja broni, mieczy i zbroi z okresu od XVII do XIX wieku, a także modele strojów miejscowych wojowników, którzy bronili zamku przed Turkami. W sercu twierdzy znajduje się prosty, kwadratowy kościół zwieńczony kopułą, poświęcony świętemu Witalowi (Sv Vid). W czasie okupacji tureckiej obiekt ten został przebudowany na meczet.
Obecnie twierdza Klis jest bardzo popularnym punktem na mapie każdej wycieczki turystycznej odwiedzającej Split. Budowla cieszy się nie tylko wyjątkową sympatią fotografów i miłośników historii, ale przede wszystkim zainteresowaniem tych, którzy lubią doświadczać wspaniałych widoków.

Dzięki ciągłej rozbudowie, a także licznym inwestycjom działającym na korzyść budowli, twierdza Klis doświadczyła rekordowej liczby wizyt turystów w 2019 roku. Oczywiście zważając na popularność tego miejsca należy mieć na uwadze fakt, że twierdza Klis jest jednym z czołowych miejsc kręcenia kultowego serialu „Gra o tron”. Rozwój Twierdzy Klis chociaż w dużej mierze opiera się na jej wiekowości nie bez znaczenia dla wzrostu jej popularności mają inwestycje i przemyślana strategia. Jeszcze w 2015 roku liczba odwiedzających twierdzę Klis wynosiła zaledwie 12 000, by już cztery lata później powitać w sumie ponad 100 000 odwiedzających. Dużą korzyścią dla odwiedzających jest centrum, w którym można zapoznać się z historycznym i kulturowym dziedzictwem regionu poprzez informacyjną projekcję hologramu 3D.
Jak dojechać do Twierdzy Klis i inne informacje praktyczne
Klis oddalony jest o 12 km na północny wschód od centrum miasta i można do niego dojechać autobusem z lokalnego dworca autobusowego w Splicie. W lecie warto zaplanować zwiedzanie twierdzy na godziny poranne, gdyż na górze robi się gorąco i trudno jest doświadczyć tam wtedy cienia. Na koniec zwiedzania warto zjeść obiad w jednej z renomowanych restauracji w Klisie. Warto mieć także na uwadze, że jeśli w celu dotarcia do Twierdzy wynajęliście samochód na cały dzień, zwiedzanie możecie łatwo połączyć z wycieczką do ruin Salony.