Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Ojcowski Park Narodowy jest położony w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, niecałe 20 km na północ od Krakowa. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce (powierzchnia 21,46 km2), jednak jest miejscem bardzo ciekawym. Na bardzo niewielkim terenie znajduje się wiele atrakcji, m.in. dwa zamki, zamek w Ojcowie i zamek Pieskowa Skała, Źródełko Miłości, jaskinie (między innymi słynna jaskinia Łokietka), zabytkowa architektura, liczne szlaki turystyczne i bardzo malownicze wapienne formacje skalne. 

Ojców – Dolina Prądnika

Ojcowski Park Narodowy – jak dojechać?

Do Ojcowa najłatwiej dojechać samochodem drogą krajową nr 94, od Krakowa to około 20km, jeśli zaparkujemy w Czajowicach, jeśli chcemy zaparkować bliżej Zamku w Ojcowie lub pod Zamkiem w Pieskowej skale to jest to kilka kilometrów więcej. Planując dojazd samochodem, warto pamiętać o tym, że krajowa 94 w okolicach Krakowa często jest zakorkowana, więc dojazd może trwać dość długo.

Reklama

Dla jadących od strony Śląska warto z drogi 94 zjechać w kierunku Skały, dzięki czemu unikniemy możliwych utrudnień na drodze krajowej, a dodatkowo trasa przez Sułoszową jest bardzo malownicza.  

Z Krakowa można dojechać do Ojcowa również komunikacją miejską i lokalnymi busami, jako że rozkłady busów często się zmieniają, odsyłam was na oficjalną stronę parku. Znajdziemy tam aktualne rozkłady lub linki do aktualnych rozkładów jazdy. http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/main/jak_dojechac.html

Atrakcje w Ojcowskim Parku Narodowym

W Ojcowskim Parku Narodowym znajdziemy mnóstwo atrakcji, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i solowych turystów. Są to zarówno cenne zabytki architektury, jak również miejsca stworzone przez naturę. 

Reklama

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała to oddział muzeum zamku na Wawelu. Jest to bardzo dobrze zachowana renesansowa budowla. Położony w miejscowości Sułoszowa, przy jednym z najbardziej znanych w Polsce wapiennych ostańców zwanym Maczugą Herkulesa, zamek istniał już od XIV wieku. Na zamku do naszej dyspozycji oddane są dwa piętra z ekspozycją muzealną, dziedzińce zamkowe i ogród włoski. 

Zamek Pieskowa Skała

Ruiny zamku w Ojcowie

Zamek w Ojcowie od czasów Kazimierza Wielkiego stanowił ważny element fortyfikacji chroniących Kraków. To właśnie król Kazimierz Wielki ufundował zamek i nadał mu nazwę ‘Ociec u Skały’ – upamiętniając tym samym tułaczkę swojego ojca Władysława Łokietka. Do dzisiaj nazwa została skrócona i przetrwała w formie Ojców. Na zamku możemy zobaczyć zachowane fragmenty murów, wieżę i bramę wjazdową, a także część budynków mieszkalnych. Z zamku rozciąga się malowniczy widok na całą Dolinę Prądnika.

Brama Zamku w Ojcowie

Kaplica “Na Wodzie”

Kaplica na Wodzie, czyli Kaplica św. Józefa Robotnika, to bardzo interesujący przykład przemyślności architektów. Uważa się, że zbudowano ją w ten sposób, aby obejść zakaz budowy obiektów sakralnych, ustanowiony przez cara Mikołaja II w czasie zaborów. Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych.

Kaplica na Wodzie

Muzeum OPN – Ekspozycja Przyrodnicza im Prof. Szafera

Położony u podnóża ruin Zamku w Ojcowie dawny budynek Hotelu Pod Łokietkiem stanowi miejsce ekspozycji przyrodniczej muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Zobaczyć możemy tu między innymi jak powstała Dolina Prądnika. A to wszystko w formach filmów 3D i dioramy. 

Boroniówka – Stara Osada Młynarska

Boroniówka w Grodzisku to kolejna warta zobaczenia atrakcja w okolicach Ojcowa. Zabudowania mieszkalne i gospodarcze w osadzie pochodzą z 1850 roku, dzięki czemu możemy przenieść się w czasie i zobaczyć jak nasi przodkowie mielili mąkę czy cieli drewno. Jest to również najstarszy i najcenniejszy tego typu zespół zabudowań w Dolinie Prądnika.

Pustelnia bł Salomei 

W miejscowości Grodzisko, na szlaku z Ojcowa do Zamku Pieskowa Skała, na górującym ponad doliną wzniesieniu, znajdziemy barokowy kompleks zabudowań sakralnych. Zobaczyć tu możemy kościół Wniebowzięcia NMP i bł. Salomei z końca XV wieku. W okolicy znajduje się również oryginalna pustelnia z XIII wieku, domki modlitwy i zabytkowy mur z barokowymi bramami.

Skała Jonaszówka zwana Grubym Jankiem

Kilka kroków w głąb doliny Prądnika, od strony wylotu Doliny Sąspowskiej, zobaczymy skałę otoczoną barierkami. Jest to właśnie Jonaszówka, ma około 20 metrów wysokości i wejść można na nią po zabezpieczonych barierkami wapiennych skałach. Nie licząc dziedzińca zamku, jest to najlepszy punkt widokowy na dolinę Prądnika i Ojców.

