Digital Nomads - Kim są cyfrowi nomadzi?
Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Cyfrowi nomadzi to osoby, które żyją bez stałego miejsca zameldowania lub są w ciągłej podróży. Najczęściej pracują zdalnie prowadzą własne biznesy lub będąc na etacie, ale z możliwością pracy z dowolnego miejsca na ziemi. To coraz popularniejszy trend, na który decydują się zarówno bardzo młodzi ludzie jak i osoby po czterdziestce z dziećmi i w stałych związkach. To zdecydowanie droga dla każdego. Jak zostać cyfrowym nomadą? Czym się zajmują cyfrowi nomadzi? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Co to znaczy Digital Nomad?

Tłumacząc dosłownie z angielskiego pojęcie to oznacza cyfrowego Nomadę, czyli koczownika. Osobę, która stale się przemieszcza i nie posiada stałego adresu zamieszkania. Trend cyfrowego nomadyzmu bardzo mocno spopularyzował się w ostatnich latach. Największe zainteresowanie życiem tego typu jest widoczne w czasach popandemicznych, gdzie ludzie zauważyli, że życie może wyglądać zupełnie inaczej niż wyobrażali je sobie wcześniej. Przejście niemal wszystkich sektorów na pracę zdalną pokazał ludziom, że mogą pracować skądkolwiek chcą bez utraty jakości swojej pracy. A często nawet z jej podnoszeniem. Preludium do cyfrowego nomadyzmu jest kolejny współczesny trend, czyli workation – połączenie wyjazdu zagranicznego z pracą. Jeśli ktoś nie jest do końca przekonany czy koczownicze życie jest dla niego odpowiednie, może spróbować połączyć wyjazd z pracą i sprawdzić.

Czym zajmują się cyfrowi nomadzi?

Cyfrowi nomadzi najczęściej prowadzą swoje biznesy, które mogą być zarządzane z dowolnego miejsca na świecie, gdzie jest dobre połączenie internetowe. Bardzo często wykonują oni również prace zlecone lub pełnoetatowe. Co ważne jednak w przypadku takiej formy pracy to to, aby w umowie wyraźnie była zaznaczona informacja, że pracownik może pracować z dowolnego miejsca poza krajem rezydentury, czyli w przypadku obywateli Polski – poza Polską.

Reklama

Cyfrowi nomadzi – nauczyciele języków obcych

Nierzadko zdarza się również tak, że cyfrowi nomadzi zostają nauczycielami języków obcych. Są to osoby, które władają wieloma językami, ponieważ często się przemieszczają i języki są im konieczne do codziennego funkcjonowania. Dzięki popularności takich platform, jak na przykład Preply mają możliwość prowadzenia lekcji z dowolnego miejsca, gdzie jest połączenie internetowe.To świetny sposób na zarobkowanie, ponieważ sam decydujesz, ile godzin chcesz pracować, w jakich godzinach i w jakim zakresie. Ogromna swoboda i wolność, dużo większa elastyczność niż w przypadku pracy etatowej i również niż w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ odchodzą wszystkie kwestie podatkowe oraz rozliczeniowe. Nie dziwi więc fakt, że ta opcja jest bardzo często wykorzystywana przez cyfrowych nomadów.

Cyfrowi nomadzi szukają pracy na miejscu

Często zdarza się również tak, że osoba decydująca się na pomadowanie wybiera miejsce, w którym chce spędzić jakiś czas, szuka wówczas ofert pracy na miejscu. Jeśli wybierze wakacyjne kurorty, w sezonie może liczyć na pracę w gastronomii lub hotelarstwie. To również ciekawa forma koczowniczego trybu życia, ponieważ sezon w różnych krajach przypada na różne okresy, więc praca znajdzie się zawsze.

Jak zostać cyfrowym nomadą?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz żyć w ciągłej podróży bez stałego adresu. Jeśli odpowiedź brzmi: „Oczywiście, zawsze o tym marzyłem” – pakuj się i wyruszaj w podróż. Cyfrowym nomadą możesz zostać na kilka sposobów:

Reklama
  1. Spakuj się, wybierz miasto, w którym chcesz zamieszkać, znajdź miejsce do mieszkania i jedź. Pracę, jeśli jej nie masz, możesz znaleźć na miejscu.
  2. Dopytaj o szczegóły na grupach tematycznych czy forach, gdzie niezwykle otwarta społeczność z przyjemnością odpowie na wszystkie Twoje pytania. Dopiero po uzyskaniu wszystkich najważniejszych informacji wyrusz w podróż.
  3. Masz pracę zdalną, która pozwala Ci na dużo swobody, zacznij od krótkiego wyjazdu podczas którego ocenisz czy taki tryb życia jest dla Ciebie wymarzony.

Jeśli nie jesteś pewny czy chcesz tak żyć, spróbuj wyjechać początkowo na miesiąc. Nie sprzedawaj w tym czasie mieszkania i innych dóbr, poczekaj i sprawdź czy odnajdziesz się w takim stylu życia. Na kolejne etapy rewolucji przyjdzie jeszcze czas.

Wielu cyfrowych nomadów rezygnuje całkowicie z jakiegokolwiek adresu. Remontują lub wypożyczają kampera, w którym mieszkają, pracują i zwiedzają. Dobrej jakości kamper może kosztować podobnie do niewielkiego mieszkania w mniejszym mieście. Jednak to inwestycja, która w dużej mierze wychodzi taniej niż podróżowanie samolotem i innymi środkami transportu.

Najpopularniejsze miejsca wśród cyfrowych nomadów

 Cyfrowi nomadzi najczęściej wybierają kierunki egzotyczne, jak Tajlandia, Indonezja, Filipiny itp. Jednak nie brakuje ich też w Hiszpanii czy krajach Ameryki Południowej. Na Maderze powstała nawet specjalna wioska cyfrowych nomadów, gdzie mogą oni swobodnie pracować zdalnie. Jednak jest to pilotażowy projekt, który warto obserwować, aby zobaczyć czy się przyjmie. Tworzenie takich wiosek może być bowiem odebrane przez niektórych przedstawicieli nomadów, jako ograniczanie wolności i przygotowywanie specjalnej strefy, gdzie mogą zamieszkać. A sama idea zrodziła się przecież z umiłowania wolności i ogromnej swobody. Podobny pomysł podchwycili Chorwaci, tworząc w Zadarze wioskę gotową do zamieszkania przez cyfrowych nomadów. Według szacunków chętnych jest już około 5 tysięcy osób, więc może to jednak nisza, która niedługo okaże się globalnym trendem?

Chorwacja – kiedy jechać i co zobaczyć?

Chorwacja to kraj wyjątkowo urokliwy i wyróżniający się pod kątem różnorodności. Dowiedz się kiedy wybrać się do tego kraju i co w nim zobaczyć!

Read more

Jak wygląda wioska nomadów?

Wioska nomadów zawsze wygląda podobnie. Dominują w niej miejsca na swobodny kamping, miejsce do coworkingu i oczywiście doskonałe łącze internetowe. Na pierwszy rzut oka może wyglądać jak nowoczesny kamping, ale jest zdecydowaniem czymś bardziej pronomadzkim. Jeśli nie posiadasz kampera, możesz wynająć mały, klimatyczny domek. Na terenie wioski odbywają się przeróżne zajęcia i imprezy dedykowane nomadom, co sprzyja integracji i nawiązywaniu nowych znajomości z osobami, które podzielają Twój styl życia. 

Reklama
Booking.com