Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Morawy kojarzą się głównie urokliwymi miasteczkami i wioskami, kwitnącymi sadami, wzgórzami porośniętymi winogronami. Tak wygląda południe Czech. Ruszajmy, więc na wycieczkę, by to wszystko zobaczyć.

Zakwaterowanie

Noclegi w kwaterach, domkach, pensjonatach i hotelach na Morawach można znaleźć już od 250 zł na tydzień od osoby. Śniadania w pensjonatach to koszt około 70 CZK za osobę. Walutą jest korona czeska. 100 CZK to około 16 złotych.

Reklama

Gdzie warto się zatrzymać?

Brno

Na rynku można podziwiać Stary Ratusz, zbudowany w XIII wieku oraz fontannę Parnas. Jest ona arcydziełem barokowej rzeźby. Zaraz obok wznoszą się gotyckie wieże katedry św. Pawła i Piotra. Najdłużej zwiedza się przepięknie położony na wzgórzu zamek Spilberk. Znajdowało się w nim jedno z najcięższych więzień w monarchii habsburskiej. Dzisiaj rozciąga się stąd wspaniała panorama na miasto.

Mikulov

Warto wybrać się na wycieczkę do tego miasta. Leży ono u stóp wapiennych wzgórz Pulavy. Na skalistym wzniesieniu dominuje nad miejscowością, barokowy zamek. Miasteczko każdego zauroczy odrestaurowanymi kamieniczkami i brukowymi czystymi uliczkami. Na placyku w centrum warto spróbować lokalnego wina. Jego smak, jak i całe miasto, robi ogromne wrażenie na turystach. Ze wzgórz można podziwiać bajeczne widoki na miasto, a w starym kamieniołomie na wzgórzu Turold, znajduje się park skalnej rzeźby. Dzień można zakończyć zwiedzaniem muzea zamkowego. Turyści poznają tutaj historię pałacu i winiarstwa na Morawach.

Znojma i Vranova

Oba miasta łączy rzeka Dyja. Vranov to niewielkie miasteczko słynące z malowniczego zamku zbudowanego na 76-metrowej skale ponad nurtem rzeki. Przez kilkadziesiąt lat, do II wojny światowej, należał do polskiego rodu Stadnickich. Znojmo jest również pięknym, zabytkowym miastem. Także tutaj znajduje się zamek, chociaż nie tak okazały. Turyści jednak tłumnie przybywają do małej rumuńskiej katedry św. Katarzyny. Znajdują się w jej wnętrzu XII-wieczne portrety Przemyślidów-pierwszej dynastii królów Czech. Zamek obecnie znajduje się browar, muzeum oraz największe w Czechach piwnice win.

Reklama

Valtic

Na wycieczkę do tego miasta warto się wybrać rowerem. Miejscowość otaczają ze wszystkich stron winnice. W pałacu znajduje się centrum degustacji morawskich win. Klienci dostają szklanki, chleb do neutralizacji smaków i mogą kosztować różnych rodzajów win z Czech. Taka degustacja w pałacu to koszt od 100 do 500 koron.

Reklama
Booking.com