Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Leżący w północnej części kraju Litomyśl jest jedną z ciekawszych miejscowości, jakimi mogą się pochwalić Czechy. Wycieczki zaglądają tu głównie z powodu jednego zabytku. Jest nim renesansowy zamek, uznawany za jedno z najważniejszych dzieł architektury XVI wieku. Samo miasteczko również przyciąga niezwykłym urokiem oraz malowniczą okolicą. Jedno jest pewne – kto zdecyduje się na wizytę w tym miejscu, z pewnością nie będzie tego żałować.

Co zatem warto wiedzieć na temat renesansowego zamku, który jest najcenniejszym skarbem architektury w tym miejscu?
Tutejszy zamek powstał w XVI wieku, z woli ówczesnego kanclerza Czech. Był nim Vartislav Pernstejn – pierwszy czeski szlachcic, który został doceniony przez Maksymiliana Habsburga i nagrodzony Orderem Złotego Runa. Zamek, który powstał na jego zlecenie w Litomyślu, został wzniesiony głównie zmyślą o licznym potomstwie kanclerza. W tym właśnie celu sprowadził z Włoch znanych architektów, braci Aostallich, i nakazał im wzniesienie wspaniałej, renesansowej rezydencji dla siebie i swej licznej rodziny. W 1581 toku prace zostały zakończone. Piękna budowla znana była ze wspaniałego wystroju wnętrz, a jej właściciel szybko zgromadził w jej wspaniałych murach imponującą kolekcję dzieł sztuki. Do dziś, mimo licznych przeróbek, pałac ten zachwyca swą formą, nawiązującej to tradycyjnej, włoskiej rezydencji. Warto zaznaczyć, że budowla ta została pięknie wkomponowana w miejscowy krajobraz, dzięki czemu to miejsce i dziś prezentuje się wspaniale.

Czechy to kraj, który ma się czym pochwalić. Polacy chętnie odkrywają jego najpiękniejsze zakątki, a wycieczki po historycznych miastach i miasteczkach tego państwa cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego. Takie miejsca, jak Litomyśl, z pewnością zasługują na uwagę turystów oraz wszystkich miłośników dawnej architektury.

Reklama
Reklama
Booking.com