Miejsca nieodkryte - Przeworsk, woj. podkarpackie
Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Na ziemi, gdzie obecnie znajduje się miasto Przeworsk, odkryto ślady dawnej kultury, którą datuje się na I wiek p.n.e – V wiek n.e. Znaleziono między innymi pozostałości naczyń ceramicznych czy inne dzieła prastarego rzemiosła. Całość tych pamiątek oraz sposób życia poprzednich osadników nazwano kulturą przeworską. Wiele wieków później, to miejsce zaczęło tętnić życiem, rozwój Przeworska nastąpił także dzięki uzyskaniu praw miejskich w 1393 roku. Przez następnych kilka stuleci miasto prężnie funkcjonowało, powiększyła się liczba mieszkańców i pojawiły się nowe działalności rzemieślnicze. Schyłek świetności miejscowości zaczął się w XVII wieku, kiedy to wojska tatarskie pustoszyły te tereny, ponadto w kolejnych latach nadciągnęły zbuntowane oddziały kozackie oraz szwedzka armia. Po I rozbiorze Polski Przeworsk trafił w granicę Austrii, co przyczyniło się do zastoju aż do końca drugiej wojny światowej.

Do tego miasta powinni przyjechać wielbiciele zabytków, ponieważ Przeworsk posiada ich bardzo dużo. Z obiektów sakralnych należy zobaczyć XV-wieczną Bazylikę Ducha Świętego, w jej wnętrzu mieści się również sporo historycznych elementów. Następną budowlą jest Kaplica Bożego Grobu wzniesiona na przełomie XVII i XVIII wieku, w środku odwzorowano Grób Pański z Jerozolimy. Poza tym można zobaczyć też zespoły klasztorne – jeden należący do Bernardynów, drugi do Szarytek. Na terenie Przeworska stoi mnóstwo wartych obejrzenia pałaców, najważniejszy to ten zbudowany przez rodzinę Lubomirskich. Jest to kompleks kilku budynków, w których aktualnie działa muzeum. Obok stworzono skansen Pastewnik, gromadzi on w swoich zbiorach drewniane konstrukcje z poprzednich lat. Można zobaczyć także dawny Dwór Habichta czy Dwór Skaliszów. To tylko mała garstka atrakcji Przeworska. Mamy nadzieję, że skutecznie skusiła Państwa na przyjazd do tej miejscowości i poznania pozostałej, o wiele większej części.

Reklama
Booking.com