Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Zakopane to miasto turystyczne, które dzięki swojemu położeniu u stóp Tatr znane jest również jako Zimowa stolica Polski. Nie bez powodu. Liczne trasy narciarskie, dobra baza noclegowa i gastronomiczna, jak również liczne atrakcje sprawiają, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Spektakularne widoki na najwyższe szczyty w Polsce, tradycyjna zabudowa i oryginalny folklor czynią z Zakopanego miasto, które kochają setki tysięcy turystów. W dzisiejszym artykule poznacie najważniejsze atrakcje w Zakopanem i najbliższej okolicy, a wśród nich ciekawe zabytki, urokliwe miejsca w Tatrach, czy niebotyczne szczyty. Zapraszam do lektury :).

Zakopane atrakcje w mieście

Często cała miejscowość uznawana jest za jedną wielką atrakcję turystyczną, jednak postaram się przybliżyć wam które miejsca w Zakopanem są szczególnie warte uwagi. Zwłaszcza jeśli mamy ograniczony czas na zobaczenie zimowej stolicy Polski :).

Reklama

Krupówki

Krupówki do chyba najbardziej znany deptak w Polsce. Krupówki to przebiegająca przez centrum Zakopanego ulica, na której nie cichnie gwar przechadzających się turystów, sprzedawców oferujących przeróżne pamiątki, licznych góralskich knajpek, w których możemy spróbować tradycyjnych potraw z regionu. Krupówki wyłączone są z ruchu samochodowego, więc jedyny pojazd, z jakim spotkać się może turysta na Krupówkach to tradycyjny zaprzęg ciągnięty przez konia, który można wynająć, by pozwiedzać miasto. Pomimo ogromnej rzeszy turystów klimat Krupówek sprawia, że dla wielu osób odwiedzających Zakopane, wizyta na deptaku jest głównym celem, a co za tym idzie synonimem wizyty w Tatrach.

Iluzja Park w Zakopanem

Iluzja Park to atrakcja powstała w zabytkowym budynku Dworca Tatrzańskiego. Jest to najnowsza i zdecydowanie warta zobaczenia atrakcja, w której zobaczymy różne zachwycające iluzje optyczne i fizyczne. Warto poświęcić chwilę, by zobaczyć symulację piorunów uderzających w krzyż na Giewoncie, czy poczuć symulowany wiatr “Halny”. Jest to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Iluzja Park zlokalizowany jest przy ulicy Krupówki.

Myszogród w Zakopanem

Miniaturowy świat zamieszkany przez 1000 prawdziwych myszek. To atrakcja, w której zakocha się każde dziecko (i spora część dorosłych). Możemy zobaczyć tu makiety wykonane przez znakomitych artystów, tworzą one dom dla wielu gatunków myszy. Między innymi zobaczymy myszki egipskie, długowłose, brązowe i pigmejskie. I nikt powtarzam nikt, nie będzie miał prawa wątpić w Twoją poczytalność, jeśli po wizycie w Myszogrodzie będziesz mówił, że widziałeś białe myszki – jest ich tu całkiem sporo :).

Reklama

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Kolejna ciekawa atrakcja zlokalizowana przy Krupówkach to muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego – słynnego przyrodnika, lekarza i badacza kultury góralskiej. W muzeum możemy zobaczyć wystawy poświęcone kulturze góralskiej, geologii regionu, a także miejscowym roślinom i zwierzętom. Latem w muzeum otwarty jest górski ogród botaniczny zwany Alpinarium. 

Dom do góry nogami

W niewielkiej odległości od Krupówek znajduje się kolejna ciekawa atrakcja, czyli Dom do góry nogami. Jest to atrakcja skierowana głównie do najmłodszych turystów, jednak każdy, kto chciałby zobaczyć świat z innej perspektywy, powinien odwiedzić Dom do góry nogami. Chodzi się w nim po suficie, a meble zwisają nam nad głową. Można łatwo dostać tu zawrotów głowy, ale jeśli jesteście ciekawi takich atrakcji to zdecydowanie warto. 

Papugarnia Egzotyczne Zakopane 

Papugarnia Egzotyczne Zakopane to kolejna z ciekawych atrakcji miasta. Jest ona największą papugarnią w Małopolsce, a od 2017 roku patronat nad atrakcją objął Burmistrz Miasta Zakopane. Spotkacie tu ponad 100 okazów papug z całego świata. Między innymi Lorysy Górskie czy Wielkie Ary. Papugarnia jest obiektem całorocznym i posiada własny, bezpłatny parking dla gości.

Zjazd pontonem z Wielkiej Krokwi w Zakopanem

Wielka Krokiew w Zakopanem to nie tylko obiekt zimowy, znany każdemu kibicowi skoków narciarskich. Od pewnego czasu jest to też największa zjeżdżalnia na świecie! Dzięki porozumieniu z Centralnym Ośrodkiem Sportu możemy skorzystać z ekstremalnej atrakcji, jaką jest zjechanie pontonem z buli skoczni. Do wyboru mamy 3 poziomy, z czego najwyższy pozwala osiągnąć podczas zjazdu prędkość nawet 100 km/h. Z najniższego poziomu mogą skorzystać już dzieci od 7 roku życia. Pamiątką ze zjazdu jest certyfikat i opcjonalnie film z pomiarem prędkości.

