Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Jasna Góra to określenie sanktuarium oraz klasztoru zakonu paulinów w Częstochowie. Miejsce licznych pielgrzymek, głównie za sprawą znajdującego się tam obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który uznawany jest za niezwykły, wierni głęboko wierzą, że przy jego pomocy wysłuchane zostaną modlitwy wiernych. Jasna Góra zwiedzanie jest dostępne dla turystów i pielgrzymów, chociaż nie we wszystkie miejsca można wejść. Częstochowa Jasna Góra to dobrze znane miejsce w religii chrześcijańskiej, tłumy odwiedzających stale pojawiają się w miejscowości i biorą udział w nabożeństwach, przychodząc często z nadzieją na spełnienie swoich modlitw. W Częstochowie zaczyna się również szlak Orlich Gniazd.

Historia

 Początkiem powstania Jasnej Góry jest rok 1382, wtedy to książę Władysław Opolczyk podarował znajdujący się tam klasztor zakonowi paulinów. Obraz Matki Boskiej trafił tam niedługo później, w roku 1384. W roku 1430 na Jasną Górę napadli rozbójnicy, nie oszczędzili wspaniałego obrazu, został przez nich pocięty i sprofanowany. Po tym wydarzeniu przeniesiono go do Krakowa w celu renowacji, odnowiony powrócił w roku 1431. Po latach, w roku 1616 sanktuarium zostało obwarowane przez Króla Zygmunta III Wazę. W 1655, w czasie potopu szwedzkiego, forteca Jasno Górska została oblężona przez wrogie siły, odmawiała kapitulacji co po czterdziestu dniach zakończyło się wycofaniem wojsk szwedzkich. Pożar kościoła w roku 1690 strawił jego znaczną część, koniec odbudowany nastąpił dopiero po czterdziestu latach. W kolejnych latach twierdza uległa wielu oblężeniom, Jasna Góra historia w tym okresie nie była dla niej łaskawa, uwolniona została przez wojsko Polskie w 1918 roku na kilka lat, do momentu wybuchu II wojny światowej i wkroczenia wojsk Niemieckich. Po wojnie na stałe powróciła do swojej świetności, będąc miejscem odwiedzin samych papieży.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

 Początkowo wierzono legendzie, według której obraz namalował św. Łukasz Ewangelista w Jerozolimie. Tak naprawdę obraz został namalowany w XIV wieku przez nieznanego artystę włoskiego, od początku znajdowały się na nim cięcia na policzku Matki Boskiej, potwierdzono to badaniami. Obraz w niedługim czasie stał się bardzo znany, wierzy się do tej pory, że potrafi sprawiać cuda i spełnia kierowane do niego prośby. Legenda głosi, że w 1382 roku książę Władysław Opolczyk miał zamiar przewieźć Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z Bełza do Opola, po drodze stało się jednak coś niezwykłego, konie zatrzymały się w Częstochowie, nie chciały ruszyć w dalszą drogę. Książe uznał to za znak Boży, postanowił, że zostawi obraz w miejscowym klasztorze. Tradycja zakonna mówi natomiast, że obraz przekazany został przez pisarza paulińskiego Mikołaja z Wilkowiecka. Uznany został jako obiekt ogromnego kultu przez zakon paulinów i odwiedzających pielgrzymów.

Reklama

 Apel Jasnogórski jest późno wieczorną modlitwą, odprawianą każdego dnia w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, kierowaną do Królowej Polski w intencji Polski i Kościoła. Odsłonięcie i zasłonięcie obrazu rozpoczynają intrady, czyli uroczysty hejnał zwany Intradą Królewską, która grana jest przez muzyków z chóru zakonnego na trąbkach, kotle i bębnie.

Sanktuarium jasnogórskie

 Sanktuarium składa się na: bramy wejściowe (istnieją dwa wejścia: główne i boczne, główne to cztery bramy, przed pierwszą z nich jest mały plac z godłem paulinów), dzwonnicę i dzwony Jasnogórskie (trzy dzwony, najczęściej używany jest najmniejszy z nich), salę Augustyna Kordeckiego (służącą do spotkań i nabożeństw pielgrzymów), Kaplicę Sakramentu Pokuty (ołtarz z figurą Jezusa na Krzyżu, kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej), dziedziniec sakralny, Bazylikę, Kaplicę Cudownego Obrazu (uznawana za miejsce szczególne, nazwana Ołtarzem Narodu przez papieża Jana Pawła II), Epitafium Smoleńskie, salę Rycerską, Wieżę (jedną z najwyższych w Polsce, mającą 519 stopni), Pokoje Królewskie (kiedyś służące dla królów, obecnie część obsługująca pielgrzymów), Domy Muzykantów (kiedyś mieszkania dla chórzystów i muzyków, wykonywali intrady podczas odsłonięcia i zasłonięcia obrazu, obecnie toalety i punkt informacyjny), Wieczernik (dawny cmentarz).

Klasztor jasnogórski

 Klasztor na jasnej górze składa się na: Kaplicę Różańcową, bibliotekę jasnogórską (ponad 13 000 książek, nie jest dostępna dla zwiedzających), archiwum jasnogórskie (około siedem tysięcy dokumentów, dostępne dla zwiedzających z zezwoleniem), Refektarz.

Reklama

Muzea jasnogórskie

 Skarbiec – można tam zobaczyć bogate złotnictwo, krzyże, kielichy mszalne, świeczniki, srebrne tace, plakiety wotywne, kopię Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

 Muzeum 600-lecia – ukazuje historię 600-lecia obecności Obrazu Matki Bożej i ojców paulinów na Jasnej Górze, a także posiada liczne obrazy i instrumenty muzyczne.

 Skarbiec Pamięci Narodu – pamiątki historyczne i zabytki malarstwa i rzeźby, zbiór broni, naczynia liturgiczne, cenne tkaniny, obrazy, fotografie, miniatury pomników oraz militaria, mundury, ordery, odznaczenia.

 Arsenał – dawniej wystawa broni, obecnie przekształcona na wystawę obrazów, głównie drogi krzyżowej.

Reklama
Booking.com