Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Swego czasu była jednym z najważniejszym miastem na Spiszu. Dziś jest jednym z chętniej odwiedzanych przez turystów miast na Słowacji, a wycieczki do Lewoczy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego. To miasto z pewnością warto odwiedzić. Jakimi zabytkami i atrakcjami kusi Lewocza gości?

Lewocza zabytki

W mieście, na terenie którego człowiek pojawił się już w okresie neolitu, cennych pamiątek z przeszłości nie brakuje.

Reklama

Kościół św. Jakuba

Wśród najpiękniejszych skarbów miejskiej architektury znajduje się kościół św. Jakuba – ciekawa budowla z XIV wieku, której wspaniałą ozdobą jest oratorium Macieja Korwina. Wspaniałe ołtarze w stylu późnego gotyku oraz wykonany w początkach XVI wieku poliptyk to najcenniejsze skarby we wnętrzu tej świątyni. Warto też zwrócić uwagę na malowidła ścienne zdobiące kościelne wnętrze, gdyż są one jednymi z najcenniejszych zabytków tego typu w całej Słowacji.

Stary i Nowy Klasztor

Wśród zabytków sakralnych wyróżniają się także dwa klasztory franciszkańskie. Gotycką świątynią z XIV wieku przyciąga Stary Klasztor, podczas gdy walorem Nowego Klasztoru jest jego bogata, barokowa forma.

Zabytki świeckie

Lewocza może też zachwycić pięknymi budowlami świeckimi. Ratusz oraz renesansowe kamienice znajdujące się przy rynku z pewnością zasługują na uwagę. Jedną z tych najważniejszych jest Dom Turzonów – ciekawy przykład renesansowej architektury i jedna z wizytówek miasta. Warto też zapoznać się z ekspozycją Muzeum Spiskiego, które mieści się w innej ciekawej kamienicy – w Domu Hainów. Koniecznie trzeba też przespacerować się wzdłuż murów miejskich, w obrębie których do dziś zachowały się średniowieczne baszty oraz dwie wspaniałe bramy miejskie.

Reklama

Czy warto odwiedzić Lewocze?

Lewocza zyskuje coraz większe uznanie w oczach turystów, a biura podróży coraz chętniej organizują wyprawy na jej teren. Czy warto skorzystać z takiej wycieczki? Dla tych, których kusi Słowacja i jej najpiękniejsze zakątki, taka wyprawa może stać się wspaniałą przygodą. Ponieważ w tym mieście można bez większych problemów znaleźć noclegi, Lewocza często jest traktowana jako baza wypadowa do okolicznych miejscowości. Wśród tych najciekawszych znalazła się osada Dravce, na terenie której zachował się wyjątkowo cenny zabytek. Jest nim wzniesiony w połowie XIII wieku kościół, uznawany za jeden z ciekawszych przykładów wczesnego gotyku w tej części Słowacji.

Reklama
Booking.com