Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

To miasto może się pochwalić wyjątkowo długą historią, o której przypominają wspaniałe zabytki. To dzięki nim Będzin jest atrakcyjnym celem wycieczki, a wiele atrakcji znajdą tu dla siebie miłośnicy historii. Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę podczas spaceru po ty mieście?

Zamek w Będzinie

Najcenniejszym zabytkiem miasta jest bez wątpienia zamek, którego budowę rozpoczęto w połowie XIV wieku, w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Ta piękna budowla może się pochwalić doskonale zachowaną wieżą, która jest też najstarszą zachowaną budowlą na terenie zamkowego wzgórza. Swego czasu służyła ona jako latarnia morska, która oświetlała drogę pływającym po rzece Przemszy flisakom. Dziś na jej szczyt chętnie wdrapują się turyści, dla których zamkowa wieża jest doskonałym punktem widokowym. Doskonale zachowane mury oraz fosa, urządzona w piwnicach restauracja oraz dziedziniec, na którym można wypocząć w historycznej scenerii to kolejne atrakcje tego miejsca. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również urządzone w zamkowych wnętrzach muzeum, którego chlubą jest niezwykła kolekcja dawnej broni.

Reklama

Pałac Mieroszewskich – muzeum w Będzinie

Drugim obiektem godnym uwagi jest pobliski pałac Mieroszewskich. Wzniesiony w połowie XVIII wieku ma charakter ciekawej, barokowej rezydencji otoczonej pięknym parkiem. I tu można zapoznać się z ciekawymi zabytkami, gdyż pałacowe wnętrza są obecnie siedzibą Muzeum zagłębia. Dawne meble oraz pamiątki związane z historią miasta czekają tu na zwiedzających przez cały rok.

Pozostałe zabytki

Będzin może się również pochwalić ciekawym zabytkiem sakralnym, jakim jest kościół Świętej Trójcy. Choć swą obecną formę zyskał on na przełomie XVII i XVIII wieku, jego historia sięga połowy XIV stulecia.

Głównym celem niejednej wycieczki zaglądającej do Będzina są jednak pamiątki związane z tak liczną tu niegdyś społecznością żydowską. Z pewnością warto zajrzeć na teren dawnego getta, warto też odwiedzić wyremontowane domy modlitwy: Mizrachi i Cukermana. Warto też zatrzymać na chwilę na zamkowym wzgórzu, na którym do dziś zachował się żydowski cmentarz oraz obelisk przypominający o spalonej we wrześniu 1939 roku synagodze.

Reklama
Reklama
Booking.com