Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Sanok to piękne miasto, które może się pochwalić wspaniałymi zabytkami. W ich gronie wyróżnia się sobór Świętej Trójcy. W czasie wycieczki po mieście warto zajrzeć do tej świątyni, która znajduje się tuż przy sanockim zamku. Dlaczego jest ona tak ciekawym obiektem?

Cerkiew ta odgrywa bardzo ważną rolę. Znana jako katedra prawosławna, jest najważniejszym obiektem sakralnym kościoła prawosławnego na terenie diecezji przemysko-nowosądeckiej. Jest to również ciekawy zabytek, który turyści chętnie uwzględniają w programie swej wycieczki po mieście. Cerkiew ta powstała w latach 80-tych XVIII wieku i jest ciekawym przykładem murowanego budownictwa cerkiewnego. Jest to obiekt utrzymany w stylu klasycystycznym, choć pojawiają się tu również dość silne akcenty barokowe. W takim stylu utrzymane są przykładowo ołtarze boczne. Wspaniale prezentuje się tu również ikonostas, który jest ciekawym zabytkiem z XVII stulecia. Bardzo ciekawym i dość nietypowym rozwiązaniem jest tu umieszczenie dwóch ołtarzy bocznych, które pełnią rolę symboli dawnych cerkwi stojących na terenie Sanoka.

Sanok to ciekawe miasto, na terenie którego z ciekawa historią i kulturą można się potkać niemal na każdym kroku. Sobów Świętej Trójcy jest jednym z tych obiektów, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi podczas zwiedzania tego ośrodka miejskiego.

Reklama
Booking.com