Góralski Ślizg pod Gubałówką

Kolejna zjeżdżalnia w Zakopanem, nie jest może tak imponująca, jak Wielka Krokiew, bo ma tylko 14 metrów wysokości. Jednak w dalszym ciągu jest to atrakcja dostarczająca wrażeń. Obiekt posiada 8 niezależnych torów, więc można urządzić zawody :).

Podwodny Świat Zakopane

Podwodny Świat to atrakcja dla wszystkich miłośników zwierząt, znajdziemy tu między innymi akwaria w stylu górskiego potoku, meksykańskich jaskiń czy malawi. Obiekt zwyciężył w konkursie akwarystycznym, a po remoncie w 2020 roku możemy skorzystać z audioprzewodników, z których dowiemy się dokładnie, co oglądamy.

Snowlandia pod Wielką Krokwią

Snowlandia to śnieżny park rozrywki, idealna zabawa dla dzieci, jak również dla dorosłych. Znajdziemy tu śnieżny labirynt, rzeźby lodowe, wielkie igloo i tory saneczkowe. Atrakcja działa w okresie zimowym, już od 2015 roku i z roku na rok oferuje nowe atrakcje.

Tatrzański Park Edukacyjny

Położony przy tej samej ulicy co Snowlandia, Tatrzański Park Edukacyjny to bardzo ciekawe mini-zoo, w którym możemy zobaczyć rodzime gatunki zwierząt, głównie z okolic górskich.

Stary Kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku. 

Kolejna atrakcja, tym razem bardziej dla miłośników zabytków i architektury drewnianej. Położony przy ulicy Kościeliskiej, drewniany kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, wraz z przylegającym do niego najstarszym zakopiańskim cmentarzem, jest miejscem przesiąkniętym historią regionu. A także miejscem spoczynku najważniejszych osób związanych z Tatrami i Zakopanem.

Sanktuarium na Krzeptówkach

Sanktuarium pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach powstało jako votum za ocalenie papieża Jana Pawła II po zamachu w 1981 roku. Wcześniej znajdowała się w tym miejscu kaplica. Figura Matki Boskiej Fatimskiej znajdująca się w sanktuarium została podarowana kardynałowi Wyszyńskiemu przez biskupa Fatimy.

Kaplica w Jaszczurówce

Kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa, ufundowana w 1903 roku przez rodzinę Uznańskich, została zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Do budowy nie użyto gwoździ, co czyni ten świerkowy budynek idealnym przykładem umiejętności jego twórców. W kaplicy możemy zobaczyć mistrzowskie zdobienia i ornamenty. 

Willa Pod Jedlami

Kolejny imponujący przykład stylu zakopiańskiego to właśnie Willa pod Jedlami, znajdująca się na Kozińcu. Budynek nie jest udostępniony do zwiedzania, ale można go zobaczyć z zewnątrz. Szczególnie dobrze prezentuje się od strony Antałówki. Podobnie jak Kaplica na Jaszczurówce wille zaprojektował Stanisław Witkiewicz.

Willa Koliba

Najstarszy zachowany dom wybudowany w stylu zakopiańskim. Powstał już w 1892 roku dla ziemianina Zygmunta Gnatowskiego. Obecnie mieści się tu muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza i jest to oddział Muzeum Tatrzańskiego. Zgromadzono tu wiele eksponatów wg projektów Witkiewicza, jak również różne eksponaty etnograficzne. 

Chałupa Sabały

Kolejnym ciekawym przykładem budowli w stylu góralskim jest Chałupa Sabały, zlokalizowana na Krzeptówkach. Dom należał do legendarnego gawędziarza Jana Krzeptowkiego-Sabałą. Możemy zobaczyć tu ciekawą kolekcję mebli, narzędzi i sprzętów gospodarstwa domowego. Do chałupy można dotrzeć od Krzeptówek lub Ścieżką pod Reglami.

Atrakcje w Tatrach 

Jeśli od zabawy czy oglądania zabytków wolisz obcowanie z przyrodą i piękne widoki, zdecydowanie Zakopane jest też miejscem dla Ciebie. Poniżej przedstawiam kilka miejsc w Tatrach, które koniecznie musisz zobaczyć, będąc w Zakopanem.

Morskie Oko

Morskie Oko to zdecydowanie najbardziej znany i jeden z najczęściej odwiedzanych jezior w Polsce. Położone w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m. stanowi cel wycieczek niezliczonej rzeszy turystów. I nie ma się czemu dziwić, chociaż trasa wymaga kilku godzin spaceru, jest prosta, można pokonać ją nawet z dzieckiem w wózku, a okolica schroniska pozwala zobaczyć jedne z najpiękniejszych Tatrzańskich Szczytów między innymi Mięguszowieckie Szczyty, Granaty czy Szpiglasowy Wierch. Stąd też możemy podejść wyżej nad Czarny Staw pod Rysami, a dla najwytrwalszych piechurów przez Morskie Oko wiedzie szlak na Rysy – najwyższy szczyt Polski. 

