Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Jakie miasto na terenie Turcji jest najchętniej odwiedzane przez polskich turystów? Odpowiedź jest prosta – Stambuł. Dawna stolica państwa tureckiego zachwyca swym orientalnym charakterem i okazałymi meczetami.

Czy warto odwiedzić Stambuł?

Wycieczki przybywają tu chętnie nie tylko ze względu na znajdujące się tu zabytki, ale i wyjątkowe położenie tego miasta. Przecięty na dwie części przez Bosfor Istambuł leży częściowo w Europie, a częściowo w Azji, co w znacznym stopniu wpływa na atmosferę tego miasta. Dwa tak odmienne kontynenty są tu pięknie połączone za pomocą potężnych mostów, które ułatwiają przemieszczanie się po mieście i łączą jego europejską i azjatycką część.

Reklama

Miasto wielu kultur

Cieśnina Bosfor z jednej strony oddziela od siebie Europę i Azję, z drugiej – łączy dwa ważne akweny: Morze Czarne i Morze Marmara.
Na terenie tego miasta można zauważyć wpływy różnych kultur, zróżnicowane jest również społeczeństwo Stambułu. Większość to Turcy i wyznawcy islamu, choć można spotkać tu również chrześcijan i Żydów.

Zabytki Stambułu

Na szczególną uwagę zasługuje stara część miasta, w której znajdują się tak znane obiekty, jak Hagia Sofia czy Błękitny Meczet. Zachowały się tu również w dobrym stanie dawne mury obronne, które do dnia dzisiejszego robią ogromne wrażenie na turystach. Warto też odwiedzić znajdujący się na terenie starego miasta Wielki Bazar, na którym najlepiej można poczuć wyjątkową atmosferę tego miasta. Ze starszych budowli wycieczki chętnie odwiedzają natomiast ruiny tutejszego hipodromu.

Pałac Topkapi

Miejscem wyjątkowo ważnym na turystycznym planie miasta jest Pałac Topkapi. Ten piękny zabytek pałacowej architektury dawniej był siedzibą sułtana oraz miejscem, w którym zbierała się rada wezyrów. Dziś w jego zabytkowych murach ma swą siedzibę muzeum, znane z ciekawej kolekcji dzieł sztuki oraz zbiorów o ogromnej wartości historycznej.

Reklama

Bogactwo tego miasta widoczne jest na każdym kroku. Tu każda budowla przypomina o długiej historii i roli, jaką Istambuł odegrał w dziejach świata. Wszak była to swego czasu stolica Cesarstwa Wschodniorzymskiego, a później – Imperium Osmańskiego. Dziś, choć rola stolicy należy już do przeszłości, Istambuł nadal jest najważniejszym i najlepiej znanym miastem na terenie Turcji.

Reklama
Booking.com