Źródełko Miłości

Idąc od ruin zamku doliną Prądnika, naprzeciwko Bramy Krakowskiej, znajdziemy niepozorne źródełko, nazwane przez przewodników Źródełkiem Miłości. Zgodnie z legendą, jeśli para wspólnie napije się ze źródełka, zostanie połączona miłością do śmierci. Śmierć ta może nastąpić dość szybko, ponieważ badania wody wykazywały tam obecność bakterii, między innymi Escherichia coli. 🙂

Ostańce w Ojcowskim Parku Narodowym

Kolejną atrakcją OPN zdecydowanie można nazwać tutejsze ostańce. Co to są ostańce? Są to skały wapienne, które pomimo wiatrów, wody i erozji ostały się i cieszą ludzkie oko do dziś. 

Najsłynniejsze ostańce w Ojcowskim Parku Narodowym to Brama Krakowska, Igła Deotymy, Maczuga Herkulesa i Rękawica.

Brama Krakowska

Groty i Jaskinie w OPN

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego występuje duże skupisko jaskiń i grot. Część można zobaczyć przy szlaku, do części z nich można wejść, jednak wszystkie one stanowią naturalne siedlisko nietoperzy. Dlatego to właśnie nietoperz jest symbolem OPN. Dwie z jaskiń, Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna, są udostępnione zwiedzającym w okresie letnim (od kwietnia do października).

Szlaki turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym

Szlak Czerwony – fragment szlaku Orlich Gniazd, na terenie OPN szlak wiedzie Doliną prądnika obok zamku w Ojcowie do Zamku Pieskowa Skała.

Przebieg: Kraków – Giebułtów – Prądnik Korzkiewski – Ojców – Grodzisko – Młynnik – Pieskowa Skała – Sułoszowa – Rabsztyn – Klucze – Ogrodzieniec – Częstochowa. 

Szlak Niebieski przez Ojcowski Park Narodowy – fragment szlaku warowni jurajskich, na terenie OPN prowadzi obok Bramy Krakowskiej, Jonaszówki, Muzeum OPN i Zamku w Ojcowie.

Przebieg: Rudawa – Dolina Będkowska – Jerzmanowice Lepianka – Czajowice – Wąwóz Ciasne Skałki – Krakowska Brama – Ojców – Grodzisko – Skała – Tarnawa – Glanów – Wolbrom – Ogrodzieniec – Mstów. 

Szlak Żółty – szlak dolinek Jurajskich, na terenie OPN prowadzi obok Bramy Krakowskiej, Jonaszówki aż do Doliny Sąspowskiej.

Przebieg: Krzeszowice – Szklary – Wierzchowie – Murownia – Dolina Prądnika – Dolina Sąspowska – Sąspów – Pieskowa Skała.

Szlak Zielony przez Ojcowski Park Narodowy – szlak lokalny wewnątrz parku.

Przebieg: Dolina Sąspowska – Złota Góra – Park Zamkowy – willa “Pod Koroną” – Jaskinia Ciemna – Góra Okopy – Dolina Prądnika – Brama Krakowska – Park Zamkowy. 

Szlak Czarny – zaczyna się przy Grocie Łokietka, obok Jonaszówki i Zamku w Ojcowie do Zamku Pieskowa Skała.

Przebieg: Grota Łokietka – Chełmowa Góra – Jonaszówka – Ojców – parking Złota Góra – Kaliski – Młynnik – Słoneczna Góra – Herianówka – „stawy” –  Pieskowa Skała.

Ojcowski Park Narodowy – Parkingi 

Pomimo dość dużej ilości parkingów, zaparkowanie na terenie OPN może być bardziej problematyczne, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Park jest odwiedzany przez tysiące turystów, a biorąc pod uwagę obostrzenia związane z pandemią, jak i dystans, jaki trzeba przejść od przystanków, duża część odwiedzających przyjeżdża własnymi samochodami. 

Parkingi możemy znaleźć przy Zamku w Ojcowie, naprzeciwko zajazdu na Złotej Górze, pod Zamkiem Pieskowa Skała, przy Maczudze Herkulesa, w miejscowości Czajowice nieopodal Jaskini Łokietka. Znajdzie się też kilka mniejszych parkingów w okolicznych miejscowościach. Do tej pory każdemu polecałem parking na Złotej Górze, jest to zdecydowanie jeden z najwygodniejszych punktów startu do zwiedzania parku, od 2021 roku parkingi na Złotej Górze i pod Zamkiem w Ojcowie wyposażone są w parkomaty, należy o tym pamiętać i opłacić postój z góry. 

Ojców Noclegi

Na terenie Ojcowa spora część mieszkańców oferuje noclegi. Szukając noclegu w Ojcowie, warto przejrzeć oferty na grupach w social mediach lub stronach z ofertami noclegów. Klikając w ten link, znajdziesz noclegi w Ojcowie na stronie booking.com. Możesz również skorzystać z poniższej mapki i wyszukiwarki. Zamawiając nocleg z naszego linku, wspierasz rozwój naszego portalu, za co serdecznie dziękujemy. 🙂

Booking.com
Reklama
Booking.com