Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Chorwacja to kraj wyjątkowo urokliwy i wyróżniający się pod kątem różnorodności. Jego obszar rozciąga się pomiędzy najdalej wysuniętymi na wschód krańcami Alp na północnym zachodzie do Niziny Panońskiej i brzegów Dunaju na wschodzie. Środkowy region kraju pokrywa pasmo górskie Dinara, a jego południowe części sięgają wybrzeża Adriatyku. Chorwacja swoim kształtem przypomina zatem podkowę, która graniczy ze Słowenią, Węgrami, Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną.

Tereny Chorwacji są bardzo zróżnicowane i obejmują równiny, jeziora, faliste wzgórza, gęsto zalesione góry będące częścią Alp Dynarskich, a także imponujące plaże i górujące nad nimi skaliste góry. Warto także zaznaczyć, że chorwackie wybrzeże Adriatyku jest jednym z najbardziej urozmaiconych, gdyż obejmuje z ponad 1200 wysp. Tym samym rejs po Chorwacji to doskonała okazja na odkrycie słynnych parków narodowych tego kraju w szczególności warto mieć na uwadze osiem najpiękniejszych: Kornati, Mljet, Plitvicka Jezera, Risnjak, Krka, Brijuni, Paklenica i Velebit. 

Zwiedzanie Chorwacji – kiedy wybrać się do Chorwacji?

W Chorwacji istnieją dwie główne strefy klimatyczne – umiarkowany klimat kontynentalny i górski panujący w głębi kraju, a także przyjemny klimat śródziemnomorski panujący na terenie wybrzeża. W głębi kraju na początku roku temperatury wahają się od 0 do 2°C  i osiągają 19-23°C w sierpniu. Na wybrzeżu z kolei temperatury wahają się od 6 do 11°C  a w lecie osiągają się między 21-27°C. Na wybrzeżu Adriatyku występuje duża liczba słonecznych dni, suche i gorące lata oraz łagodne i wilgotne zimy.

Reklama

Kultury i zwyczaje panujące w Chorwacji

Podróżnicy bez wątpienia będą zachwyceni wyjątkową kulturą Chorwacji, która rozwinęła się w takim stopniu głównie za sprawą  obecności wielu różnych grup etnicznych, które zamieszkiwały ten obszar. Kultura chorwacka opiera się na długiej historii, sięgającej prawie trzynastu wieków wstecz, dlatego na terenie kraju znajduje się wiele zabytków, miast i wybitnych indywidualności. Kraj ten ma długą tradycję artystyczną, literacką i muzyczną o widocznie zróżnicowanych wpływach. Folk i pop są wyjątkowo lubianymi gatunkami muzycznymi, a kombinacja ich obu jest najbardziej popularna w kraju.

Zwiedzanie i zabytki Chorwacji

Wybierając się do Chorwacji trzeba mieć na uwadze miejsca, które trzeba koniecznie odwiedzić. To co bez wątpienia musisz odwiedzić to:

 • Park Przyrody Kopački Rit
  Park Przyrody Kopački Rit, będący równiną zalewową rzek Dunaj i Drava oferuje jedne z najlepszych w Europie możliwości obserwowania niespotykanych gatunków ptaków. Wybierz się na wycieczkę łodzią i wypatruj orłów bielików i orłów cesarskich, bocianów czarnych, czapli purpurowych i dzięciołów. Podczas odwiedzin w tym parku rozważ wycieczkę kajakiem po zalanym lesie lub wybierz się na wędrówkę ścieżkami przyrodniczymi i spróbuj wypatrzyć zamieszkujące ten teren ssaki.
 • Zagrzeb
  Zagrzeb to miasto tętniące młodzieńczą energią, pełne czerwonych dachów i i okazałych wież kościelnych. Odwiedzając stolicę Chorwacji warto mieć na uwadze  kulturę kawiarnianą będącą istotnym aspektem tamtejszego  życia ulicznego, napędzanego  całorocznym programem wydarzeń muzycznych i targów związanych z regionalną kuchnią.
 • Park Narodowy Jezior Plitwickich
  Jeziora Plitwickie to intensywnie turkusowa wstęga akwenów przeplatanych imponującymi wodospadami zlokalizowanych w zalesionym sercu Chorwacji. Na terenie parku znajdują się dziesiątki jezior i stawów porośniętych trzciną – a ich zaskakujące kolory są wynikiem krasowego ukształtowania terenu. Jeziora oddzielone są skałami porośniętymi intensywnie zieloną roślinnością. Poszukujesz wytchnienia i chcesz uciec przed turystami? Udaj się  na wycieczkę szlakami turystycznymi prowadzącymi przez lasy bukowe, świerkowe, jodłowe i sosnowe.
 • Istria
  Istria to najlepsza chorwacka destynacja dla smakoszy. Owoce morza, trufle, dzikie szparagi, lokalnie przyrządzona wołowina, regionalne specjały, oliwy z oliwek i wina małych lokalnych producentów. Skosztuj tego, co region ma najlepszego do zaoferowania w ekskluzywnych nadmorskich restauracjach i  tradycyjnych rodzinnych tawernach, a z pewnością Istria zadziała prosto przez żołądek do serca.
 • Motovun
  Motovun to malownicze miasteczko wyrastające z zalesionej doliny, która wydaje się być nietknięta przez XXI wiek. Stuletnie domy ciągną się wzdłuż stromego podejścia do zewnętrznej bramy jeszcze starszego miasta. Widoki z miejskich fortyfikacji są praktycznie niezmienione od czasu ich budowy i obejmują bujną zieleń wraz z falującymi wzgórzami za miastem. Będąc w Motovun warto wybrać się na polowanie na trufle, dobre wino i doskonałą oliwę z oliwek.
 • Zagorje 
  Marzysz o podróży w czasie? Odwiedź średniowieczne zamki w Zagorju! Cofnij się w czasie do 1334 roku w zamku Trakošćan, dowiedz się o chorwackiej arystokracji i wędruj 215-hektarowym parkiem w stylu angielskim pełnym egzotycznych drzew położonych nieopodal jeziora. Odwiedź XVI wieczny zamek na wzgórzu Veliki Tabor, warty odwiedzenia dla jego okazałych pięciokątnych wieżyczek, nastrojowych wnętrz i malowniczych krajobrazów, które go otaczają.
 • Przylądek Kamenjak
  Surowe piękno i atmosfera końca świata doskonale opisuje półwysep Cape Kamenjak, określany mianem kultowego wśród istryjskich plażowiczów. Niezabudowany chroniony rezerwat przyrody, Cape Kamenjak prezentuje dywan roślin wrzosowatych, krzewów i dzikich kwiatów, poprzecinany labiryntem polnych ścieżek. Wybrzeże półwyspu obfituje w szereg żwirowych zatoczek i zacisznych skalistych plaż, otoczonych krystalicznie czystym, niebiesko-zielonym morzem. Chociaż latem robi się tu tłoczno, zawsze znajdzie się jakaś pusta plaża, na którą można uciec, a następnie wypić orzeźwiającego drinka w gwarnym nadmorskim barze.
 • Cres
  Porośnięta zielenią, słabo zaludniona i nigdy nie zatłoczona przez turystów  Cres to wyjątkowa i tajemnicza wyspa Adriatyku. Odwiedzając Cres warto zobaczyć otoczone murami miasto Osor, w którego okolicy nie brakuje  przepięknych plaż i urokliwych zakątków.
 • Zadar
