Artykuły mogą zawierać linki affiliacyjne - jeśli klikniesz w link i dokonasz zamówienia nasz portal otrzyma niewielką prowizję bez dodatkowych kosztów z twojej strony.

Jest jednym z większych i ciekawszych miast na terenie Turcji, a wycieczki zaglądają na jej teren wyjątkowo chętnie. Bursa to jedno z miejsc, których w trakcie wizyty w rejonie Stambułu pominąć nie można. Sprawdź dlaczego?

Zwiedzanie Bursy

Bo tu znajduje się kilka wyjątkowo ważnych i pięknych zabytków, którymi kusi turystów Turcja. Do Bursy bez problemów można się dostać ze Stambułu. Umożliwiają to zarówno coraz bardziej popularne wycieczki organizowane z myślą o turystach, jak i liczne połączenia promowe. Co warto zobaczyć w Bursie? Turyści zaglądający do tego miasta mogą tu przede wszystkim zachwycić się pięknym krajobrazem oraz malowniczymi wybrzeżami Morza Marmara. Czekają tu na niech nie tylko piękne pejzaże, ale i cenne zabytki.

Grobowiec Osmana Gazi

Do tych najważniejszych zalicza się grobowiec Osmana Gazi. Jest on uznawany nie tylko za protoplastę dynastii osmańskiej, ale za jednego z twórców imperium osmańskiego. Zmarły w początkach XIV wieku Osman Gazi doczekał się wyjątkowo godnego pochówku. Pochowany w Bursie, w dawnej kaplicy Bizantyjskiej bohater w pamięci Turków przetrwał do dnia dzisiejszego. Wizyta przy jego grobie to obowiązek niemal każdej wycieczki podróżującej w tej okolicy. W pobliżu tego grobowca znajduje się drugie ważne miejsce. To grobowiec syna Osmana Gazi – Orhana, który pochowany został w danym monastyrze. Do dnia dzisiejszego we wnętrzu tego grobowca można podziwiać piękne mozaiki, tak typowe dla bizantyjskiej sztuki.

Reklama

Zielony Meczet

W trakcie wycieczki do Bursy koniecznie trzeba też zwiedzić dwa „kolorowe” zabytki. To Zielony Meczet oraz Zielone Mauzoleum. Bursa może pochwalić się również ciekawym meczetem, który wzniesiono w XIV stuleciu. To Wielki Meczet, którego charakterystyczną cechą są liczne kopuły.

Starówka

Wielu wrażeń może dostarczyć nie tylko wizyta w miejscowych meczetach, ale i spacer po centrum miasta. Bursa może pochwalić się ciekawą kolekcją zabytkowych, tradycyjnych domów, których cechą charakterystyczną są okazałe balkony. Wnętrze jednego z tych budynków zostało udostępnione turystom. Można w nim zobaczyć, w jakich warunkach mieszkali niegdyś zamożniejsi mieszkańcy miasta. Piękne meble prezentowane w XVIII – wiecznych wnętrzach robią ogromne wrażenie na turystach i z pewnością zasługują na ich uwagę.
Bursa może zachwycić również swymi placówkami muzealnymi. Na uwagę zasługuje zarówno tutejsze Muzeum Sztuki Tureckiej i Muzułmańskiej, jak i zlokalizowane na terenie parku kultury Muzeum Archeologiczne. W tej drugiej placówce można zobaczyć wiele cennych eksponatów, związanych zarówno z kulturą grecką, rzymską, jak i bizantyjską.

Reklama
Booking.com