Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Planując urlop w Tatrach (szczególnie z dziećmi) często pojawia się pytanie; jakie szlaki/szczyty wybrać?. Poniżej zestawienie dziesięciu mało wymagających i dostępnych dla każdego:

1. Sarnia Skała

Sarnia Skała (1377 m.n.p.m.) to niewielki szczyt, który możemy zdobyć bez większych umiejętności. Drogi na Sarnią są dwie, od doliny białego bądź od doliny strążyskiej, przy czym ta druga wydaje się być nieco bardziej forsowna. Problemu może przysporzyć jedynie końcowa wspinaczka po skałce, jednakże widok ze szczytu rekompensuje trud wyprawy. Ze szczytu będziemy mogli podziwiać całe Zakopane i majestat „śpiącego rycerza”.

Reklama

2. Gęsia Szyja

Gęsia Szyja (1489 m.n.p.m.) – drugi szczyt w zestawieniu, ulokowany we wschodniej części Tatr. Ze szczytu rozpościera się przepiękny widok na Tatry Wysokie. Wyprawę na Gęsia Szyję rozpoczynamy z Rusinowej Polany. Planując zejście, możemy zahaczyć o Rówień Waksmundzką i z niej udać się z powrotem do punktu wyjścia.

3. Nosal

Reklama

Nosal (1206 m.n.p.m.) to charakterystyczny szczyt, widoczny podczas drogi z Zakopanego do Kuźnic. Podejścia są dwa, jednak zdecydowanie mniej forsowne i bezpieczniejsze jest to od strony Kuźnic. Szlak prowadzony szerokim szlakiem, gdzieniegdzie napotkamy na drewniane schodki. Ze szczytu widzimy Giewont z nieco innej perspektywy, Kasprowy Wierch i Orlą Perć.

4. Hala Gąsienicowa (Murowaniec)

To w zasadzie nie szczyt, a szlak, jednakże bardzo malowniczy. Podążając nim, dotrzemy do schroniska Murowaniec (1500 m.n.p.m.), w którym możemy zatrzymać się chociażby na kawę czy herbatę. Warto wybrać się tam szczególnie w sierpniu, ponieważ to właśnie wtedy kwitnie najwięcej kwiatów. Jeżeli będziemy czuć się na siłach, z Murowańca możemy dojść nad Czarny Staw Gąsienicowy.

5. Karb

Przełęcz Karb (1853 m.n.p.m.) – to idealne miejsce aby poczuć potęgę Kościelca, nie wchodząc na niego jednocześnie. To bardzo łatwa do zdobycia przełęcz, którą możemy atakować chociażby od Czarnego Stawy Gąsienicowego bądź (droga dla nieco bardziej doświadczonych) – Przełęczy Świnickiej.

6. Beskid

Beskid (2012 m.n.p.m) to najprostszy do zdobycia dwutysięcznik. Wystarczy wjechać kolejką na Kasprowy Wierch i przejść dosłownie kilkaset metrów. Oczywiście, znacznie bardziej satysfakcjonujące będzie samodzielne wejście, dlatego najbliższa droga prowadzi przez Kasprowy bądź Halę Gąsienicową.

7. Kopa Kondracka

Kopa Kondracka (2005 m.n.p.m.) to drugi dwutysięcznik w tym zestawieniu. Najbezpieczniejszy i najmniej forsowny szlak prowadzi od Doliny Kondratowej przez przełęcz pod Kopą. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama na Tatry Wysokie, Słowację i resztę Czerwonych Wierchów.

8. Grześ

Grześ (1653 m.n.p.m.) to dwuwierzchołkowy Szczyt, ulokowany w Tatrach Zachodnich. Zanim jednak dotrzemy do miejsca, w którym rozpoczyna się szlak na szczyt, musimy przeprawić się przez mozolną Dolinę Chochołowską i wyruszyć w stronę Grzesia od Polany Chochołowskiej. Do schroniska można dostać się również rowerem (przy wejściu do doliny znajduje się wypożyczalnia).

9. Morskie Oko

Oczywiście, w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć najpopularniejszego kierunku pieszych tatrzańskich wycieczek – Morskiego Oka ( 1395 m.n.p.m.). Jest to największe jezioro w Tatrach, z którego możemy podziwiać „z bliska” piękną panoramę Tatr Wysokich. Dodatkowo, asfaltowa droga umożliwia dojazd chociażby z wózkiem. Niestety, na Łysą Polanę należy udać się bardzo wcześnie rano, gdyż później możemy mieć problem ze znalezieniem miejsca parkingowego.

10. Gubałówka

Na sam koniec zestawienia szczyt, który nie wlicza się w Łańcuch Tatr – Gubałówka ( 1126 m.n.p.m.). To góra, a raczej pagórek ściśle powiązany z Zakopanem, z jej szczytu możemy podziwiać całą panoramę Tatr, a wjechać możemy na nią chociażby kolejką. Kolejną ciekawą opcją na dostanie się na szczyt jest wjechanie Butorowym Wierchem. Najładniejsze widoki będą jednak przy zjeździe.

Booking.com
Reklama
Booking.com