  Stare miasto Zadar kryje w sobie bogatą historię i kulturę. Rzymskie ruiny wystają chaotycznie z ulic miasta, a muzea i kościoły czają się za każdym rogiem. Miasto to posiada bogatą ofertę gastronomiczną i noclegową. W Zadarze bez problemu odnajdziesz bary z wyjątkowym klimatem i restauracje ze znakomitym jedzeniem.
 • Park Narodowy Krka
  Chociaż obszar parku to w głównej mierze rzymskie ruiny, zabytkowe młyny wodne i dwa fascynujące klasztory (jeden na wyspie, a drugi zbudowany na starożytnych katakumbach), to i tak jego największą gwiazdą  jest sama rzeka Krka, pędząca przez kaniony, rozszerzająca się w jeziora i rozpryskująca się dzięki licznym wodospadom. W parku można spacerować po deptakach i podziwiać mnóstwo ryb pływających w szmaragdowych wodach. Doskonałym zwieńczeniem wizyty będzie kąpiel  w jeziorze u podnóża potężnego wodospadu.
 • Split
  Doświadcz życia, jakie toczyło się przez tysiące lat w Pałacu Dioklecjana, jednej z najbardziej imponujących pozostałości rzymskich na świecie. Labiryntowe uliczki tej tętniącej życiem dzielnicy – żywego serca i duszy Splitu – są pełne barów, sklepów i restauracji.  Ucieknij z pałacowych murów na drinka na wyłożonej marmurem, otoczonej palmami Rivie wzdłuż brzegu wody i odkryj co kryje się w labiryncie złożonym z uliczek, przejść i dziedzińców.
 • Bol 
  W mieście Bol, na południowym wybrzeżu wyspy Brač, znajduje się słynna plaża Zlatni Rat, o niepowtarzalnym kształcie, złotym żwirku i doskonałych warunkach wietrznych. To ładne miasto portowe jest ulubionym miejscem windsurferów, żeglarzy i poszukiwaczy morskich przygód.
 • Miasto Hvar
  Hvar ma prawdziwie wakacyjny klimat –  gdy słońce spada poniżej horyzontu opaleni ludzie dumnie schodzą ze swoich jachtów, ocierając się o backpackersów biorących udział w nadmorskich imprezach. Spakuj plażowy ekwipunek i buty odpowiednie do tańczenia i dołącz do zabawy.
 • Wyspa Vis
  Najbardziej odległa z głównych wysp i równocześnie jedna z najbardziej urzekających  jest pełna idyllicznych małych zatoczek i tradycyjnych tawern, wykorzystujących w pełni organiczne produkty i wciąż żywe tradycje rybackie. Vis czeka na twoje odwiedziny!
 • Korčula
  Miasteczko Korčula będące miniaturą Dubrownika ma swój własny zestaw imponujących murów i wież. Największą miejską atrakcją jest niezwykła katedra św. Marka, zdobiona imponującymi rzeźbami. Warto jednak mieć na uwadze, że całe miasteczko ma swój niepowtarzalny urok, którego nadają marmurowe uliczki, kamienne budowle i wspaniałe widoki.
 • Mljet
  Mljet to prawdziwie rajska wyspa, otoczona gęstymi lasami sosnowymi. Jedna z legend głosi, że Odyseusz został tu uwięziony na siedem lat. odwiedzając Mljet zrozumiesz, dlaczego Odys nie spieszył się z opuszczeniem wyspy. Cała zachodnia część Mljetu jest parkiem narodowym, gdzie znajdują się dwa przepiękne jeziora o kobaltowym kolorze, klasztor i mały port Pomena wyglądający jak z pocztówki.  Wschodnia część Mljet, to przede wszystkim spokojne zatoczki, wspaniałe plaże i kilka doskonałych restauracji.
 • Dubrownik
  Dubrownik to jedna z największych atrakcji Chorwacji. Miasto to nie bez powodu znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO – jest niezwykłe, pełne budzących podziw zabytków otoczonych okazałymi murami. Mimo że w latach 90-tych, podczas wojny domowej w Chorwacji, Dubrownik wyjątkowo ucierpiał – jego potężne mury, solidne wieże, średniowieczne klasztory, barokowe kościoły, pełne wdzięku place i fascynujące dzielnice mieszkalne nieustannie wyglądają wspaniale. Aby zobaczyć cenioną perłę Adriatyku z zupełnie perspektywy, wsiądź do kolejki linowej prowadzącej na wzgórze na Srđ, z którego rozpościera się widok na całe miasto i okoliczne wyspy. Dla uzyskania szerszego spojrzenia, okrąż mury miejskie, zajrzyj do ukrytych ogrodów i starożytnych uliczek ozdobionych praniem lokalsów.
Reklama
Booking.com