Poziom trudności: Łatwy.

Rysy – najwyższy szczyt Polski

Idąc od Morskiego Oka w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami i dalej w górę, można dotrzeć na najwyżej położony punkt naszego kraju, czyli Rysy. Szczyt leży na granicy polsko-słowackiej, ma 3 wierzchołki, z czego po polskiej stronie granicy znajduje się szczyt o wysokości 2499 m n.p.m. Szlak jest dość wymagający, na szlaku występują łańcuchy i wąskie miejsca utrudniające mijanie się z innymi turystami. Dla mniej zaprawionych góromaniaków istnieje również możliwość wejścia na Rysy od strony słowackiej.

Poziom trudności: Bardzo Trudny.

Dolina Kościeliska w Tatrach

Dolina Kościeliska jest jednym z najpopularniejszych kierunków dla odwiedzających Zakopane turystów. Jest bardzo łatwo dostępna nawet z wózkiem dziecięcym, a do wejścia do doliny jest bardzo dobry dojazd zarówno komunikacją lokalną, jak i własnym samochodem. Dla większości turystów punktem kulminacyjnym jest wizyta w schronisku Ornak, warto jednak wejść dalej w głąb doliny. Dzięki temu możemy zobaczyć Smreczyński Staw czy Wąwóz Kraków. 

Poziom trudności: Bardzo Łatwy.

Dolina Chochołowska

Kolejna piękna Tatrzańska dolina, która znana jest głównie z kwitnienia krokusów, na które rok do roku przybywają tysiące miłośników tych pięknych kwiatów. W dolinie jest również schronisko, które jest idealne przy planowaniu wypadów np. na Grzesia czy Wołowiec. Poziom trudności: Bardzo Łatwy.

Czerwone Wierchy

Szlak przez Czerwone Wierchy to jeden z najbardziej malowniczych szlaków w Tatrach, nazwa Czerwone Wierchy pochodzi od kwitnących na czerwono roślin gatunku ​​Sit skucina. Dlatego szczególnie warto wybrać się tutaj jesienią. Wspaniała panorama na okoliczne szczyty, niezbyt wymagający i odsłonięty szlak, sprawiają, że Czerwone Wierchy są chętnie odwiedzane przez turystów. Dodatkowo idąc szlakiem, przekraczamy magiczną barierę 2000 metrów n.p.m. Trasa biegnie przez szczyty Ciemniak – Krzesanica – Małołączniak – Kopa Kondracka. Wraz z dojściem z Kir, trasa ma około 18 km i ponad 1400 metrów przewyższeń. Wymaga więc dość dobrej kondycji i około 8-10 godzin. Trasa nie jest wymagająca technicznie, jednak długość i przewyższenie sprawiają, że trasa jest wymagająca kondycyjnie.

Poziom trudności: Średni.

Kasprowy Wierch

Kolejny znany Tatrzański szczyt, czyli Kasprowy Wierch. Na szczyt można dojść pieszo, jak również można skorzystać z nowoczesnej kolei gondolowej. Ze szczytu możemy podziwiać widoki na Tatry Wysokie, Orlą Perć czy szczyt Beskid. Szlak na Kasprowy Wierch zaczyna się w Zakopiańskich Kuźnicach i jeśli wybierzemy dojście pieszo, trwa około 2,5 godziny w jedną stronę. Trasa nie jest wymagająca technicznie, a przewyższenia nie są zbyt duże. 

Poziom trudności: Łatwy.

Widok na kolej linową na Kasprowy Wierch z Nosala

Gubałówka

Jeśli chcesz podziwiać majestat Tatr, jednak nie chcesz lub nie możesz zdobywać szczytów, nic nie szkodzi. W Zakopanem jest kilka punktów, z których widok na Tatry zapiera dech w piersiach. A najbardziej znany z nich to Gubałówka. Gubałówka to niewielkie wzniesienie praktycznie w centrum Zakopanego. Na szczyt możemy dojść pieszo lub dojechać kolejką. Widok na Tatry możemy zobaczyć zarówno z ulicy, jak i z kilku restauracji, których tarasy ustawione są w taki sposób, aby widok był jak najlepszy. 

Poziom trudności: Bardzo łatwy.

Zakopane noclegi

Baza noclegowa Zakopanego jest bardzo dobra, znajdziemy tu zarówno kwatery prywatne, jak i domki czy pięciogwiazdkowe hotele oferujące zabiegi spa. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak chcemy spędzić wyjazd i od zasobności naszego portfela. Jak na miejscowość słynącą z turystyki ceny noclegów potrafią być bardzo wysokie. 

Szukając noclegu w Zakopanem, warto przejrzeć oferty na grupach w social mediach lub stronach z ofertami noclegów. Klikając w ten link, znajdziesz noclegi w Zakopanem na stronie booking.com. Możesz również skorzystać z poniższej mapki i wyszukiwarki. Zamawiając nocleg z naszego linku, wspierasz rozwój naszego portalu, za co serdecznie dziękujemy :).

Booking.com
Reklama
Booking.com